Vyžádat bezplatné poradenství

Smart Home – inteligentní domácnost

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Foto: © visivastudio | Shutterstock.com

Pokud jde o digitalizaci, opakovaně se objevuje jeden termín: Chytrá domácnost. Je to termín bez jednoznačné definice. Většina lidí má pod pojmem Smart Home na mysli inteligentní dům, kde spolu objekty komunikují a lze je ovládat pomocí mobilních zařízení s webovým připojením, jako jsou chytré telefony, tablety a hlasoví asistenti. Je toho však mnohem víc. Inteligentní dům umožňuje také optimálně měřit a sledovat v čase takové věci, jako jsou toky energie. To vám může pomoci identifikovat potenciální úspory. Jak ale Smart Home vlastně funguje a jak do něj lze integrovat topné systémy?

Co je to chytrá domácnost? Vysvětlení funkce v jednoduchých termínech

Chytrá domácnost je založena na principu: vstup, zpracování, výstup. Jak to vypadá v praxi, nejlépe vysvětlíme na příkladu aplikace Viessmann ViCare.

Vstup: aplikace se spouští pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Otevře se uživatelské rozhraní a zobrazí se řada funkcí včetně požadovaného nastavení teploty. Klepnutím na příslušné uživatelské rozhraní může uživatel aplikace vydat příkaz.

Zpracování: Každá inteligentní domácnost má řídicí centrum inteligentní domácnosti. V případě aplikace ViCare se také nazývá internetové rozhraní. Příkaz vydaný prostřednictvím WiFi (je třeba dosáhnout požadované teploty) je přijat a zpracován tímto řídicím centrem. Kromě WiFi používají zařízení Smart Home také další přenosové standardy, jako je Bluetooth, Z-Wave a KNX, přičemž poslední jmenovaný je kabelové řešení.

Výstup: Po zpracování je příkaz proveden pomocí výstupního zařízení. V našem příkladu je to topný systém, který bude dopravovat topnou vodu do radiátorů, dokud nebude dosaženo zadané požadované teploty. V závislosti na výstupním zařízení bude uživatel aplikace informován o průběhu a výsledku příkazu.

Výhody chytré domácnosti

Kromě výše uvedeného příkladu existují v praxi i další oblasti použití zařízení Smart Home, jako jsou žárovky, hudební systémy a vstupní dveře. Dalšími příklady jsou robotické vysavače, chytré pračky, sledovací kamery a dokonce i kávovary. Při používání sledují majitelé domů několik cílů, ale mezi nejdůležitější patří úspora energie, větší pohodlí a bezpečnost.

Úspora energie s inteligentní domácností

Existuje mnoho způsobů, jak šetřit energií. Jedním z nich je použití inteligentní a účinné technologie vytápění. Potenciál úspor je zde značný, protože značná část energetické potřeby domácnosti připadá na výrobu tepla.

Inteligentní topné systémy od společnosti Viessmann se vyznačují nejen vysokou úrovní účinnosti a životností. Jsou také navrženy pro použití v inteligentní domácnosti. Protože WiFi je již integrováno ve všech současných řešeních vytápění. Pro ovládání topného systému stačí nainstalovat aplikaci ViCare. Pokud váš topný systém ještě nemá integrované internetové rozhraní, můžete ho jednoduše přidat později pomocí aplikace Vitoconnect. Díky tomu je dokonce možné v několika krocích připojit starší topné systémy k internetu a přeměnit je na digitální topný systém.

Chytré řízení spotřeby energie v inteligentním domě vytváří optimální podmínky pro úsporu energie. Thomas Heim, obchodní a marketingový ředitel společnosti Viessmann (nyní generální ředitel), vysvětluje výhody, které to nabízí.

Dálkové ovládání prostřednictvím aplikace

Pomocí chytrého telefonu nebo tabletu mohou majitelé systému intuitivně ovládat svůj topný systém a nastavit topný výkon podle svých potřeb. Četné režimy, jako je asistenční funkce s různými časy spínání pro každý den nebo režim na cestách, pomáhají dlouhodobě snižovat náklady na energii. Energii lze šetřit také pomocí inteligentního systému osvětlení. Ten například zajistí, že se světlo rozsvítí pouze tehdy, když je někdo doma. Když tam nikdo není, světlo se automaticky vypne.

Větší pohodlí díky dálkovému ovládání

Kromě úspory nákladů zvyšuje Smart Home také snadnost používání. To znamená, že k ovládání je zapotřebí méně pohybů rukou. Obyvatelé již například nemusí otáčet termostatem, aby nastavili požadovanou teplotu. K prodloužení vytápění na delší dobu, než bylo plánováno, stačí jediný příkaz na chytrém telefonu.

Pro ty, kteří tráví čas na cestách, ale po návratu domů si cení komfortu vytápění, je ideální řešení dálkové ovládání prostřednictvím chytrého telefonu, nezávislé na místě a čase. Případně lze technologii vytápění kombinovat s dalšími systémy Smart Home, které podporují geofencing. Díky tomu systém využívá údaje GPS z připojeného chytrého telefonu k rozpoznání, kde se obyvatelé právě nacházejí. Když se přiblíží ke svému domu Smart Home, místnosti se automaticky vytopí na požadovanou teplotu.

Správný program pro každou příležitost

Ke zvýšení pohodlí přispívají také systémy Smart Home pro osvětlení a zábavu. Tyto systémy například umožňují ovládat světla podle potřeby jediným příkazem. Tlumené světlo pro filmový večer nebo jasnější světlo pro čtení, to vše provedené hlasovými příkazy. Také hudební systém nebo televizi lze nastavit tak, aby pro každou příležitost přehrávala správnou skladbu nebo program. Příkazy je třeba předem jednou nastavit, aby vše proběhlo hladce.

(Obrázek: © goodluz | Shutterstock.com)

Zabezpečení prostřednictvím inteligentních systémů Smart Home

Kromě úspory nákladů a zvýšení pohodlí zvyšují systémy Smart Home, jako je inteligentní digitální systém vytápění, především provozní spolehlivost. V případě topného systému pečlivě promyšlené aplikační programy, jako je ViCare, udržují obyvatele neustále v obraze a neprodleně je informují, kdykoli je třeba něco podniknout. Například pokud je třeba provést údržbu, pozadí aplikace se změní na žluté. Pokud se změní na červenou, automaticky se zobrazí kontaktní údaje instalatéra. Tím se riziko poruchy během topné sezóny snižuje na minimum.

Další systémy Smart Home poskytují také dodatečné zabezpečení. Například dveře a okna mohou být vybaveny senzory. Pokud dojde k neobvyklému trhavému pohybu, spustí se alarm. Majitelé zároveň obdrží zprávu na svůj chytrý telefon, aby mohli rychle reagovat. Dohledové kamery lze také inteligentně propojit do sítě. Uživatelé je mohou aktivovat na dálku a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Inteligentní systémy osvětlení vstupních prostor chrání před nebezpečím zakopnutí a zároveň odrazují potenciální zloděje.

Podrobné informace o aplikačních programech Viessmann najdete na stránce Vytápění a aplikace.

Chytré tepelné čerpadlo pro propojenou domácnost

Na příkladu nového tepelného čerpadla Vitocal si můžete níže prohlédnout, jak může technologie chytrého topného systému zvýšit účinnost vaší domácnosti:

Užitečné odkazy