Efektivní větrání zajišťuje v bytě zdravé ovzduší
- Kontrolované větrání bytu nahrazuje znečištěný vzduch v místnosti čerstvým venkovním vzduchem.
- Zamezení tvorby plísně chrání zdraví a stavební hmotu.
- Rekuperace tepla šetří náklady na vytápění a chrání ovzduší.
- Integrovaná řešení zajišťují vysokou kvalitu vzduchu v místnostech.
Čerstvý, čistý vzduch v místnosti a především s co nejmenším množstvím zárodků je dnes důležitý jako nikdy dříve. Protože viry jako zárodky corony Sars-CoV-2 se dostanou především přes kapénkovou infekci z jedné osoby na druhou, například při kašlání nebo kýchání. Jsou-li jemné kapénky již jednou v místnosti, vydrží podle studie amerického institutu pro zdraví US-National Institutes of Health ve vzduchu až tři hodiny. Proto pomáhají integrovaná řešení rekuperace Viessmann, která odvádí zatížený vzduch z obytných prostor a nahrazuje ho filtrovaným čerstvým vzduchem. To zamezuje rozšíření zárodků, protože ve venkovním vzduchu je koncentrace zárodků, pokud vůbec, velmi nízká.
Vysoká kvalita vzduchu v místnosti zamezuje plísni a chrání stavební hmotu
Moderní systémy pro větrání bytů přispívají ještě mnohem víc k dobrému pocitu obyvatel v obytných místnostech a pracovnách. Člověk se dnes zdržuje ve vnitřních prostorech přibližně 90 % svého času. Přitom časem stoupá obsah oxidu uhličitého (obsah CO2) ve vzduchu v místnosti – vzduch je někdy „spotřebován“ a my se unavíme, schopnost koncentrace a výkonu citelně ochabuje. K tomu se přidávají výpary, zápach a vlhkost způsobené sprchováním, koupáním a vařením. Zejména příliš vysoká vlhkost podporuje vznik plísně a může trvale škodit zdraví a poškozovat stavební hmotu. Automatické větrání bytů (zvané také kontrolované větrání bytů) potichu a nenápadně likviduje všechny tyto látky i vlhkost. Zároveň přivádí do místností čerstvý vzduch k bezpečné ochraně zdraví a stavební hmoty.
Při obvyklém nekontrolovaném větrání otevřenými okny se mohou naproti tomu s venkovním vzduchem dostat do bytu i prach z ulice a také zejména pro alergiky nepříjemné květové pyly. Vysoce účinné filtry, které jsou standardně zabudovány ve větracích zařízeních – a na přání i velmi jemné pylové filtry – tomu spolehlivě zabraňují. A v neposlední řadě zůstane díky kontrolovanému větrání venku i rušivý hluk z ulice.
Úspora nákladů na vytápění pomocí rekuperace tepla
Zvláštní techniku kontrolovaného větrání bytu představuje rekuperace tepla, která během topné sezóny pomáhá šetřit náklady. Výměník tepla odebírá odpadnímu vzduchu teplo a přenáší ho do venkovního vzduchu, který proudí dovnitř. Oba proudy vzduchu se přitom nedostanou do kontaktu, takže je spolehlivě vyloučena jakákoliv kontaminace čerstvého přiváděného vzduchu. Až 90 % tepla obsaženého v odpadním vzduchu lze v zimě získat zpět. To oproti běžnému větrání okny, při kterém se vždy ztratí část výhřevného tepla, výrazně ušetří energii.
Chladný vzduch v místnosti za horkých letních dní
Vzhledem ke stále teplejším letním měsícům oceňují provozovatelé kontrolovaného větrání bytů možnost chlazení nočním vzduchem. Díky samočinné bypasové klapce venkovní vzduchu obchází výměník tepla a nedochází k rekuperaci tepla. V nočních hodinách se tak do místností přivádí chladnější venkovní vzduch. Tak je také v teplém ročním období zajištěno příjemné ovzduší v místnosti a nerušený spánek.
Centrální a decentrální větrání pro vlastní domov?
Vždy podle použití se při kontrolovaném větrání rozlišuje mezi centrálními a decentrálními systémy.
Při centrálním větrání bytu dodává vlastní zařízení jednotlivým místnostem čerstvý vzduch. K tomu se instaluje na stěně nebo stropě centrální větrací přístroj. Přes kanály, které jsou většinou položeny v podlaze nebo stropě, se na jedné straně dostane čistý vzduch například do obýváku, dětského pokoje a ložnice. Na straně druhé se odsává odpadní vzduch z místností, jako je kuchyň, koupelna a wc. Centrální systémy se používají převážně v novostavbách, protože jsou zde vyšší nároky na projektování. Je však možné i použití ve stávajícím domě, například v rámci provedené modernizace.
Dobrým příkladem moderního centrálního systému pro větrání bytu je nový velmi tichý a kompaktní Vitovent 300-W. Kombinovaný s tepelným čerpadlem Vitocal od firmy Viessmann lze větrání kdykoliv zcela pohodlně ovládat přes smartphone přes aplikaci ViCare, která je zdarma. Odborná topenářská firma může navíc na přání provozovatele kontrolovat zařízení i on-line z důvodu správného fungování a včas rozpoznat potřebu provedení servisu. Nezávisle na tom lze Vitovent 300-W provozovat i jako systém Stand-alone. Filtrační systém s pylovým filtrem, který se dodává jako příslušenství, účinně čistí přiváděný vzduch od škodlivin a pylů. Růstu a rozšíření roztočů a plísně se výrazně zamezuje, a tím se vytváří nedráždivé ovzduší v místnosti. Integrovaný výměník tepla získává v chladném ročním období až 92 % tepla obsaženého v odpadním vzduchu zpět, a pomáhá tak šetřit náklady na vytápění.
Dodatečná instalace bez velkých nákladů
Na rozdíl od centrálního větracího systému se decentrální větrání bytu montuje do jednotlivých místností. Dá se bez velkých nákladů instalovat i dodatečně, protože si vystačí bez větracích kanálů, a hodí se proto i pro stávající objekty. Decentrální větrání lze instalovat i v novostavbě. Tato možnost je velmi zajímavá pro bytové domy (pouze pro určité místnosti) nebo sdružené byty.
Pomocí decentrálního systému větrání bytů Vitovent 100-D lze větrat a odvětrávat jednotlivé místnosti, části bytu (takzvané větrací zóny) nebo celý byt téměř bez tepelných ztrát. K tomu získá integrovaná rekuperace tepla až 91 % tepla z odpadního vzduchu zpět a přenáší ho do čerstvého přiváděného vzduchu. Kromě centrálního obslužného prvku s dotykovým displejem se dá větrací systém intuitivně a jednoduše řídit přes novou aplikaci ViAir-D přes smartphone – volitelně i přes zadání jazyka.