Vyžádat bezplatné poradenství

Větrací systém – komfort a ochrana konstrukce budovy

Vyžádat bezplatné poradenství
Foto: © Suriya KK / Shutterstock.com

Větrací systém zajišťuje především potřebnou výměnu vzduchu v obytných prostorách. To je nutné z několika důvodů: Jednak proto, aby se neustále udržovala kvalita vzduchu, a jednak proto, aby se zvýšil komfort. Koneckonců kvalita vzduchu je také měřítkem kvality života. Kromě zdravotního hlediska má větrání ještě jedno důležité pozadí. V každodenním životě vzniká v budově vlhkost různými způsoby. Tu je třeba odstranit, aby se zabránilo poškození vlhkostí a vzniku plísní.

Zákonné předpisy pro větrání budov

Přísnější předpisy pro novostavby rodinných domů a bytů vedly v posledních letech k výraznému pokroku v oblasti úspor energie a účinnosti obytných budov. Zatímco stávající budovy stále potřebují v průměru více než 200 kilowatthodin (kWh) na metr čtvereční pro svou roční potřebu energie, u nových budov je to méně než třetina. Roční potřeba energie se vztahuje k energii na vytápění, kterou je třeba zajistit, s přihlédnutím ke ztrátám způsobeným přenosem a větráním.

Vysvětlení funkce ventilace

Odborníci rozlišují především mezi přirozenou a mechanickou nebo řízenou mechanickou ventilací (CVC). Větrání okny je jednou z nejznámějších a nejstarších forem přirozeného nebo volného větrání. Existuje také větrání štěrbinové, střešní a šachtové. Proces větrání je umožněn přírodními silami, jako jsou tlakové rozdíly mezi vnitřním a venkovním vzduchem, tepelný stoupavý proud a v neposlední řadě vítr. V mnoha budovách však přirozené větrání nestačí k zajištění ochrany proti vlhkosti.

Zde nastupuje mechanické větrání, které funguje nezávisle na vnějších vlivech a uživatelích. V této souvislosti je třeba vysvětlit čtyři pojmy, které hrají v této funkci důležitou roli:

  • Venkovní vzduch: Jedná se o čerstvý venkovní vzduch, který proudí ke spotřebiči nebo je do něj nasáván.
  • Přiváděný vzduch: Po průchodu venkovního vzduchu spotřebičem je tento vzduch předáván do místností jako přívodní vzduch.
  • Odváděný vzduch: Jedná se o objem vzduchu, který se nachází v místnosti a proudí do spotřebiče nebo je aktivně nasáván během procesu větrání.
  • Odváděný vzduch: Jakmile odváděný vzduch projde větrací jednotkou a dostane se ven, nazývá se odváděný vzduch.

V řízeném mechanickém větrání se obecně rozlišují centrální a decentralizované systémy. V závislosti na oblasti použití mají oba systémy své individuální výhody. Oba jsou schopny rekuperovat teplo, a tím výrazně snížit potřebu tepla na větrání. Zásadní rozdíl mezi větracími systémy spočívá v jejich individuální konstrukci. Který větrací systém je nakonec pro tu kterou budovu nejvhodnější, lze určit na základě odborné konzultace.

Jak funguje centrální větrací systém?

V případě centrálního mechanického větrání dodává čerstvý vzduch do místností jediný přístroj. K tomuto účelu se do stěny nebo stropu instaluje centrální větrací jednotka. Větrání je zajištěno prostřednictvím připojeného rozvodu vzduchu, který je obvykle skrytý v konstrukci podlahy nebo stropu. V nejjednodušším provedení má takový větrací systém pouze systém odvádění vzduchu, který odvádí vydýchaný vzduch do venkovního prostředí. Čerstvý vzduch se do domu dostává pouze pasivně přes netěsné obvodové pláště budov, dveřní štěrbiny, okenní mezery nebo průchody venkovního vzduchu.

Případně se přiváděný vzduch přivádí do prostor s přiváděným vzduchem (obývací pokoje, dětské pokoje nebo ložnice) na jedné straně a odváděný vzduch se nasává z prostor s odváděným vzduchem (kuchyně, koupelna nebo WC) na straně druhé. Centrální systémy se používají hlavně v novostavbách, protože se vyžaduje větší úsilí při plánování. Lze je však použít i ve starších budovách. Při modernizaci lze systém například umístit do podhledu.

