Kondenzační kotle Vitodens řady 200: Jednoduchá instalace, obsluha a servis

Další generace nástěnných plynových kotlů vyvinuta v úzké spolupráci s partnery z oboru

Naprosto spolehlivá a účinná dodávka tepla a teplé vody představuje pro všechny majitele domů prioritu. Zároveň musí být obsluha daného zařízení co nejjednodušší a nejpohodlnější. Kdo právě shání nové topení, jistě nepřehlédne inovativní nástěnné plynové a kompaktní kotle nové generace řady 200. Protože nikdy nebyla instalace, obsluha a servis kotle tak jednoduchá. A nová generace nástěnných plynových kotlů Viessmann také dobře vypadá!

Prémiový design: pěkně jednoduchý – jednoduše pěkný

Nové plynové kondenzační kotle se představují jako velmi kvalitní a pokrokové:

 • nástěnný topný kotel Vitodens 200-W a Vitodens 222-W s integrovaným nerezovým zásobníkem o objemu 46 l, které šetří místo, 
 • kompaktní stacionární kotel Vitodens 222-F s integrovaným smaltovaným zásobníkem z ušlechtilé oceli o objemu 100 a 130 litrů a  
 • energetická centrála Vitodens 242-F se solárním zásobníkem o objemu 170 litrů k okamžité nebo pozdější kombinaci se solárními kolektory Vitosol.

Nová bílá barva pláště Vitopearlwhite je jedinečná na trhu. Atraktivní plášť spolu s ultratenkým čelním panelem kotle harmonicky zapadnou do každého obytného prostředí. Vylepšená tloušťka plechu pak zajišťuje vyšší stabilitu. Pro svůj inovativní design získal nástěnný kotel Vitodens 200-W ceny Design Plus Award a IF Award.

Výškově nastavitelný barevný dotykový displej pro maximální komfort obsluhy  

Ovládání nástěnného plynového kondenzačního kotle v nepohodlném postoji, například proto, že byl instalován v místnosti s nízkou výškou stropu, nyní již patří minulosti. Pozice displeje se dá u závěsného kotle pomocí několika málo hmatů přemístit zespoda nahoru. Proto je možné během všech montážních situací rychle vytvořit ergonomicky optimální výšku obsluhy.

Sedmipalcový barevný dotykový displej se dá ovládat intuitivně. Barevná grafika energetického kokpitu poskytuje rychlý přehled o spotřebě a solárních tepelných výtěžcích. Lightguide umístěný na displeji a světelná lišta přes celou šířku zařízení přehledně informují o provozním stavu topného zařízení.

 • Po zapnutí topného zařízení se rovnoměrně rozsvítí Lightguide. 
 • V režimu Stand-by se Lightguide rovnoměrně rozbliká. 
 • Světelná lišta potvrzuje nastavení přes dotykovou obrazovku nebo přes smartphone za pomoci blikání.
 • V případě poruchy Lightguide intenzivně bliká.

Integrovaná WiFi pro komfort a bezpečí na maximální úrovni

Technickým základem pro barevný dotykový displej je nová modulární elektronická platforma. Má z výroby integrovanou WiFi, a umožňuje tak komunikaci mezi topným zařízením, uživatelem a odborným partnerem na běžné digitální bázi. Uživatel může své topení kdykoli pohodlně ovládat přes aplikaci ViCare a na přání zažádat odbornou firmu o monitorování zařízení přes digitální servisní rozhraní ViGuide. S ViGuide může odborný partner včas rozpoznat potřebu servisu a možné poruchy, změny parametrů je možné provést on-line a případně jednat ještě dříve, než se v bytě ochladí. To je bezpečí a komfort na maximální úrovni.

Vytápění s čistým svědomím vůči životnímu prostředí

Největší spolehlivost a zároveň maximální účinnost nové generace přístrojů zaručuje nově vyvinutý hořák MatriX-Plus. S novým rozsahem modulace až 1:17 při maximální stabilitě plamence se výroba tepla přesně přizpůsobuje aktuální potřebě. Počet spuštění hořáku (takty) se tím snižuje na minimum. To zaručuje maximální účinnost (normovaný stupeň využití až 98 % (Hs)), velmi nízkou spotřebu paliva a také v souladu s ekologickým přístupem až o 40 % nižší emise NOx než dosud. Teplo, které vyvine hořák MatriX-Plus, se odevzdává přes osvědčený výměník tepla Inox-Radial z nerezové ušlechtilé oceli do topného systému.

Spolehlivý provoz i při kolísavé jakosti plynu s regulací spalování Lambda Pro Plus

Ať už se mění druh plynu, kolísá jeho kvalita nebo se proměňují provozní podmínky – automatická regulace spalování Lambda Pro Plus v plynových kondenzačních kotlech Vitodens zajišťuje vždy spolehlivý a čistý provoz s nejvyšším stupněm účinnosti. S regulací Lambda Pro Plus získává uživatel navíc výhodu nižších nákladů.

