Zkušenosti s větráním obytných prostor

Podle typu budovy a využití se větrání obytných prostor v praxi používá různým způsobem. Dá se kombinovat s tepelnými čerpadly, stejně jako s fotovoltaickým zařízením. Zde naleznete malý výběr již realizovaných referenčních objektů.

Rodinný dům v Ense jako jedna z referencí pro zkušenosti s větráním obytných prostor / Fotograf: Thorsten Arendt

Zkušenosti s větráním obytných prostor v rodinném domě v Ense

Rodinný dům postavený z dřevěných desek v obci Ense v okrese Soest spojuje stavbu s využitím obnovitelných zdrojů s efektivní energetickou technologií. Díky velmi dobrým izolačním hodnotám si tento prosvětlený dům vystačí s malými povrchovými teplotami podlahového vytápění. To se pak projevuje ve výhodné spotřebě energie. Teplo k vytápění a teplou vodu připravuje plynový kondenzační kompaktní kotel Vitodens 333-F. Díky nerezové akumulační nádrži o objemu 100 litrů zajišťuje vysoký komfort teplé vody.

Fotograf: Thorsten Arendt

 


Systém domácí vzduchotechniky Vitovent 300-W

Ventilaci v celém domě zajišťuje závěsný nástěnný větrací přístroj Vitovent 300-W, který je umístěn na půdě. Odtud zásobuje prostřednictvím rozvodů všechny místnosti potřebným čerstvým vzduchem a zároveň odstraňuje pachy a škodliviny. Integrovaný výměník tepla získává v chladných měsících zpět až 93 procent tepla z odpadního vzduchu. To redukuje tepelnou ztrátu a znatelně snižuje náklady na topení. Vitovent 300-W se v zimě nepoužívá jen k ohřívání vzduchu. Během chladných letních nocí může díky integrovanému a automatickému letnímu bypassu také temperovat vzduch v místnostech.

Fotograf: Thorsten Arendt

Větrací přístroj 300-W jako jako část kapitoly Zkušenosti s větráním obytných prostor / Fotograf: T. Arendt

Klíčová data referenčního objektu v Ense

 

Doba výstavby Dokončení Energetické ukazatele Plochy
2015-2016 2016 Energetický standard:
Rodinný dům

Roční spotřeba primární energie:
59,27 kWh/m²a

Konečná spotřeba energie zemního plynu E:
10,631 kWh
BRI (objem prostoru brutto): 850 m³
 
BGF (základní plocha brutto): 120,54 m²

Plocha pozemku: 662 m²

Obytná plocha: 175,17 m²
 

 

Pasivní dům v obci Bruch jako jedna z referencí pro zkušenosti s větráním obytných prostor / Fotograf: Dirk Wilhelmy

Zkušenosti s větráním obytných prostor v pasivním domě v obci Bruch

194 metrů čtverečních velký pasivní dům v obci Bruch sází na kombinaci tepelného čerpadla a větracího systému. V tomto případě tepelné čerpadlo vzduch-voda 222-S přejímá funkci vytápění a v chladnějších měsících předává energii v podobě sálavého tepla do místností. Její rozvod je zajištěn potrubím, které je instalované v betonových stropech blízko povrchu. 

Fotograf: Dirk Wilhelmy

 


Systém domácí vzduchotechniky Vitovent 300-F

Druhou polovinou kombinovaného systému je systém domácí vzduchotechniky Vitovent 300-F, který získává zpět až 97 procent tepla obsaženého v odpadním vzduchu. Vitovent 300-F má automatický letní bypass, kterým lze v létě přivádět chladný noční vzduch do místností. Oba přístroje nejsou sladěny jen technicky, nýbrž je propojeno i jejich řízení. Všechna nastavení se provádějí pomocí regulace tepelného čerpadla Vitotronic 200.

Fotograf: Dirk Wilhelmy

Pasivní dům v obci Bruch jako jedna z referencí pro zkušenosti s větráním obytných prostor / Fotograf: Dirk Wilhelmy

Klíčová data referenčního objektu v obci Bruch

 

Doba výstavby Dokončení Energetické ukazatele Plochy
08/2012 - 05/2013 2013 Energetický standard:
Pasivní dům

Roční spotřeba tepla pro vytápění (podle PHPP):
14 kWh/m²a
BRI (Objem prostoru brutto): 1.098 m³

BGF (základní plocha brutto): 194 m²

Plocha pozemku: 776 m²
Bytový dům v v obci Barsinghausen jako jedna z referencí pro zkušenosti s větráním obytných prostor / Fotograf: Dirk Wilhelmy

Zkušenosti s větráním obytných prostor v bytovém domě v obci Barsinghausen

Bytový dům postavený jako pasivní dům v obci Barsinghausen má roční spotřebu tepla pro vytápění14 kWh/(m²a). Tato hodnota je mimo jiné dosažena vysokou stavební tepelnou ochranou a použitím dvou ekologických systémů: Na střeše domu vyrábí fotovoltaické zařízení s jmenovitým výkonem 27 kWp dostatek elektřiny pro všech 16 bytových jednotek. 

Fotograf: Dirk Wilhelmy

 


Systém domácí vzduchotechniky Vitovent 300-W

V každé jednotlivé bytové jednotce zajišťuje systém domácí vzduchotechniky Vitovent 300-W značky Viessmann přívod a odvod vzduchu v místnostech. Provádí nepřetržitě výměnu vzduchu pro příjemné a zdravé klima v místnostech a odvádí pachy a škodliviny. Kompaktní přístroj se nachází v komoře každé bytové jednotky a je snadno přístupný pro údržbu a péči. Jednoduchou výměnu filtrů provádějí nájemníci sami.

V chladných měsících může přístroj získat zpět až 93 procent tepla obsaženého v odpadním vzduchu. Provoz bez zamrznutí zajišťuje integrovaný předehřívač – a to i při nízkých venkovních teplotách. Díky automatickému letnímu bypassu se v létě dostává chladný venkovní vzduch do místností a stará se tak o příjemné pokojové klima.

Fotograf: Dirk Wilhelmy

Nástěnný větrací přístroj Vitovent 300-W jako součást kapitoly Reference pro zkušenosti s větráním obytných prostor

Klíčová data referenčního objektu v obci Barsinghausen

 

Doba výstavby Dokončení Energetické ukazatele Plochy
11/2013 - 07/2014 2014 BRI (objem prostoru brutto): 1.098 m³

BGF (základní plocha brutto): 194 m²

Plocha pozemku: 776 m²
BRI (objem prostoru brutto): 1.098 m³

BGF (základní plocha brutto): 194 m²

Plocha pozemku: 776 m²