Jak funguje decentralizovaný větrací systém?

Na rozdíl od centrálního systému není celý obytný prostor zásobován jedním spotřebičem. Místo toho se k zásobování jednotlivých místností čerstvým vzduchem používá několik větracích jednotek. Jednotky se obvykle instalují přímo do vnější stěny místností, které mají být zásobovány. Není třeba instalovat vzduchové kanály. Proto jsou decentralizované systémy obzvláště vhodné pro modernizaci, protože stačí vyvrtat otvor ve vnější stěně a připojit napájení. Decentralizované mechanické větrání však lze instalovat i v novostavbě. Tato možnost je zajímavá zejména u bytových domů (pouze některé místnosti) nebo v bytech po babičce.

V závislosti na konstrukci se rozlišuje mezi nepřetržitým provozem a provozem push-pull. Větrací systém s provozem push-pull pracuje střídavě v režimu odváděného nebo přiváděného vzduchu. Pro instalaci takového systému jsou zapotřebí dvě jednotky se dvěma otvory ve stěně. Obě jednotky spolu komunikují prostřednictvím společné řídicí jednotky. V systémech s nepřetržitým provozem procházejí oba proudy vzduchu jednou jednotkou bez přerušení. Pro instalaci takového systému je zapotřebí pouze otvor ve stěně nebo vyvrtaný otvor.

Podrobné informace o rozdílech a podobnostech mezi centrálním a decentralizovaným větráním naleznete v části Porovnání centrálního a decentralizovaného mechanického větrání.

Větrací systém s rekuperací tepla

Rekuperace tepla je zvláštní vlastností řízeného mechanického větrání. Ať už se jedná o centrální nebo decentralizovaný systém, vestavěný výměník tepla odebírá teplo z již ohřátého odváděného vzduchu a předává ho obvykle chladnějšímu venkovnímu vzduchu proudícímu zvenčí. Venkovní vzduch se nemusí ohřívat ve stejném rozsahu, což výrazně snižuje potřebu tepla na větrání budovy.

Srdcem větracího systému s rekuperací tepla je výměník tepla. Centrální větrací jednotky Viessmann používají křížové výměníky tepla. Ty jsou konstruovány tak, že odváděný a přiváděný vzduch – oddělené od sebe několika polymerovými vrstvami – proudí kolem sebe. Nedochází k mísení obou proudů vzduchu a přenáší se pouze teplo. Pro mnoho majitelů domů, kteří si chtějí pořídit centrální mechanický větrací systém, je tato funkce velmi důležitá.

Entalpický výměník tepla je křížový protiproudý výměník tepla, který dokáže z odsávaného vzduchu získat kromě tepla i vlhkost. Toho je dosaženo pomocí polopropustné membrány. Membrána propouští pouze vlhkost a teplo, zatímco pachy a nečistoty zůstávají zachovány. Použití entalpického výměníku tepla je užitečné zejména v zimě, kdy je venkovní vzduch relativně suchý.

Jaké jsou výhody řízené ventilace?

Bez ohledu na stavební předpisy pro obytné prostory stanovené v energetickém zákoně o budovách je výhod mechanického větrání celá řada.

Pro trvale vysokou kvalitu vzduchu je třeba každé dvě až tři hodiny vyměnit veškerý vzduch ve všech místnostech. Jak již bylo zmíněno, vzduchotěsné obálky budov nových a modernizovaných budov tomu přirozeně brání. Požadovanou rychlost výměny vzduchu nelze zajistit větráním okny, zejména v době nepřítomnosti uživatelů. Mechanické větrání je však schopno dodávat do místností dostatek čerstvého vzduchu v kteroukoli denní dobu – nezávisle na uživateli.

Klasické větrání okny je považováno za neúčinné, zejména pokud je použito nesprávně. Mnoho lidí má tendenci nechávat okna nakloněná v domnění, že v důsledku toho nebude z místnosti unikat teplo. Opak je však pravdou. Teplý vzduch z místnosti uniká oknem bez kontroly. To má za následek vyšší náklady na vytápění. Řízené mechanické větrání s rekuperací tepla dodává právě tolik čerstvého vzduchu, kolik je potřeba, a navíc získává zpět cennou energii na vytápění.

