Dopravní prostředky na sluneční palivo

Inovativním způsobem využití energie ze slunce je pohánění dopravních prostředků. Sem patří vlaky, metra, auta, autobusy i letadla. Mimořádnou pozornost si vysloužil například švýcarský projekt Solar Impulse, který využívá sluneční energii pro pohon letadla, a to pomocí fotovoltaických solárních článků umístěných na horní části křídel, trupu a ocasu.

Obr. Solar Impulse 2, zdroj: solarimpulse.com

Na druhé straně autobusy, které se pohybují díky slunci, si své místo našly v Číně. Tam jsou mimořádně oblíbené zvláště díky obrovskému znečištění smogem, který vytvářejí běžné dopravní prostředky. Solární články tu však nepokrývají jen autobusy, ale také střechy autobusových zastávek a získaná energie se využívá například na osvětlení zastávky a vysvícení reklamních panelů.

Obr. Solární články na střechách autobusů, zdroj: newsreportpk.blogspot.sk

Elektromobily dnes už nejsou také žádnou raritou. Právě na jejich pohon lze sluneční energii využít velmi dobře. Čerpací stanice mohou získat energii pomocí fotovoltaických modulů umístěných na střeše. Dobíjení akumulátorů vozidel se tak stává mimořádně ekonomickým i ekologickým řešením.

Obr. Čerpací stojan pro zákazníky a hosty firmy Viessmann před závodem v Allendorf, zdroj: viessmann.cz

Dá se solární energie využívat i na nabíjení zařízení?

Ano, dá! A velmi jednoduše. V poslední době jsou velmi oblíbené solární nabíječky. Ty se používají k nabíjení telefonů, tabletů nebo elektronických čteček knih. Dokonce již existují i solární baterky – takovou baterku jednoduše položíte na sluneční světlo a v noci můžete svítit. Kromě těchto využití můžeme solární energií napájet i další zařízení, jako například reproduktory, termostaty, sušiče či mini-chladničky.

Osvětlení napájená solární energií

Takovéto typy osvětlení můžeme nalézt už ve vícero oblastech světa. Česká republika není výjimkou. Je to ideální příklad úžasně efektivního využití sluneční energie. Lampy veřejného osvětlení jsou totiž slunci vystaveny po celý den a není tedy důvod nevyužít slunce na jejich pohon.

Takovéto lampy si však bez problémů můžete opatřit i k vám domů. Většinou jde o různá zahradní svítidla, která jsou slunci vystavena po celý den. Tímto způsobem dokážete měsíčně a ročně ušetřit množství financí. Solární svítidla mívají přitom často moderní, exkluzivní design, což dodá vaší zahradě na eleganci.

Slunce v zahradě i na svahu

Dnešní technologie umožňují využít slunce opravdu na maximum. Z inovativních způsobů jmenujme například speciální slunečný strom. Ten je schopen přijímat energii ze slunce (a dokonce i z větru), přeměnit ji na elektřinu a nabíjet tak například automobil nebo jiné zařízení.

 

Obr.  Využití stromu „zasazeného“ před domem, zdroj: solarbotanic.com

Za zmínku stojí také multiplikační oblečení, které obsahuje solární články. Energii ze slunce můžeme aktivně využívat v průběhu cyklistiky nebo běhu a nabít si jí můžeme například telefon. A co byste řekli lyžařskému vleku poháněném sluncem? I takováto vychytávka je už realitou a díky tomu můžeme být „bio“ a „eco“ friendly už i na svazích. Tomu se říká spojení příjemného s užitečným.

elektro-vlek.png

Sluneční energie: vynikající způsob, jak ušetřit

Slunce v sobě ukrývá obrovské zásoby energie. Jeho využívání patří k moderním způsobům, jak si zajistit potřebnou energii pro různé účely. Důležité přitom je, že využíváním sluneční energie šetříme životní prostředí, což je fakt, který stojí za vynalezením mnohých ze solárních zařízení. Potřeba ekologického chování je natolik aktuální společenskou otázkou, že státní dotace na nákup solárních kolektorů či fotovoltaických panelů do domácností nejsou ničím překvapivým.

Velkým benefitem sluneční energie je také skutečnost, že nám dokáže ušetřit nemalé finanční prostředky. Díky solárním zařízením můžeme totiž pohánět množství součástí domácností. Od ranního holení, osvětlení, vytápění domu a ohřev vody ideálně ve spojení s tepelným čerpadlem, až po vyhřívání bazénu na zahradě. Možností, jak využít potenciálu slunce, máme dnes už opravdu mnoho. Pokud patříte k těm, kteří mají zájem šetřit přírodu i peníze, solární zařízení jsou nesporně správnou cestou.

Zajímá vás další zajímavé články o sluneční energii? Podívejte se na zajímavé solární elektrárny ve světe nebo na sportovní stadiony, které využívají solární energii.