Topná zařízení s dodatečným užitkem pro horké letní dny  

  • Tepelná čerpadla patří k nejúčinnějším topným zařízením. 
  • Zajištují po celý rok příjemné teploty.  
  • Umožňují chlazení podle dvou rozdílných metod. 
  • V kombinaci s fotovoltaikou je provoz velmi hospodárný.  

Moderní tepelná čerpadla patří k nejúčinnějším, a tím i nejúspornějším topením. Koneckonců i z tohoto důvodu se dnes většina investorů rozhoduje pro tepelné čerpadlo, aby vytápělo obytné prostory a ohřívalo vodu pro koupání, sprchování a vaření. Moderní tepelná čerpadla však poskytují ještě další užitek: dají se v horkých letních dnech použít i k chlazení. Pro investory, kteří kladou po celý rok důraz na příjemné teploty v domě, jsou proto tepelná čerpadla jasná volba.

Velmi úsporná z hlediska energie a nákladů: pasivní chlazení  

U zemních tepelných čerpadel a tepelných čerpadel, která jsou napojena na spodní vodu, je pasivní chlazení („natural cooling“) nejjednodušší metodou chlazení. Kapalina primárního okruhu, popř. spodní voda, odebírá teplo přes výměník tepla z topného okruhu a odvádí ho směrem ven. Využije se toho, že v létě jsou teploty v místnostech vyšší než teplota v zemi a spodní vodě. Až na regulaci a oběhové čerpadlo je tepelné čerpadlo vypnuté. Proto je „natural
cooling" velmi úsporná a levná metoda chlazení budovy.

Velmi účinné: aktivní chlazení

Jak zemní tepelné čerpadlo a tepelné čerpadlo na spodní vodu, tak tepelná čerpadla, která jako zdroj energie využívají venkovní vzduch, lze využít k aktivnímu chlazení („active cooling“). Přitom se jednoduše otočí způsob funkce tepelných čerpadel. Stejně jako u ledničky se pak aktivně vytváří chlad. Kvůli aktivnímu použití tepelného čerpadla je „active cooling“ velmi účinné. Teplo odvedené z místností se dá navíc využít energeticky velmi úsporně. Například k přípravě teplé vody nebo k vytápění bazénu. Tím lze velmi účinně spojit funkci chlazení a vytápění.

Vytápění a chlazení pomocí solární elektřiny

Majitelé domů s fotovoltaickým zařízením na střeše mohou využít funkce „active cooling“
hned dvakrát: během topné sezóny mohou se svými tepelnými čerpadly vytápět velmi levně a CO2 neutrálně a v létě velmi ekonomicky využít velkou nabídku solární elektřiny k chlazení budovy.

 

Obrázek 1

Moderní tepelná čerpadla se dají v horkých letních dnech použít k chlazení budov. U zobrazeného typu kompaktního tepelného čerpadla země/voda Vitocal 333-G lze díky NC boxu navíc využít funkci „natural cooling“.

Download (JPG 12 MB)

Obrázek 2

Funkce tepelných čerpadel vzduch/voda se pro chladicí provoz jednoduše otočí, stejně jako u ledničky potom zobrazené tepelné čerpadlo Vitocal 200-S vytváří aktivní chlad.

Download (JPG 7 MB)