Vyžádat bezplatné poradenství

Energeticky soběstačný dům

Vyžádejte si bezplatné poradenství

 

Co si představit pod pojmem soběstačný dům? Jedná se o dům, který je zcela nezávislý na svém okolí. Veškerou elektrickou energii si totiž vyrobí a spotřebuje sám, neztrácí drahocenné teplo a zachytí také maximum dešťové vody. Výsledkem je tak bydlení s minimálními provozními náklady a dopadem na životní prostředí.

 

Se soběstačným domem získáte nezávislost

Nejdražší položkou z hlediska bydlení jsou v prvé řadě energie, tedy peníze za vytápění a ohřev vody. Abyste si mohli postavit soběstačný dům, nemusíte řešit, zda jsou na vašem stavebním pozemku inženýrské sítě. Vystačíte si totiž s tím, co vám poskytne příroda. 

Soběstačný dům pro výrobu elektrické energie využívá především:

Zdrojem jsou tedy obnovitelné přírodní zdroje (okolní teplo a sluneční paprsky). Díky tomu už nemusíte řešit věčné zdražování cen energií u dodavatelů.

Lepší než penzijní připojištění

Nastupující mladá generace si velmi dobře uvědomuje, že pro záchranu planety se náš životní styl musí změnit. Více se zajímá o ekologii jako takovou a i po značkách a firmách vyžaduje udržitelnější výrobu a provoz. V případě bydlení pak využívá nejmodernějších technologií, které zajistí úsporu energií i peněz.

Energeticky soběstačný dům je tak nejen pro ně skvělou investicí do budoucnosti. V době, kdy vám na pokrytí nákladů zůstane pouze důchod, budou jeho provozní náklady stále v řádech stokorun.

Pořizovací investice je sice poněkud vyšší, ale s využitím dotací si ji můžete hravě snížit. Například v programu Nová zelená úsporám můžete zažádat o příspěvek na pořízení fotovoltaické elektrárny s akumulací elektrické energie nebo v kombinaci s vytápěním pomocí tepelného čerpadla.

4 nesporné výhody soběstačného domu:

  • Nezávislost na cenách a dodávkách tepelné a elektrické energie a vody.
  • Snížení emisí skleníkových plynů.
  • Úspora finančních prostředků na provoz domu.
  • Na stavbu lze využít dotace.

Co všechno umí soběstačný dům?

Soběstačný dům zvládne:

  • Vyrobit dostatek elektřiny pro vlastní potřebu i pro nabíjení elektromobilu
  • Vyrobit a rekuperovat teplo pro celý dům
  • Zachytit a využít dešťovou vodu na sprchování, splachování, praní i zalévání.

Čerstvý vzduch díky moderním technologiím

Cena soběstačného domu se odvíjí podle použitých materiálů a technologií. Pro jeho stavbu je ideální cihla, jelikož má delší životnost než například dřevo. Tloušťka zateplení by měla být maximální. Z toho důvodu by měl být dům vybaven i rekuperační jednotkou, která umožní nucenou výměnu vzduchu. Ten tak bude vždy čistý a zdravý.

Spotřebu elektrické energie po většinu roku s přehledem pokryje fotovoltaická elektrárna. Pro vytápění v zimních měsících je ideální tepelné čerpadlo nebo krbová vložka. V případě menšího domu postačí pouze krb. Na vaření se doporučuje indukční deska, která je mnohem úspornější než například elektrický vařič.

Investice do moderních technologií se vám v tomto případě opravdu vyplatí. Účty za elektřinu totiž pak nebudete muset řešit dlouhá léta.

Dále můžete získat dotaci 5 000 Kč na projektovou dokumentaci a podporovaná jsou i opatření, která byla realizována a uhrazena po 1. 1. 2021.

O dotaci můžete žádat výhradně online

Příjem žádostí probíhá výhradně online přes systém Agendový informační systém SFŽP ČR pomocí tlačítka Podat žádost. K tomu však budete potřebovat elektronickou identitu. Počítejte také s tím, že budete dokládat i mnoho dokumentů.

 

Užitečné odkazy