Účinnost a komfort na minimálním prostoru

Moderní tepelná čerpadla vzduch/voda nepotřebují skoro žádné místopro instalaci

Zvyšující se ceny za pozemky zajišťují, aby se zmenšovala plocha, kterou si může nárokovat domovní technika. Stoupající ekologické uvědomění vedlo k tomu, že stále více investorů upřednostňuje topnou techniku, která chrání ovzduší. Viessmann má v nabídce dvě tepelná čerpadla v provedení monoblok Vitocal 200-A a Vitocal 222-A, která představují mimořádně kompaktní řešení pro trvale udržitelné vytápění, chlazení a ohřev pitné vody.

Nejúčinnější 0,5 m2 domu

V obou zařízeních se skrývá 40 let zkušeností ve vývoji a výrobě tepelných čerpadel. Topné výkony mezi 2,3 a 12 kW jsou vhodné především pro rodinné domy. Vitocal 200-A je nástěnné zařízení súsporou místa při instalaci, Vitocal 222-A kompaktní zařízení s integrovaným 220 l zásobníkovým ohřívačem vody a místem pro instalaci 0,5 m2. Zařízení v monoblokovém provedení se skládají vždyz vnitřní a venkovní jednotky. Ve vnitřních jednotkách jsou umístěny všechny důležité hydraulické komponenty i regulace. Venkovní jednotky obsahují kompletní chladicí okruh – proto se označují jako monobloková konstrukce. Teplo, které se vyrábí ve venkovních jednotkách se přes spojovací potrubí, které je naplněno vodou, dostává k vnitřním jednotkám. Kompresory Scroll s řízenými otáčkami a asymetrické výměníky tepla s optimalizovanými průřezy kanálů v kondenzátoru umožňují vysoké hodnoty COP až 5,0 (A7/W35 °C podle ČSN EN 14511) a aždo 4,1 (A2/W35 °C podle ČSN EN 14511). To zajišťuje nízké provozní náklady a například instalační plocha tepelného čerpadla Vitocal 222-A je tak nejúčinnějším 0,5 m2 celého domu. Obě tepelná čerpadla jsou zařazena do maximální třídy energetické účinnosti A++.

Velmi tichý díky patentu Advanced Acoustic Design

Venkovní jednotky tepelných čerpadel lze bez problémů instalovat i v těsně zastavěných oblastech, například v řadovkách. Jejich hladina akustického tlaku činí v nočním provozu ve vzdálenosti tří metrů pouze 35 dB(A). Patří tak k nejtišším zařízením svého druhu. Nízkou hladinu akustického tlaku zajišťuje patent Advanced Acoustic Design. Inovativní koncepce pro snížení hluku cíleně snižuje hladinu akustického tlaku hlubokých frekvencí, které se jinak u běžných tepelných čerpadel pociťují jako rušivé. Další důležitý přínos k minimalizaci hluku v provozu s úplným nebo částečným zatížením poskytují hlukově optimalizované ventilátory s plynulou regulací otáček.

Lze použít i k chlazení budov

Obě tepelná čerpadla se nabízí volitelně pouze k vytápění nebo k vytápění a chlazení. Ihned po vlně veder v létě 2018 a očekávaných horkých létech vlivem změny klimatu se stalo chlazení místností důležitou přídavnou funkcí. U provedení s chladicí funkcí se přepíná chladicí okruh tak, aby v létě cirkulovala chlazená voda v oběhu budovy. Vždy podle venkovní jednotky činí chladicí výkon 4,0 až13,2 kW (A35/W18 °C). Chlazení místnosti je možné buď přes topné/chladicí okruhy, např. spodlahovými topnými okruhy nebo přes oddělený chladicí okruh, např. s ventilátorovými konvektory.

Využití elektřiny vyrobené vlastním fotovoltaickým zařízením

Mimořádně udržitelné je vytápění a chlazení, pokud se tepelná čerpadla provozují na elektřinu zvlastního fotovoltaického zařízení. Tepelná čerpadla Vitocal 200-A a Vitocal 222-A jsou proto vždy připravena na využití elektřiny vlastní výroby. Elektrické komponenty topné centrály se tak potomprovozují úsporně a CO2 neutrálně.

