Záložní kotel dodává výrazně efektivnější hodnoty než stávající zařízení

V rozsáhlém areálu Univerzitní kliniky Würzburg se musí téměř 50 budov se specializovanými klinikami, provozními a správními budovami spolehlivě zásobovat tepelnou energií. K tomu potřebnou parní energii pro zvlhčování, sterilizaci a vytápění ještě stále dodávají čtyři kotle, které budou mít již své roky života za sebou.

Univerzitní klinika Würzburg

Začátky kliniky sahají zpět až do roku 1581. Od roku 2006 je nemocnice vedena jako instituce veřejného práva. S více než 6000 zaměstnanci je klinika jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Naposled poskytovala v jednom roce péči přibližně 57500 stacionárních a více než 230000 ambulantních pacientů. Zařízení je úzce spojeno s Lékařskou fakultou Univerzity Würzburg, která patří k nejtradičnějším fakultám Německa.

Mit allen Auf- und Anbauten ist der Vitomax 200-HS annähernd fünf Meter hoch und zehn Meter lang. Der Brenner ist für Erdgas und Heizöl ausgelegt.

Záložní kotel překonává účinnost stávajících kotlů

Zvyšující se provozní stáří stávajících kotlů vyvolalo ovšem také nutnost investice do záložního kotle, který v nouzové situaci zajišťuje zásobování párou. Proto padla v roce 2013 volba na vysokotlaký parní kotel Vitomax 200-HS, typ M75A, od společnosti Viessmann. Se svými rozměry zabírá kotel Vitomax 200-HS téměř velikost malého rodinného domku: s nástavbami a přístavbami je vysoký dobrých pět metrů a má délku deset metrů. K vlastní hmotnosti 44 tun přichází ještě obsah vody 45 m³.

To, co bylo původně uvažováno pouze jako záložní kotel, se rychle rozvinulo v plnohodnotného dodavatele energie pro univerzitní kliniku. Kotel 5, podle interního označení, přesvědčil mnohem lepší účinností než stávající kotle. Mezitím je 3tahový kotel Vitomax 200-HS téměř nepřetržitě v provozu, buď dodatečně, nebo místo starého kotle.

Hořák firmy Weishaupt může být alternativně provozován se zemním plynem nebo s topným olejem. Pro to jsou vedle kotelny k dispozici tři nádrže připraveného topného oleje s celkovou kapacitou 240000 litrů. Kabel silný jako ruka dodává elektřinu s výkonem 90 kW, který vyžaduje ventilátor hořáku v běžném provozu.

Auf engstem Raum wurde das Heizhaus zwischen vorhandene Gebäude gesetzt.

Kotelna s odnímatelnou střechou

Přímo vedle stávající kotelny s jejím markantním zděným komínem byla pro kotel Vitomax 200-HS postavena nová kotelna s komínem z ušlechtilé oceli.

Pouhá doprava kotle na místo budila rozruch. S milimetrovou přesností zdvihl jeřáb s velkou nosností kotel skrz střechu do plánované polohy. Poté byla nasazena kompletně předhotovená střecha z ocelové a dřevěné konstrukce. Tato pružná konstrukce bude později umožňovat přesazení kotle Vitomax 200-HS, což je v průběhu modernizace zařízení již ve stádiu plánování.

Čísla, data, fakta, argumenty

●  1 x Vitomax 200-HS, výkon: 22 t/h při tlaku 8 bar,
●  Parní kotel Viessmann překonává účinnost stávajících kotlů,
●  Hořák může být provozován se zemním plynem nebo s topným olejem,
●  Pružná konstrukce kotelny díky odnímatelné střeše.

Fotografie: Plošiny v různých výškách dovolují komfortní přístup pro provádění údržbářských prací na kotli.
Bühnen in unterschiedlichen Höhen erlauben den komfortablen Zugang für Wartungsarbeiten am Kessel.