Díky regulaci Lambda Pro Plus odpadají při instalaci zařízení práce týkající se adaptace, potřebné u běžných plynových kondenzačních kotlů. Regulace spalování rozpozná příslušný druh plynu a automaticky na něj kotel Vitodens nastaví. Adaptace spalinových délek a výšky samočinně přizpůsobí topná zařízení na odpor spalinového potrubí na výškovou polohu přímo na místě a případné změny atmosférického tlaku.

Jednoduchá instalace a uvedení do provozu přes aplikaci ViStart 

Nová generace plynových kotlů usnadňuje práci odborných partnerů ve všech ohledech. Výzvy jako uvedení do provozu v nepohodlném postoji patří s výškově nastavitelným displejem minulosti. Asistent pro uvedení do provozu provede instalační firmu v několika krocích prvním uvedením do provozu, nebo využívá novou aplikaci ViStart na smartphonu nebo tabletu.

ViStart umožňuje intuitivní uvedení do provozu. Po aktivaci WiFi-Access-Point integrovaného v zařízení vytváří aplikace automaticky přímé spojení s topným zařízením a provede odborného partnera celým procesem. Internetové rozhraní není potřeba, protože komunikace s regulací probíhá přímo přes rozhraní WiFi u topného zařízení.

Jednoduchý servis – o 50 % méně náhradních dílů v zásobě

Servis se maximálně zjednodušil. Modulární montáž nové generace zařízení a programu příslušenství vede nejen k o 50 % menšímu množství náhradních dílů, ale komplexnost roduktového programu se stala výrazně přehlednější. Tak je například pro nový hořák MatriX-Plus pro všechny výkony (1,9 až 32 kW) potřeba pouze jedna plamencová hlava, zapalovací elektroda i těsnění hořáku. U předchůdce museli mít odborní partneři na základě různých poloměrů v zásobě hned tři plamencové hlavy a tři různé elektrody.

Výhoda: odborná firma může mít skladem méně jednotných náhradních dílů, čímž šetří náklady.

Vývoj spolu s partnery z oboru

Nová generace nástěnných plynových kotlů Viessmann má blízko k zákazníkovi, protože byla vyvinuta společně s partnery z oboru. Koneckonců neexistuje lepší vývojář než takový, který své řešení sám montuje a zpřístupňuje uživateli.

Výhody pro obchodní partnery

 • Malá četnost taktů i při nízkém odběru tepla 
 • Dlouhá životnost a účinnost díky výměníku tepla Inox-Radial
 • Hořák MatriX-Plus s dlouhou životností díky perforaci MatriX z ušlechtilé oceli 
 • Nižší náklady díky menšímu množství náhradních dílů a menší komplexnosti 
 • Automatická regulace spalování Lambda Pro Plus pro všechny druhy plynu 
 • Tichý provoz díky nízkým otáčkám ventilátoru 
 • Vysoký komfort obsluhy díky výškově nastavitelnému 7” barevnému displeji nebo přes aplikaci ViCare 
 • Jednoduché uvedení do provozu díky asistentovi pro uvedení do provozu nebo aplikaci ViStart 
 • Integrované rozhraní WiFi k internetovému napojení 

Výhody pro uživatele 

 • Velmi jednoduchá intuitivní obsluha a integrované WiFi rozhraní
 • Vysoká bezpečnost provozu díky automatické regulaci spalování Lambda Pro Plus
 • Větší účinnost a až o 40 % méně oxidu dusíku díky novému hořáku MatriX-Plus
 • Energetický kokpit k vizualizaci spotřeby energie a solárních výtěžků 
 • Neustálý přehled o řádném provozu díky světelné liště Lightguide
 • Vysoký komfort teplé vody na minimálním prostoru díky 100 a 130litrovému zásobníku (Vitodens 222-F), popř. 170litrovému solárnímu zásobníku (Vitodens 242-F) a závěsnému kotli Vitodens 222-W se 46litrovým nerezovým zásobníkem 

Technické údaje

Výkon: 1,9–32,0 kW (Vitodens 200-W, 222-W, 222-F), popř. 1,9–25,0 kW (Vitodens 242-F)

Normovaný stupeň využití: 98 % (Hs)

Rozsah modulace: 1 : 17 (Vitodens 200-W, 222-W, 222-F), popř. 1 : 13 (Vitodens 242-F)

Třída energetické účinnosti: A

 

Obrázky

Obr. 1

Nová generace plynových kondenzačních kotlů Vitodens od firmy Viessmann je kvalitní a pokroková. U kotle Vitodens 200-W se dá sedmipalcový dotykový displej přemístit zespoda nahoru pomocí dvou jednoduchých hmatů.

Obr. 2

Kompaktní plynový kondenzační kotel Vitodens 222-F má 100 a 130litrový zásobník pitné vody pro vysoký komfort teplé vody.

Obr. 3

Nový kompaktní kotel Vitodens 242-F se170litrovým solárním zásobníkem je připraven pro
okamžité nebo pozdější připojení solárních kolektorů.