Vytápění je jedním z největších spotřebitelů energie ve vaší domácnosti. Udržet vaši rodinu v teple a pohodlí během chladných zimních měsíců může být velmi nákladné, zvláště pokud svou energii nevyužíváte moudře. I když máte nejúčinnější topný systém, množství spotřebované energie bude záviset na řadě faktorů, z nichž mnohé můžete ovlivnit.


Zvolte správnou teplotu pro své místnosti

Každý pokoj ve vašem domě je jedinečný, stejně jako členové vaší rodiny. Obývací pokoj/jídelna, kuchyně, koupelna a ložnice mají velmi odlišné účely, a proto má smysl podle toho upravit teploty. Tím nejen optimalizujete účinnost vytápění, ale také zvýšíte komfort vaší rodiny a pomůžete všem cítit se nejlépe, když jsou vzhůru, a kvalitně si odpočinout po celou noc.


Obecně platí, že optimální teplota pro obývací pokoj, kde spolu rodina tráví nejvíce času, je mezi 20-22 °C. Tento teplotní rozsah vám umožní udržet vaše náklady na vytápění místnosti mírné, aniž byste museli obětovat pohodlí. Toto je doporučený teplotní rozsah pro koupelny a ložnice kojenců a batolat.


Na druhou stranu je potřeba řešit kuchyně jinak. Je důležité mít na paměti, že kuchyně má více zdrojů tepla, zejména trouby a sporáky. Ty odvádějí teplo a přidávají na celkové teplotě, takže nebude vadit, když topení o pár stupňů snížíte. V důsledku toho bude teplota 18-19 ℃ docela dost. Ideální teplota pro ložnice je 18-19 ℃. Ke zlepšení kvality spánku přispívá i o něco nižší teplota.


Je třeba také myslet na to, že v místnostech bez využití není potřeba neustále udržovat stálou teplotu. I když se doporučuje nevypínat topení během dne, když je rodina v práci nebo ve škole, nastavení příliš nízkých teplot může přinést značné úspory.

Snížením teploty v místnosti o pouhý 1 °C lze ušetřit až 6 %.


Zajistěte správné větrání

Mnoho majitelů domů otevírá okna pro větrání místností, čímž umožňuje únik tepla, čímž ztrácí peníze za další vytápění. I když máte radiátory vypnuté, necháte-li okna otevřená déle než 10 minut denně, můžete výrazně zvýšit spotřebu energie. Snižuje totiž vnitřní teplotu, tj. když radiátory znovu zapnete, vaše topné zařízení spotřebuje více energie, než je možné, protože musí pracovat mnohem více, aby znovu získalo teplotu. Pro větrání je obvykle mnohem lepší omezit okna na maximálně 10-15 minut denně v podzimních a jarních teplotách a na tři až pět minut v zimních měsících, kdy jsou teploty mnohem nižší. Správné větrání zlepší kvalitu vzduchu v váš domov a budete se cítit lépe. Pomůže také předcházet plísním a vyhnout se nepříjemnému překvapení na vašem příštím účtu za energii.

 


Udržujte své radiátory odkryté

Velký nábytek, jako jsou pohovky a postele, jsou často umístěny velmi blízko radiátorů. Vaše radiátory však potřebují volnou cirkulaci vzduchu, aby fungovaly efektivně. Tímto způsobem bude teplota v pracovní místnosti stejná a vaše radiátory budou pracovat s maximální účinností. V ideálním případě byste měli vždy dbát na to, aby byla mezera alespoň 20 cm, nejlépe více.


Ujistěte se, že vás záclony také nestojí. Částečně zakrývající závěsy zavěšené na radiátorech výrazně snižují účinnost, a proto z dlouhodobého hlediska utrácejí více za vytápění. Pokud si nemůžete být jisti, že se závěsy dají z radiátorů úplně stáhnout, zvažte zkrácení.

 

Udržujte své radiátory čisté

Věděli jste, že usazování prachu na vašich radiátorech vás může stát více na účtech za energie kvůli izolačnímu efektu? Při úklidových pracích se obvykle zaměřujeme na koberce, televize, skříně a stoly. Zejména v létě, kdy se několik měsíců nepoužívá; bude méně pravděpodobné, že budeme čistit naše radiátory. Možná zjistíte, že čas na pravidelné čištění radiátorů vlhkým hadříkem přináší pozoruhodné zlepšení jejich účinnosti.


V závislosti na typu radiátoru, který máte, možná zjistíte, že speciálně navržený kartáč na radiátor také pomůže dostat se do těžko dostupných míst. Doporučuje se nepoužívat vysavač, protože byste mohli nechtěně poškodit radiátor.

Kromě toho, že bude váš topný systém hospodárnější, čisté radiátory také pomohou udržet zdravější životní prostředí, zejména pro alergiky.


Servisujte pravidelně svůj topný systém

Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že váš topný systém bude trvale pracovat s maximální účinností, je nechat jej každoročně zkontrolovat autorizovanou servisní společností schválenou výrobcem. Měli byste si být vědomi toho, že tento proces může pomoci zajistit provozní bezpečnost a také udržet provozní náklady na co nejnižší úrovni.


Během údržby bude autorizovaný servisní technik schopen vyčistit součásti, vyměnit opotřebované díly a poradit vám s optimálním provozním nastavením pro váš domov. To vše vám pomáhá udržovat váš topný systém co nejúčinnější a nejhospodárnější, což vede k výrazným úsporám vašich účtů za energii. Kvalifikovaný servisní technik vám také může poradit s novými technologiemi, jako jsou chytré ovladače, které vám pomohou učinit váš domov ještě energeticky úspornějším.