Vyžádat bezplatné poradenství

Jak nastavit pokojový termostat

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Termostat sice není nezbytnou součástí otopné soustavy, do vašeho příbytku však přinese komfort, kterého někdy jen ovládáním přímo na kotli nelze dosáhnout. Abyste z něj vytěžili maximum, musíte ho umět správně nastavit a používat. Usnadní vám to náš následující návod.

  Zajistí stabilní teplotu

  Termostat je zařízení, které pomáhá udržet v určené místnosti, resp. objektu stálou teplotu i při měnících se podmínkách (kolísání teploty venku, otevírání dveří, oken atd.). Nejjednodušší termostaty fungují na principu bimetalového mechanického spínače, který spíná topný zdroj při poklesu teploty. Modernější termostaty jsou ovšem vybaveny sofistikovanými elektronickými obvody, které zajišťují vyhodnocování teploty a následné spínání nebo regulaci topného zdroje (kotel, topné rohože apod.).  

  Termostaty mohou pracovat v několika režimech:
    

  On/off regulace hysterezí

  Výkon topného zdroje je regulován na základě teploty v jediné, tzv. referenční místnosti. Při jejím poklesu pod úroveň danou hysterezí (nutno nastavit) pak termostat spíná topný zdroj, po nárůstu nad úroveň hystereze ho zase vypíná (např. požadovaná teplota 20 °C a hystereze 2 °C = zapnutí při 18 °C a vypnutí při 22 °C). Tento typ regulace je vhodný do bytů, malých  rodinných domů  nebo malých objektů.  

  PI regulace

  Na rozdíl od on/off regulace termostat  neustále porovnává požadovanou teplotu místnosti s aktuální. Dokáže tak v místnosti udržet  stabilnější teplotu, pro správnou funkci ale musí být nastaveny parametry regulace s ohledem na druh topného systému a tepelnou setrvačnost místnosti.  

  PID regulace

  Jde o podobný princip jako u PI regulace, PID regulátor se však dokáže automaticky adaptovat daným podmínkám. Dokáže tak v místnosti udržet  ještě stabilnější teplotu.

  Ekvitermní regulace

  Na rozdíl od předchozích typů regulace sleduje ekvitermní regulace  i teplotu v exteriéru, a to pomocí vnějšího teplotního čidla připojeného ke kotli. Podle ní pak reguluje teplotu topné vody a zajišťuje, aby  nebyla zbytečně vysoká. Tím šetří náklady na vytápění. Nesprávně nastavená ekvitermní regulace však může způsobit plýtvání energií. Tento úkon není jednoduchý a  patří spíše do rukou odborníkovi, nebudeme se mu tedy v tomto textu věnovat.

  Zapamatujte si: Ne všechny termostaty podporují všechny typy regulace a ne každý termostat bude spolupracovat s každým modelem kotle. Před nákupem se poraďte s výrobcem termostatu, kotle nebo s topenářem.

  Základem jsou správné teploty

  Věděli jste, že  každý ušetřený stupeň Celsia  na interiérové teplotě znamená  cca 6% úsporu nákladů na vytápění? Správným používáním termostatu můžete tuto úsporu dostat až na úroveň  desítek procent. Dříve než začnete uvažovat, jak nastavit klidový termostat, byste tedy měli  znát správné teploty, abyste jednotlivé místnosti v domě nebo bytě zbytečně nepřetápěli. Pomoci si můžete následující tabulkou.

  MístnostIdeální teplota  
  obývák, dětský pokoj, pracovna20–22 °C
    
  ložnice během spánku16–18 °C  
  kuchyně18 °C  
  koupelna24 °C  
  předsíň, chodba, hala15 °C  

  Tabulka – Ideální teploty v jednotlivých místnostech domu, resp. bytu

  Teploty uvedené v tabulce nejsou striktně dané a závisí i na  způsobu používání jednotlivých místností.  

  Pokud například plánujete rozsáhlý  úklid nebo jiné namáhavé činnosti, bude vám pocitově tepleji. Teplotu tedy můžete dočasně snížit. Dostatek tepla dokážou vyrobit i  výkonné spotřebiče, zejména varná deska, kuchyňská trouba nebo vysavač. Nezapomínejte také, že  malé děti a starší lidé mají slabší schopnost termoregulace. Mají častěji pocit chladu a mohou potřebovat o něco vyšší teplotu.

  Před odchodem z domácnosti  můžete teplotu  snížit o 3–5 °C, zohledněte ale i to, za jak dlouho se vrátíte.  Teploty nesnižujte příliš, na opětovné vyhřátí místnosti je potřeba velké množství energie. Intenzivní ochlazení místnosti také zbytečně  namáhá stavební konstrukce. A dodatečné “dorovnávání” teploty může znamenat vyšší spotřebu a rozkolísání teplot v domě.  