Vitocal 222-A: Vysoký komfort přípravy teplé vody vlivem integrovaného zásobníkového ohřívače vody

Vnitřní jednotka kompaktního tepelného čerpadla Vitocal 222-A obsahuje kromě kompletní hydraulikya regulace Vitotronic 220litrový zásobník teplé vody. Nově vyvinuté přívodní zařízení zajišťuje velmi dobré vrstvení, které umožňuje vysoký komfort teplé vody vlivem čerpaného objemu až 290 l při teplotě 40 °C.

Vitotronic 200 s opcí WLAN

Regulace obou tepelných čerpadel se dá obsluhovat snadno a intuitivně. Zobrazení v nekódovaném textu jsou snadno srozumitelná. Pokud se zařízení kombinují s centrálním větráním bytu jako Vitovent300-W, mohou se obě zařízení obsluhovat přes regulaci Vitotronic 200. S internetovým rozhraním Vitoconnect (příslušenství) a bezplatnou aplikací ViCare je možná obsluha přes chytrý telefon. Navíc se může o zařízení starat online se souhlasem provozovatele odborná firma přes softwarový nástroj Vitoguide.

Snadná montáž bez osvědčení pro práci s chladivy

Vnitřní nehlučné jednotky Vitocal 200-A a Vitocal 222-A lze instalovat blízko obytných místností. Na základě vysokého stupně předem instalovaných komponent a sladěných dílů příslušenství se dají tepelná čerpadla montovat jednoduše a rychle. Venkovní jednotky jsou již ze závodu naplněny chladivem. Protože spojovací potrubí k vnitřní jednotce vedou pouze topnou vodu, není potřeba osvědčení pro práci s chladivy a povinná zkouška těsnosti dle platné legislativy.

Výhody pro obchodní partnery

- Vzhledem k spojovacím potrubím plněným vodou není pro montáž potřeba osvědčení pro práci s chladivy

- Snadná integrace modulu pro směšovaný topný okruh (Vitocal 222-A)

- Malá potřeba místa pro instalaci. Snadný servis díky dobré dostupnosti zepředu u všech součástí důležitých z hlediska provedení servisu

- Rychlá instalace vnitřních jednotek díky maximálnímu počtu předem instalovaných komponent

- Robustní provoz s dlouhou životností díky vysoké kvalitě součástí

- Made in Germany

Výhody pro uživatele

- Velmi tichý díky patentu Advanced Acoustic Design

- Vytápění a chlazení pomocí zařízení s reverzibilním způsobem provozu

- Komfortní funkce chlazení díky třem chladicím okruhům

- Nízké provozní náklady díky vysoké účinnosti v topném a chladicím provozu

- Vysoký komfort přípravy teplé vody díky zásobníku 220 l (Vitocal 222-A)

- Regulace Vitotronic se snadnou obsluhou s grafickým displejem a nekódovaným textem

- Centrální obsluha větracích zařízení Vitovent 300-W a 300-F na regulátoru tepelného čerpadla Vitotronic 200

- Připraveno k optimalizovanému využití elektřiny vyrobené vlastním fotovoltaickým zařízením

- Možnost připojení k internetu přes bezplatnou aplikaci ViCare a Vitoconnect (volitelně)

Technické údaje

- Topný výkon: 2,3 až 12,0 kW při A2/W35 °C popř. 3,8 až 11,6 kW při A-7/W35 °C

- Chladicí výkon: 4,0 až 13,2 kW při A35/W18 °C

- COP podle ČSN EN 14511: až 5,0 při A7/W35 °C popř. až do 4,1 při A2/W35 °C

- EER (Energy-Efficiency-Ratio): až 4,2 při A35/W18 °C

- Výstupní teplota: až 60 °C

- Třída energetické účinnosti: A++

 

Obrázky

Obr. 1

Nejúčinnějších 0,5m2 v domě: tepelné čerpadlo vzduch/voda Vitocal 222-A od firmy Viessmann zásobuje obytné místnosti úsporně a udržitelně teplem, integrovaný zásobník se stará o vysoký komfort přípravy teplé vody.

Obr. 2

U tepelného čerpadla Vitocal 200-A je vnitřní jednotka provedena jako mimořádně úsporné nástěnné zařízení co do potřeby místa.


Obrázky