Izolace: první krok

Moderní topné systémy, jako je tepelné čerpadlo, ohřívají vodu v topném potrubí na nižší teplotu než běžný kotel. Navíc čím lépe se teplo v domě udrží, tím méně musí vaše ústřední topení pracovat. Proto je prvním krokem při uvažování o novém topném systému vhodná izolace domu a jeho vzduchotěsnost.

U mnoha starších domů není střecha dosud izolována nebo je izolována jen v omezené míře, takže zde lze dosáhnout významných snížení tepelné ztráty. Totéž platí pro venkovní stěny, které jsou často také velkým zdrojem tepelných ztrát. Důležitým zásahem je také výměna stávajícího zasklení za dvojité nebo trojité. Nakonec je možné izolovat podlahu. Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, rozhodně to doporučujeme. Díky dobré izolaci využijete teplo produkované tepelným čerpadlem maximálně.

 

Distribuce tepla s nízkou teplotou

Jak již jsme uvedli, pracují moderní topné systémy při nižší teplotě než klasické kotle ústředního topení. Běžný kotel ohřívá vodu na teplotu 70 °C nebo vyšší, zatímco nízkoteplotní systém rozvádí vodu pro ústřední vytápění o teplotě mezi 35 °C a 55 °C. Tepelné čerpadlo dosahuje vyšší účinnosti při provozu za nízkých teplot.

Nízkoteplotní vytápění však vyžaduje specifická řešení, co se týče distribuce tepla. Klasické nástěnné radiátory jsou určeny pro vodu o vysoké teplotě a nedokážou tak dobře distribuovat nižší teplo tepelného čerpadla. Proto se doporučuje kombinovat tepelné čerpadlo s nízkoteplotními systémy, jako je podlahové vytápění, nízkoteplotní ventilátorové konvektory nebo naddimenzované radiátory. V některých místnostech lze jako doplňkové vytápění instalovat elektrické topení nebo tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch (reverzibilní klimatizační jednotka).

 

Příprava elektrické instalace

Tepelné čerpadlo pracuje na elektřinu. Zkontrolujte proto, zda je vaše elektrická instalace vhodná a má dostatečný výkon pro pohon tepelného čerpadla, zvláště pokud současně používáte další elektrické spotřebiče (elektrický sporák, troubu, ledničku, mrazák, pračku, sušičku, nabíjecí stanici pro elektromobily atd.). Ve starších obydlích se elektrický rozvaděč téměř vždy vyměňuje při rekonstrukci obydlí. Může být nutné požádat správce distribuční sítě o větší výkon.

V každém případě je zajímavou volbou instalace fotovoltaického systému (solárních panelů). Tímto způsobem si sami vyrábíte elektřinu potřebnou k napájení tepelného čerpadla. Takto jste zcela nezávislí na síti.

 

Vyhledání kompetentní instalační firmy

Po dokončení všech přípravných prací (především dobře zpracovaný projekt) je čas na instalaci zvoleného tepelného čerpadla. Partnera pro instalaci můžete najít na základě zkušeností jiných lidí nebo inzerátů, případně si můžete vyhledat firmu na internetu. Výrobce, jako je Viessmann, disponuje celostátní sítí kvalifikovaných montážních a servisních partnerů, které najdete na jeho webových stránkách. Tito odborníci k vám přijedou a poskytnou radu a předloží nezávaznou cenovou nabídku. Pracují podle přísných požadavků výrobce na kvalitu a instalují tepelné čerpadlo tak, jak výrobce vyžaduje. Jsou vám k dispozici také pro údržbu a opravy vašeho tepelného čerpadla. Servisního partnera ve svém okolí najdete několika kliknutími myší.