  Aby měl tepelný senzor v termostatu správné informace, měli byste  kolem termostatu nechat volný prostor. Termostat ani  radiátory  nezakrývejte nábytkem, závěsy ani záclonami, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch. Termostat by měl být umístěn  cca ve středu domu, nikoli v jeho okrajové části, kde může být teplota zkreslená.  

  Na termostatu zbytečně nezvyšujte teplotu, pokud vámi požadované teploty ještě nebylo v místnosti dosaženo.  

  Jak nastavit pokojový termostat

  Obsluha klidového termostatu není složitá, prvotní nastavení by měl ale provést  topenář při instalaci topného systému. Zvolí při ní vhodný typ regulace a nastaví parametry systému. Při ekvitermní regulaci nastavuje také  ekvitermní křivku, její posun, regulační interval, rychlost reakce a další parametry.  

  Nejjednodušší,  tzv. analogové termostaty  jsou vybaveny pouze  otočným kolečkem, kterým nastavíte  aktuální teplotu.  

  Elektronické termostaty jsou většinou vybaveny LCD displejem, který kromě aktuální teploty zobrazuje i doplňkové informace. Jde například o informace, zda kotel právě vytápí, zda běží oběhové čerpadlo, jaká je teplota vody, venkovní teplota apod.  

  Elektronické termostaty pak nabízejí několik provozních režimů:

  Manuální režim  – Termostat udržuje vámi nastavenou teplotu, dokud ji nenastavíte na jinou hodnotu.  

  Automatický režim s týdenním programem  – Termostat se řídí týdenním programem a udržuje teplotu dle daného času a dne v týdnu (viz níže).  

  Režim dovolená  – Udržuje vámi nastavenou nižší teplotu, která se zvýší ve vámi nastaveném datu (při příjezdu z dovolené).  

  Letní režim  – Vytápění je vypnuto až do dalšího přenastavení režimu. V provozu je příprava teplé vody a protimrazová ochrana.

  U termostatů jsou nejpoužívanější  týdenní programy. Ty si můžete představit jako týdenní kalendář, do kterého si zapíšete požadované teploty pro konkrétní čas. Ve většině případů však nelze nastavit teplotu pro všech 24 hodin v jednom dni, ale pouze  určité množství teplot.

  Názornou ukázku můžete vidět na obrázku níže

  Termostat Viessmann Vitotrol OT 100 během dne umožňuje nastavit  6 různých teplot.

  Do jednotlivých políček programujete vždy  hodinu dne a požadovanou teplotu. Hodiny dne ale musí jít  v pořadí za sebou, pokud např. naprogramujete čas 8 h s teplotou 18 ° C a do dalšího políčka 7 h s teplotou 20 ° C, termostat tuto změnu  nebude umět zpracovat.  Zároveň však nemusíte využít všech 6 pomyslných políček.   

  Výhodou je, že takových  týdenních programů můžete mít několik  a vybírat mezi nimi  jednoduchým stisknutím tlačítek. Například uvedený termostat Vitotrol OT 100 jich nabízí celkem 9, z toho dva se mohou střídat v sudý a lichý týden. Tuto funkci využijete například v případech, pokud  pracujete na směny nebo nemáte pevnou dobu, v kterou jste přítomni v domácnosti.  

  Podobně si můžete nastavit  požadovanou teplotu teplé užitkové vody. V tomto případě jsou však možnosti nastavení většinou omezeny na jeden týdenní nebo denní program.

  Ovládejte vytápění na dálku

  Moderní termostaty nemusí být pouze „hloupými“ elektronickými krabičkami, které čekají na mačkání tlačítek.

  Samozřejmostí se stává  ovládání termostatů na dálku přes smartphone nebo tablet, klidně i z kanceláře nebo z dovolené. I pokud máte nastavený týdenní program, ale víte, že se vrátíte z práce dřív, není nic jednoduššího, než si  v domě předem zatopit několika kliknutími na displej. Stejně jednoduše lze  vytápění vypnout  v případě, že jste na to  před odjezdem na dovolenou zapomněli. Tyto funkce nabízí například  aplikace Viessmann Vicare. Kromě nich v ní můžete sledovat také aktuální teploty v interiéru i exteriéru, historii teplot či provozní stav systému.

  Na trhu najdete také  inteligentní termostaty, které dokážou vytápění  řídit na základě předpovědi počasí z meteostanic, které automaticky získávají přes internet. Kromě toho dokážou teplotu v domě nebo místnosti  automaticky snižovat, jakmile odejdete. Využívají k tomu snímače pohybu, zvuku nebo sledování polohy vašich smartphonů.

  Čtěte také další tipy k vytápění:

  Užitečné odkazy