Vyžádat bezplatné poradenství

Topný systém ztrácí vodu

Požádejte o bezplatnou konzultaci
(Foto: © mariakray / Shutterstock.com)

Pokud dojde k poruše a topný systém ztrácí vodu, může to způsobit problémy s distribucí tepla. Sníží se komfort v místnosti a může dojít i k trvalému poškození.

Co se stane, když topný systém ztrácí vodu?

Topné systémy jsou složité a kromě kotle nebo zásobníku teplé vody se skládají z mnoha armatur, ventilů a potrubí. Když takový systém začne pracovat, oběhové čerpadlo dodává topnou vodu z generátoru tepla na všechny otopné plochy v budově. Médium rozvádí teplo a zajišťuje, aby všechny místnosti dosáhly požadované teploty. Pokud dojde k poruše a topný systém ztrácí vodu, funguje pouze v omezené míře. Některé radiátory budou vydávat bublavé zvuky. Jejich části již nebudou vydávat žádnou energii a distribuce tepla v domě je narušena. Pokud je generátor tepla v horní části domu nebo pokud topný systém ztrácí hodně vody, nemusí vydávat teplo vůbec. Systém se přehřívá, hrozí jeho trvalé poškození a v nejhorším případě je nutné celý systém vyměnit. Naštěstí bezpečnostní mechanismy, jako je indikátor nízkého stavu vody nebo integrovaný hlídač tlaku, spolehlivě chrání váš topný systém Viessmann před takovými situacemi.

Důležité  vědět: Pokud se do stavební konstrukce dostane velké množství vlhkosti, může to mít za následek také poškození podlah, stropů nebo stěn. Problémy s plísněmi se často objevují také tehdy, když majitelé domů a bytů včas nezjistí úniky.

Typické příznaky

Vydávají radiátory ve vašem domě bublavé zvuky? Zůstávají některé topné plochy studené nebo je váš generátor tepla v poruchovém stavu? Ve všech těchto případech se obvykle jedná o poruchu a topný systém ztrácí vodu.

Kontrola zpravidla vyžaduje pouze pohled na tlakoměr. Ten se nachází v blízkosti generátoru tepla. Ukazuje tlak v systému a signalizuje ztrátu vody, pokud je tlak výrazně nižší než jeden bar.

Vždy se může stát, že topný systém ztratí trochu vody v důsledku netěsnosti spojů apod. Problém nastává pouze tehdy, když tlak v krátké době prudce klesne. Opětovný pokles tlaku krátce po doplnění topné vody rovněž signalizuje, že dochází ke ztrátě vody. Dalším příznakem jsou vlhké skvrny na stěnách, stropech, radiátorech nebo pod generátorem tepla. Ty rovněž naznačují únik a ztrátu vody v topném systému.

Užitečné odkazy