Tipy na úsporu energie

Vitoflow.jpg

Hydraulické vyvážení

Neutrální studie dokládají: Hydraulické vyvážení topného zařízení zvýší energetickou účinnost až o 15 procent. Kromě toho je předepsané dle Nařízení pro topná zařízení DIN 4701 a VOB (Zadávací a smluvní směrnice pro stavební výkony).

Vytápění / odvzdušnění topného tělesa a další profesionální tipy na úsporu

Tak můžete jednoduše a cenově výhodně snížit Vaše účty za vytápění.

Odvzdušnit topení

Pokud vytápění „zurčí“, není teplo v topném tělese rozděleno rovnoměrně, voda již necirkuluje správně. Topné těleso musí být odvzdušněno.

Je to snadné
tipps-fugen-fenster.jpg

Utěsněné spáry na oknech a dveřích

Utěsněné spáry na oknech a dveřích jsou nezbytné pro úsporné vytápění. Těsnění je nutné před topnou sezónou zkontrolovat popřípadě obnovit.

tipps-rohre-daemmen.jpg

Topné trubky izolovat i ve vytápěných místnostech

Izolování topných trubek je jednoduché a s odůvodněným výdajem a nízkými náklady můžete ušetřit.

tipps-thermostatventil.jpg

Pro topné těleso použijte termostatické ventily

Funkce by měla být pravidelně kontrolována. Zatuhlý nebo nepohyblivý termostat snižuje topný výkon.

heizkoerper.jpg

Úsporné vytápění = snížení nákladů na vytápění

Když klesne prostorová teplota o 1 °C, sníží to náklady na vytápění o cca 6 %.

Nejlepší je, když snížíte teplotu v noci o cca 5 °C. Nižší teplotu na termostatu můžete nastavit už dvě hodiny předtím než půjdete spát.

Teplotu na topném tělese byste měli v noci jen snížit, ne vypnout, aby se místnost úplně nevychladila. Vychlazená místnost potřebuje pro nové vyhřátí vyšší průtok topné vody.

Pověsí-li se před topením záclony nebo postaví-li se těsně před ním nábytek, brání to cirkulaci tepla v místnosti. Topení nemůže topit naplno a musí se silněji rozehřívat. To zvyšuje náklady na vytápění.

Při větrání byste měli na krátkou dobu otevřít okna dokořán (cca 5 minut), místo toho aby byla dlouhou dobu otevřená ventilačka. Ventilačkou se do místnosti dostane málo čerstvého vzduchu, zato unikne hodně tepla ven.

Během větrání vypněte topení.

Dbejte na dobře utěsněná okna a dveře, protože jinak uniká hodně tepla.

Závěsy, žaluzie a okenice by měly být v noci zatažené a zavřené. Snižuje to rychlou ztrátu tepla a zabraňuje chladu a průvanu.

Dbejte na tyto teploty: dětský pokoj, pracovna a obývák 20–22 °C, kuchyně a ložnice cca 18 °C, chodba 15 °C.


Badezimmer.jpg

Úsporná spotřeba vody = snížení nákladů na vytápění

Použití úsporných splachovadel na toaletách snižuje spotřebu vody. Běžná splachovací nádržka spotřebuje třikrát tolik vody než splachovací nádržka s úsporným tlačítkem (1x spláchnutí spotřeba cca 9 litrů).

Kapající vodovodní kohoutek byste měli ihned opravit, protože jinak dochází k velmi vysoké spotřebě vody.

Velmi se doporučují úsporné sprchové hlavice a armatury.

Sprchování místo koupání. Plná vana má třikrát vyšší spotřebu vody a energie.

Při čištění zubů by se měl používat kelímek a kohoutek by měl zůstat během čištění zavřený.

Pračku byste měli mít vždycky plnou prádla a nepoužívat předpírku a prádlo prát na 60 °C místo 90 °C. Předpírka je nutná pouze u silně znečištěného prádla.

Používejte energeticky úsporné programy, pokud Vaše pračka nebo myčka taková má.

Sušička na prádlo má dvakrát takovou spotřebu energie než pračka při stejném množství prádla. Proto pokud možno sušte prádlo raději v sušárně nebo na čerstvém vzduchu.
 

Pravidelná a odborná údržba zajišťuje bezproblémový provoz topného zařízení
 

Pravidelná údržba prodlužuje životnost Vašeho topného zařízení a zajišťuje spolehlivý a bezvadný provoz. Jen tak bude použitá energie efektivně a s nízkým obsahem škodlivin využita. Chrání to okolní prostředí a šetří náklady na vytápění – při trvale vysokém komfortu topné a teplé vody.

Topný kotel, hořák a regulace tvoří podobný systém jako např. motor v automobilu. Pokud by Vaše auto mělo stejnou délku provozní doby jako Váš topný kotel, najelo by za rok 100 000 kilometrů. Přitom pro každého majitele osobního vozu je samozřejmé, že v pravidelných intervalech provádí pravidelnou údržbu vozidla. Vaše topné zařízení by proto mělo, podobně jako Vaše auto, minimálně jednou ročně projít údržbou.

Více než 60 procent topných zařízení v České republice není pravidelně udržováno nebo je popřípadě opraveno pouze v rámci reklamace. Pravidelná údržba patří k povinnostem provozovatele topných zařízení a zařízení na přípravu teplé vody.

wartung.jpg

Přednosti pravidelné údržby v přehledu

  • Vyšší účinnost a delší životnost topného zařízení spojená s vyšší provozní bezpečností
  • Úspora nákladů na vytápění a ochrana zdrojů díky efektivnímu využití použité energie (odborníci uvádí potenciál úspor kolem 5 až 7 %)
  • Trvale vysoký komfort topné a teplé vody
  • Výroba tepla snižující obsah CO2 díky úspornému a ekologickému provozu

Pro údržbu je nutný odborník – to znamená, pravidelná údržba je u Vašeho odborného topenáře v těch nejlepších rukách, protože servisní profesionál standardně a odborně překontroluje všechny systémové komponenty z hlediska znečištění nebo opotřebení. K tomu patří také kontrola funkcí souvisejících s bezpečností a řídící technikou.

Doporučuje se roční prohlídka zařízení na základě smlouvy o technické prohlídce, neboť to v konečném důsledku ušetří náklady – nejen pouze na základě zlepšené účinnosti – výpadek topného zařízení přijde provozovatele zařízení totiž většinou dráž než preventivní údržba.

Podrobné informace a odborné poradenství získáte u Vašeho odborného partnera firmy Viessmann ve Vaší blízkosti.