Vyžádat bezplatné poradenství

Jaký typ vytápění domácnosti je ten pravý

Vyžádejte si bezplatné poradenství

  

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat dům a přemýšlíte nad ideálním způsobem vytápění obytných prostor? V současné době je nabídka alternativ vytápění široká, přičemž se každá z nich vyznačuje určitými specifiky. Následující přehled vám pomůže zjistit, co byste měli při vybírání topného systému zvážit a který typ vytápění vám bude vyhovovat nejvíc.

  

  Vytápění plynem

  Záleží vám na dobrém poměru mezi cenou a výkonem? Pak vám bude vyhovovat plynová kondenzační technika. Kondenzační technika nevyužívá jen teplo, které vzniká při spalování plynu, nýbrž i tepelnou složku, jíž běžná technika zužitkovat nedokáže.

  Kondenzační kotle odebírají téměř všechno teplo obsažené ve spalinách, aby ho následně využily k vytápění a ohřev vody. Jedinou podmínkou pro instalaci kondenzačního plynového kotle je mít plynovou přípojku.

   S některými vybranými kotly lze dosáhnout vysokého tepelného výkonu a neměnné výše díky elektronické regulaci teploty. Existují kotle, které se vyznačují mimořádnou úsporností co do prostoru. Jejich dlouhou životnost a efektivitu mohou zabezpečit výměníky tepla z ušlechtilé oceli.

  Hořák s regulací spalování pro trvale vysokou účinnost a nízké emise vás též potěší. Pokud rádi využíváte všechny dostupné možnosti moderních technologií, pořiďte si kotel, jehož činnost můžete regulovat online na dálku.

  Vytápění dřevem

  Chcete žít v souladu s přírodou a stát se nezávislými na oleji či plynu? Pak určitě topte dřevem a peletami. Jedná se o hospodárnou alternativu vytápění jak s ohledem na investici, tak na ceny energií. Užívání kotle na dřevo výrazně snižuje náklady a počáteční výdaje se vám brzy vrátí.

  Kotel na kusové dřevo představuje ideální volbu zvláště pro ty, kdo si dřevo dokáží snadno obstarat například z domácího lesního hospodářství. Při výběru kotle dbejte na to, aby měl co největší plnící prostor a všímejte si, v jakých intervalech budete muset přikládat.

  Vytápění pomocí pelet

  Pelety jsou komprimovanou formou energie ze dřeva. Pyšní se  vysokou výhřevností i nenáročnou skladovatelností.  Kvalitní peletový kotel  vám nabídne vysloveně pohodlné vytápění domova od plnění až po čištění. Vše funguje téměř automaticky, dokonce i regulaci si osvojíte raz dva.

  Peletové kotle nachází shodu také se solárním systémem. Využíváním kotle na dřevo rovněž  aktivně přispějete k trvale udržitelné ochraně zemského klimatu, jelikož vytápění dřevem znamená neutrální bilanci CO2 (tj. emise CO2, které jsou vypouštěné do okolního prostředí při spalování dřeva či pelet, se rovnají emisím, jež dřevo v průběhu svého růstu spotřebovalo).

  Při pořizování peletového kotle  myslete na potřebu skladu a dostatečného prostoru  pro umístění akumulačního zásobníku.

  Vytápění pomocí tepelného čerpadla

  Jste  milovníkem přírody a ekologické vytápění  pro vás hraje prim? Pak uvítáte alternativu v podobě  moderního tepelného čerpadla. Zabezpečuje úsporu nákladů na vytápění a současně ekologickou výrobu tepla. Energii, jíž využívá tepelné čerpadlo, poskytuje totiž okolní prostředí zcela zdarma prakticky v neomezeném množství.

  Tento plnohodnotný vytápěcí systém spotřebuje pouze drobné množství elektřiny na pohon a na funkci čerpadla, aby tento tepelný potenciál mohlo využít. Tepelné čerpadlo vám  poskytne nezávislost na fosilních palivech  a sami přispějete ke  snížení emisí oxidu uhličitého i ochraně klimatu.

  Během léta můžete zároveň využívat technologii ‚‚natural cooling‘‘, která funguje na principu pasivního chlazení nebo využívá přirozenou teplotu svého okolí. Tento typ vytápění přijde vhod především těm, kdo mají dobře tepelně izolovaný dům, podlahové topení nebo velkoryse dimenzované vytápění plochy.

  Musíte však splňovat i  jisté podmínky pro zavedení tepelného čerpadla, kterými jsou: prostory pro vyrovnávací zásobník s objemem až 1 000 litrů a přístup k vodě ze studny. Také potřebujete mít prostory na instalaci vzduchového tepelného čerpadla. Samozřejmě, výhody se liší i v závislosti na typu tepelného čerpadla.

  Vytápění sluneční energií

  Pokud bydlíte v rodinném domě nebo řadovce s  nezastíněnou střechou orientovanou na jih, západ či východ, zužitkujte  sluneční energii jak na ohřev teplé vody, tak na vytápění. Instalací solárních kolektorů prokážete planetě službu svou sníženou produkcí CO2.

  Díky bezplatné sluneční energii  ušetříte na dodávkách fosilního paliva  a investice do  solárního zařízení  se vám vrátí hned v následujících letech. Energii ze slunce dokážete však využít nejen k ohřevu vody nebo pro vytápění. Po instalaci  fotovoltaického modulu  se můžete stát  vlastním výrobcem a dodavatelem elektřiny.

  Přeměna solární energie na proud je v případě vlastní spotřeby skutečně zajímavá a přináší ve spojení s akumulátory proudu určitou nezávislost na veřejné distribuční síti.

  Kogenerační jednotky

  Spotřebujete víc jak 2 000 m3 zemního plynu nebo 3 000kWh energie ročně? Obraťte svou pozornost na  sdruženou výrobu tepla a elektřiny  v podobě  moderní kogenerační jednotky. Ta dokáže snížit vaše účty až o 50 %. Stačí jen splnit jednu podmínku, a to vytápět plynem nebo  vlastnit plynovou přípojku.

  Uvažujete o kondenzačním vytápěcím systému na olej či plyn, kotli na dřevo nebo o tepelném čerpadle? Myslete na budoucnost. Vyberte si takové, které jsou  konstrukčně optimalizované pro své kombinování se solární technikou, přestože v současné době s využíváním sluneční energie nepočítáte.

  Moderní doba poskytuje širokou škálu alternativ, z nichž si můžete vybrat skutečně tu pravou odpovídající vašim potřebám. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro tu či onu,  nepodceňujte kvalitu tepelného zařízení. Nekupujete přeci produkt na jednu sezónu. Před finálním rozhodnutím se poraďte  s odborníkem. Dobrá rada nic nestojí, kdežto špatné rozhodnutí může zasadit pořádnou ránu vašemu rozpočtu.

  Užitečné odkazy