Vyžádat bezplatné poradenství

Modernizujte svůj topný systém a získejte dlouhodobé výhody

Požádejte o bezplatnou konzultaci

Téměř dvě třetiny zdrojů tepla instalovaných v České republice nejsou dostatečně účinné. S průměrným stářím více než 17 let je většina z nich zastaralá a neodpovídá současnému stavu techniky. Tyto zdroje často nevyužívají svůj zdroj energie z fosilních paliv nejlépe. V důsledku toho dochází ke ztrátám tepla, což v době rostoucích cen paliv výrazně zvyšuje provozní náklady – nemluvě o dopadech na životní prostředí. V porovnání s ostatními renovačními opatřeními nabízí modernizace topných systémů nejvyšší potenciál úspor energie. Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější body.

Proč se vyplatí modernizovat topný systém

Existuje mnoho dobrých důvodů pro modernizaci nebo výměnu topného systému. Roli hraje nejen stáří topného systému a jeho účinnost. Důležitou motivací jsou také hlediska ochrany životního prostředí, nákladů na vytápění a komfortu. Kromě toho může mít nový topný systém smysl i v případě, že se na stávající budově po mnoha letech provádějí stavební úpravy. V závislosti na rozsahu prací pak již nemusí stačit změnit nastavení regulace vytápění - například topnou křivku.

Snížení emisí

Emise lze snížit zejména při změně systémů ve prospěch vytápění na bázi obnovitelných zdrojů energie.

Ušetřit zdroje

Moderní topné systémy jsou vysoce účinné a spotřebovávají podstatně méně zdrojů než zastaralé topné technologie.

Snižte své účty za vytápění

Vyšší účinnost a využívání obnovitelných zdrojů energie umožňují snížit náklady na paliva.

Zvýšení pohodlí

Nová technologie vytápění zajišťuje teplo a teplou vodu podle potřeby. Volitelně je k dispozici pohodlné ovládání pomocí aplikace.

Využijte dotace

Možnosti dotací na obnovitelné zdroje energie snižují pořizovací náklady při modernizaci topného systému.

Zvýšení hodnoty nemovitosti

Investice do obnovy topného systému dlouhodobě šetří energii a zároveň zvyšuje hodnotu nemovitosti.

Šetřit přírodní zdroje a snižovat emise

Ochrana klimatu a zajištění dodávek cenově dostupné energie v budoucnosti jsou dvě největší výzvy naší doby. Využíváním moderních topných zařízení může každý majitel domu aktivně přispět. Vždyť výměna zastaralých systémů za moderní zdrojů tepla šetří přírodní zdroje energie a snižuje emise – zejména při použití zdrojů tepla z obnovitelných zdrojů. Modernizací topného systému lze ročně ušetřit v průměru jednu tunu CO₂. Celkově se jedná o významný příspěvek k přechodu na novou energetiku.

Snížení účtů za vytápění

Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit energii ve vaší domácnosti. Největší potenciál však nabízí modernizace topného systému. Jak ukazuje následující graf, nový topný systém nebo instalace solárního systému na střechu mohou ušetřit téměř třetinu spotřebované energie – a tím snížit i účty za vytápění. K tomu nejsou nutně zapotřebí rozsáhlá renovační opatření. Potenciál úspor, který lze získat pouhým zateplením obvodových stěn, je výrazně nižší. To platí i pro výměnu oken nebo dveří.

  

Zvýšení komfortu v domácnosti

Kromě potenciálu úspor, který nový topný systém nabízí, je další výhodou modernizace zvýšení komfortu. Je to díky digitalizaci topného systému, která mimo jiné umožňuje ovládání prostřednictvím aplikace. Obyvatelé si mohou nastavit preferovanou teplotu prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu odkudkoli – doma, na pohovce nebo cestou z práce. Aplikace Viessmann ViCare ukazuje, jak snadné a pohodlné to může být.

Chytře investujte a zvyšte hodnotu nemovitosti

Z hlediska nákladů a spotřeby neexistuje žádné modernizační opatření v domě nebo na domě, které by se vyplatilo rychleji než modernizace vytápění. Modernizací starého topného systému navíc můžete zvýšit tržní hodnotu své nemovitosti. Vzhledem k rostoucím nákladům na energie se mnoho kupujících pozorněji dívá na poplatky za služby. Ochota platit za energeticky úsporné nemovitosti je odpovídajícím způsobem vyšší. Navíc se tyto údaje při pronájmu, pronájmu nebo prodeji nemovitosti zaznamenávají do průkazu energetické náročnosti. Ten je ve zmíněných případech povinný.

