Letiště Allendorf (Eder)

Letiště Allendorf (Eder) bylo postaveno v roce 1966 a v roce 2005 bylo od základu zmodernizováno popřípadě rozšířeno a splňuje dnes veškeré požadavky, které se kladou na moderní obchodní letiště. Mimo to slouží jako základna leteckého sportovního klubu Ederbergland, který ho využívá obzvláště pro práci s mládeží.

 

Start_Landebahn.jpg

Vzletová a přistávací dráha

Vzletová a přistávací dráha je dlouhá 1240 metrů a široká 30 metrů.

Přístrojové přiblížení na přistání

Letištní přistávací plocha disponuje přibližovacím systémem GPS, který umožňuje přistání při zhoršených podmínkách viditelnosti metodou přístrojového přiblížení na přistání. Moderní světelná přibližovací řada (PAPI) přitom podporuje přístrojové a vizuální přiblížení.

Dopravní přistávací plocha v Allendorfu disponuje automatickým systémem pro měření a zaznamenávání údajů o počasí. Ty se po dobu 24 hodin denně aktualizují a dají se vyvolat vysílačkou (ATIS 118.825 MHz).

Provoz obchodních letů

Letiště pro obchodní kontakty

Letiště Allendorf je pro region důležitou součástí infrastruktury a tím i důležitým faktorem úspěchu.


Mezinárodní trhy

Provoz obchodních letů má pro firmu Viessmann tradičně velký význam a je v dnešní době důležitější než kdy jindy. Zaprvé byl v posledních letech podnik silně internacionalizován, 55 procent obratu připadají zahraničí. Zadruhé se nedostatečné spojení regionu s dálkovými dopravní sítí od uvedení letiště do provozu nezlepšila.

Geschaeftsflugbetrieb.jpg
Kundengruppe.jpg

Zákazníci navštěvují Allendorf

Přibližně třetina letů připadá na obchodní létání. Největší část letů slouží k časově úsporné přepravě zákazníků. Přicházejí z celé Evropy, aby navštívili sídlo skupiny Viessmann. Zde si mohou vytvořit rozsáhlý obrázek o podniku, který stojí za produkty, které denně plánují a provozují. Mimoto se informují o strategickém projektu udržitelnosti, který firma Viessmann realizovala v sídle Allendorf (Eder).

Letecký sportovní klub Ederbergland e. V.

Od stavby letiště v roce 1966 slouží leteckému sportovnímu klubu Ederbergland e.V. jako domácí základna. S rozvojem plochy pro kluzáky na moderní letiště nabízí Allendorf (Eder) soukromým pilotům atraktivní prostředí a optimální podmínky. Vzdělání a práce s mládeží hlavní úkol spolku

Vzdělání a práce s mládeží hlavní úkol spolku

Průběžně po celý rok provádějí letečtí instruktoři výcvik motorového letu, letu s větroněm s pomocným motorem, bezmotorového létání a létání ultralehkými letadlem. Do dnešního dne prošlo výcvikem LSV Ederbergland více než 500 soukromých pilotů. Dosáhlo se pozoruhodných sportovních úspěchů na úrovni Hesenska, ale také během německých a evropských mistrovství. Práce s mládeží je stále hlavním úkolem, kterému se letecký sportovní klub intenzívně věnuje.

Segelflug.jpg
Schneider_LS_8.jpg

Moderní letadlový park

300 členů má k dispozici moderní letadlový park. Od bezmotorového letadla ASK 21 Mi pro první letecké „krůčky“ přes vysoce výkonný kluzák LS 8 určený pro výkonnostní sport až po jednomotorová ultralehká letadla, větroně s pomocným motorem a motorové letouny Piper a Cessna.

Pestrý život spolku

život spolku odráží na jedné straně letecké aktivity, na druhé straně společenské akce jako jsou túry, grilovací párty a oslavy pod střechou, večery s promítáním diapozitivů a filmů. Vrcholem v ročním programu jsou velké zahraniční lety skupiny motorových letadel a tábory pro piloty bezmotorových letadel v tuzemsku a zahraničí. Bistro Tri-Sixty s terasou pro návštěvníky zve letce a hosty ke kávě a zákusku.

Údaje o letišti

 • Správce objektu
  Viessmann Werke GmbH & Co. KG
  Telefon: +49 6452 70-2675
  Telefax: +49 6452 70-2780

 • Kontrola vzdušného prostoru
  Telefon: +49 6452 1227
  Telefax: +49 6452 7588
  Frekvence: 118.175 MHz
  ATIS 120.475 MHz
 • Otevírací doba
  Zima: PPR
  duben až září
  Pondělí: PPR
  Úterý až pátek: 9.00 až 17.30 hod
  Sobota a neděle: 10.00 až 18.30 hod
 • Noční let/IFR
  PPR
 • Přistávací dráha
  1240 x 30 m
 • Výška letiště
  355 m/1164 ft

 • Směřování přistávací dráhy
  112 °/292 °
 • Palivo
  Jet A1-AVGAS-100LL
 • Celní a pasové odbavení
  O/R 24 h

 • Letecké poradenství (AIS)
  Frankfurt nad Mohanem

 • Informace o počasí (MET)
  přes PC-Met a Meteo-Sat

 • Letištní bistro Tri-Sixty, otevírací doba
  Úterý až pátek: 15.00 21.00 hodin
  Sobota a neděle: 10.00 21.00 hod
  Pondělí zavřeno

 • Taxi
  Telefon: +49 6451 1873

 • Pěšky do
  Allendorfu: cca 5 minut

 • Hotel
  Die Sonne Frankenberg
  www.sonne-frankenberg.de
  Telefon: +49 6451 750-0

 • Jízdy do
  Frankenbergu: cca 15 minut
  Battenbergu: cca 10 minut
  Winterbergu: cca 30 minut
  Edersee: cca 40 minut
  Marburg: cca 30 minut
anflugblatt_verkehrslandeplatz_allendorf_eder.jpg

Seznam příletů pro letiště Allendorf (Eder)