Podceňované riziko nesprávného větrání obytných prostor souvisí s nedostatečným odvodem vlhkosti. Během dne se do vnitřního ovzduší uvolní několik litrů vody ve formě vodní páry. V čtyřčlenné domácnosti vznikne denně až 15 litrů vody při vaření, sprchování, sušení prádla nebo zalévání květin. Tím se zvyšuje relativní vlhkost vzduchu. Pokud není odváděna, může tato vlhkost kondenzovat na povrchu stěn a vést tak k tvorbě plísní – v nejhorším případě k poškození tkaniny budovy. Řízené mechanické větrání odstraňuje vlhkost nezávisle na uživateli, čímž chrání tkaninu budovy a zajišťuje, že si nemovitost zachová svou hodnotu.

Na obrázku je znázorněn sporák, sprcha, pračka a zařízení, aby bylo zřejmé, co a kolik vodní páry se musí odvést ventilačním systémem.

Mezi další výhody větrání patří skutečnost, že ve větracích systémech jsou zabudovány filtry. Ty na jedné straně chrání systém před znečištěním, na druhé straně filtrují částice z venkovního vzduchu a chrání tak obyvatele. Pro alergiky jsou k dispozici pylové filtry.

Větrací systém přivádí čerstvý venkovní vzduch do přiváděných prostor a zároveň odvádí znehodnocený vzduch z odváděných prostor. Kromě neustálé výměny vzduchu se do obytných prostor nedostávají nepříjemné pachy z oblastí s odsávaným vzduchem.

Další výhoda řízeného mechanického větrání se projevuje zejména v blízkosti rušné silnice, kde je velký hluk a znečištěné ovzduší. Pokud zůstanou okna zavřená, hladina hluku se sníží. Venkovní vzduch je před vstupem do místností vyčištěn filtry.

Pro přirozené větrání musí zůstat okna otevřená. Ale i když jsou pouze vyklopená, je riziko vloupání výrazně vyšší. Mechanický větrací systém toto riziko výrazně snižuje. Okna mohou zůstat zavřená. Správně instalovaný a seřízený větrací systém také zabraňuje průvanu.

Často kladené dotazy k řízené ventilaci

V našem průvodci ventilací jsme pro vás shromáždili nejčastější otázky a odpovědi na toto téma.

Energetický zákon o budovách nezakazuje přirozené větrání, například větrání okny. V praxi však používání větracích systémů ukazuje, že ruční větrání již není nutné. Pokud chcete čas od času pocítit svěží vánek, můžete samozřejmě kdykoli otevřít okna.

V závislosti na místě instalace větrací jednotky a umístění vzduchových difuzorů mohou větrací systémy vytvářet hluk. Hluk se však výrazně snižuje správným plánováním a nastavením mechanického větrání. To zajišťují také integrované komponenty s optimalizovaným průtokem a zvukem. K dispozici jsou také tlumiče hluku, které lze instalovat do jednotlivých vzduchovodů. Centrální systém mechanického větrání je obvykle o něco tišší než decentralizovaný systém. To však neznamená, že je automaticky lepší.

Protože venkovní vzduch není bez prachu a nečistot, mají všechny větrací systémy Viessmann zabudované filtry venkovního vzduchu. V závislosti na oblasti použití se používají filtry různých tříd. Zpravidla se jedná buď o filtry hrubé, nebo jemné. Ty druhé se také nazývají pylové filtry. Pro ochranu systému rozvodu vzduchu na straně odváděného vzduchu se do větracích otvorů v koupelnách, kuchyních a na WC vkládají filtry odváděného vzduchu. Ty spolehlivě zabraňují pronikání usazených nečistot do větrací jednotky a systému rozvodu vzduchu. Větrací jednotky jsou vybaveny indikátorem výměny filtru, který signalizuje, kdy je třeba filtr vyměnit. V případě potřeby lze vyčistit i systém rozvodu vzduchu.

Do energeticky úsporného domu se čerstvý vzduch pasivně téměř nedostane. Větrací systémy jsou navrženy tak, aby do budovy nepřetržitě přiváděly jen tolik vzduchu, kolik je nutné. Větrací systém by proto měl běžet 24 hodin denně. V době nepřítomnosti obyvatel však může být systém provozován na sníženou úroveň.

Splňuje jednotlivý spotřebič požadavky pro použití v obytné budově? Jak velké jsou rozsahy nastavení průtoku vzduchu a jakou třídu energetické účinnosti spotřebič má? Informace, které jsou pro vás důležité, najdete v následujících technických listech jednotlivých výrobků.

Užitečné odkazy