  

Vhodná klimatická řešení pro modernizaci

Který topný systém je pro modernizaci vhodný, závisí na různých faktorech. Kromě roku výstavby a izolačního stavu budovy sem patří také individuální chování obyvatel při vytápění. S rozhodováním vám pomůže vámi vybraný dodavatel. Jakmile společně s odborníky určíte klíčové údaje pro nový topný systém, poskytnou vám kompetentní a individuální poradenství. V zásadě zde lze rozhodnout podle zdrojů energie. Níže uvádíme vhodné systémy pro modernizaci topného systému.

Teplo ze země, podzemní vody nebo vzduchu představuje úspornou alternativu k fosilním palivům. Tepelné čerpadlo Viessmann využívá přírodní energii obzvláště efektivně a šetrně k životnímu prostředí. Vitocal 250-A a Vitocal 252-A jsou obzvláště vhodné pro modernizaci vytápění. Dosahují průtokových teplot až 70 °C, a proto efektivně zásobují ekologickou energií i starší stávající budovy.

Vysoce účinné solární termické systémy v rodinných a bytových domech dnes pokrývají až 60 % roční potřeby energie na ohřev teplé vody. Vedle ohřevu TV mohou solární kolektory ohřívat také vodu pro ústřední vytápění a mohou být použity i jako záloha ústředního vytápění. Solární tepelná energie je proto ideálním doplňkem, pokud chcete modernizovat topný systém.

Obnovitelné zdroje energie nemusí nutně pokrýt celou potřebu tepla. Doplnění stávajících systémů je také dobrým způsobem, jak zvýšit účinnost celého systému. Energetický mix nabízí největší možnou volnost při výběru zdroje energie. Hybridní zařízení totiž umožňují flexibilní využití různých zdrojů energie. Tímto způsobem vždy zajišťují nákladově efektivní a účinný provoz.

Ve fotovoltaickém systému přeměňují světlocitlivé krystaly uvnitř modulů sluneční světlo na elektřinu. Tuto elektřinu je nejlépe spotřebovat sám - například pro provoz tepelného čerpadla na elektrický pohon. Aby bylo možné elektřinu využívat i v jinou dobu, je ideálním doplňkem bateriový úložný systém, například Vitocharge VX3. Tím se zvýší vlastní spotřeba i ekonomická efektivita vlastní výroby.

Modernizace topného systému a využití služeb

Aby byl zajištěn dlouhodobě bezproblémový provoz, měl by být i nový topný systém pravidelně servisován. Pokud jste se při modernizaci topného systému rozhodli pro řešení Viessmann, je doporučeným doplňkem servisní smlouva. Ta může být individuálně navržena tak, aby byla přizpůsobena vašim potřebám. Výhody údržby topného systému:

  • Minimální úsilí – stálé podmínky bez nutnosti každoročního porovnávání cen

  • Vysoká úroveň bezpečnosti – pravidelná údržba zajišťuje vysokou provozní spolehlivost

Jak již bylo zmíněno na začátku, svůj nový topný systém Viessmann můžete pohodlně ovládat také prostřednictvím aplikace. K tomu však musí být topný systém připojen k internetu a zaregistrován online. Tím se nejen zvyšuje jednoduchost používání. Při registraci získáte kromě zákonné záruky také prodlouženou záruku.

Co je třeba zvážit před modernizací topného systému?

Pokud dojde k úplnému selhání topného systému, je třeba jednat rychle. V takových případech není téměř žádný čas na podrobné plánování nového topného systému. Proto je vhodné uvažovat o modernizaci topného systému včas.

Definujte cíle a prozkoumejte možnosti

Nabídka topných systémů Viessmann je velmi pestrá. Je třeba zohlednit druhy paliv, technické detaily a možnosti skladování. O to důležitější je předem si ujasnit, jaké cíle sledujete při modernizaci svého topného systému:

  • Snížit spotřebu a náklady?

  • Chránit životní prostředí a snížit emise CO2?

  • Stát se nezávislým na plynu a elektřině?

Kromě toho musí nový topný systém také vyhovovat danému domu a individuálním požadavkům. Má-li se jednat o komplexní řešení, bude možná nutné vyměnit také radiátory a potrubí. Je třeba určit potřebu tepla v budově. Stejně tak je třeba zvážit a zohlednit způsob vytápění obyvatel domu. Je tedy zřejmé, že projekt modernizace topného systému vyžaduje dobré plánování a přípravu. Se všemi těmito otázkami vám pomůže váš partner Viessmann. Pokud chcete modernizovat svůj topný systém, ukáže vám možnosti a pomůže vám s rozhodovacím procesem a konečnou realizací.

#ZačínáToUNásdoma pro naše klima a bezpečnou zimu

Ve videu shrnutí všech výhod spojených s modernizací topného systému.

Mise splněna: spokojení zákazníci jsou nejlepším doporučením

Užitečné odkazy