Tipy na úsporu energie ve vaší domácnosti

Kotle jsou často jedním z největších spotřebitelů energie ve vaší domácnosti. Mají tendenci pracovat dvacet čtyři hodin denně po většinu roku a nabízejí pohodlí tím, že udržují váš domov teplý ve dne i v noci, stejně jako poskytují teplou vodu. 


Díky technologickému pokroku mohou moderní plynové kondezační kotle zajistit velké úspory energie v domácnostech. Mohou snížit vaši spotřebu energie a pomoci vám přispět k ochraně naší planety tím, že poskytnou smysluplné úspory na účtech za vytápění a ohřev teplé vody.


Chtěli byste se dozvědět, jak ušetřit energii s vaším topným zařízením doma? Pokračujte ve čtení pro několik tipů.

Snížit teplotu

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak doma ušetřit energii, je dosáhnout ideální kombinované teploty mírným snížením teploty v místnosti. Snížením nastavení teploty kotle o pouhý 1 °C můžete ušetřit energii až 6 % v závislosti na typu systému. Možná si takové úspory denně nevšimnete, ale na dalším vyúčtování rozdíl určitě uvidíte.


Teplota mezi 18 °C a 21 °C je obecně považována za ideální teplotu, a to jak z důvodu úspory energie, tak z obecných zdravotních důvodů, ale bude se lišit v různých místnostech, včetně ložnic, koupelen, dětských pokojů a kuchyně.


Když není potřeba topení, je lepší nechat zařízení na nízkém nastavení. To pomůže snížit vysoké riziko růstu plísní, když jsou radiátory ponechány mimo provoz. Pro maximalizaci energetické účinnosti se doporučuje nevypínat radiátory úplně. Mnoho domácností používá časovač, kdy se radiátory zapnou během hodin příchodu ze školy a práce a po zbytek dne jsou vypnuté.


I když se to může zdát jako rozumný přístup, znamená to, že z dlouhodobého hlediska to ve skutečnosti neušetří energii, protože bude potřeba více energie na dotopení místností.

Odkryjte radiátory

Věděli jste, že závěsy, nábytek a další překážky v blízkosti radiátorů mohou výrazně ovlivnit účinnost radiátorů? Blokování radiátorů brání teplému vzduchu ve správné cirkulaci po místnosti, což znamená, že radiátor pracuje intenzivněji a spotřebovává více energie. Volnou cirkulaci horkého vzduchu můžete zvýšit tím, že své věci oddálíte od radiátorů.


Další chybou, pokud jde o radiátory, je umístění věšáků na oblečení k radiátorům pro rychlé vysušení. I když se to může zdát jako dobrý nápad, výrazně to zvýší vaši spotřebu energie a zabrání odvodu tepla z radiátorů. Venkovní sušení je mnohem ekonomičtější a často rychlejší díky volně proudícímu vzduchu, a to i za poměrně chladného počasí.


Zabraňte tepelným ztrátám

Budovy, kde je aplikováno zateplení, výrazně zabraňují pronikání chladu v zimě a tepla v létě. Zateplení se může na první pohled zdát drahé, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze za vytápění a chlazení. Opláštění exteriéru budovy snižuje náklady na vytápění a chlazení. Pokud bydlíte v podkroví budovy, můžete zateplit i střechu.


Další důležitou věcí je kontrola dveří a oken, které zabraňují pronikání studeného vzduchu dovnitř. Opotřebované dveře a okna vyžadující renovaci způsobí únik vzduchu ve vašem domě, takže byste měli přijmout opatření. Můžete obnovit staré dveře a okna nebo můžete použít knoty nebo lepicí houby k zablokování chladu vycházejícího z dveří a oken.


Nakonec se vyvarujte dlouhodobému otevírání oken. Pokud chcete místnost vyvětrat, nejprve vypněte topení a dveře. Délka větrání se bude lišit podle ročního období, ale orientačně 3-5 minut v zimě, 10-15 minut na jaře a na podzim a 15-30 minut v létě by byly nejpřesnější časy.


Používejte izolované topné trubky

I když je místnost vytápěná, izolace topných trubek může pomoci snížit tepelné ztráty. V tomto případě zvýšení teploty výstupní vody o 2–4 °C sníží nastavení teploty teplé vody ve vašem kotli, což vám umožní ušetřit energii.

 


Používejte sprchové hlavice a baterie, které šetří vodu

Skvělým způsobem, jak snížit množství spotřebované vody, je instalace sprchových hlavic a vodovodních baterií s úsporou vody ve vaší domácnosti. Kromě snížení účtů za vodu vám takové produkty také pomohou snížit množství spotřebované teplé vody, čímž ušetříte energii a snížíte náklady na účty za plyn nebo elektřinu.


V případě potřeby také nezapomeňte vypnout kohoutky, například při mytí nebo čištění zubů.

 


Sprcha místo vany

Věděli jste, že při koupeli se spotřebuje třikrát více vody a třikrát více energie než při sprchování? Když se místo koupele budete sprchovat, můžete doma ušetřit značné množství energie.


Nezapomeňte na pravidelný servis kotle


Zatímco výše uvedené tipy vám mohou pomoci ušetřit energii v domácnosti na denní bázi, je důležité si uvědomit, že vaše topení je srdcem všeho. Tím se neliší od motoru vašeho vozidla, které necháte jednou ročně do servisu. Z tohoto důvodu byste měli pravidelně každý rok před příchodem zimních měsíců nechat svůj plynový kotel servisovat. Vaše zařízení tak budou nadále fungovat co nejbezpečněji a nejefektivněji. Na to by bylo výhodné uzavřít smlouvu o údržbě.