Vyžádat bezplatné poradenství

Originální využití slunce: co všechno může pohánět solární energie?

Vyžádejte si bezplatné poradenství

V dnešní době může být už opravdu cokoli poháněno solární energií. Určitě znáte například solární kolektory a panely, které slouží k ohřevu vody, vytápění či výrobě elektrické energie. Energie slunce je stále více využívána k různým účelům, a to zejména díky tomu, že tato energie nás nic nestojí a bezplatně ji máme k dispozici opravdu všichni.

  Dopravní prostředky na sluneční palivo

  Inovativním způsobem využití energie ze slunce je  pohánění dopravních prostředků. Patří sem jak vlaky, metro, auta, autobusy, tak i letadla. Velkou pozornost si vysloužil například švýcarský projekt Solar Impulse, který využívá sluneční energii na pohon letadla, a to pomocí  fotovoltaických solárních článků  umístěných na vrchní části křídel, trupu a ocasu.

  Na druhé straně autobusy, které se pohybují díky slunci, si své místo našly v Číně. Tam jsou mimořádně oblíbené zejména  kvůli obrovskému znečištění smogem, které vytvářejí běžné dopravní prostředky. Solární články zde pokrývají však nejen autobusy, ale například i střechy autobusových zastávek a získaná energie je využívána například na osvětlení zastávky a nasvícení reklamních panelů.

  Elektromobily nejsou dnes již také žádnou raritou. A právě k jejich pohonu lze dobře využít sluneční energii.  Čerpací stanice  mohou získávat energii pomocí fotovoltaických modulů umístěných na střeše a dobíjení akumulátorů vozidel je tak mimořádně ekonomickým i ekologickým řešením.

  Lze solární energii využít i pro nabíjení zařízení?

  Ano, lze! A velmi jednoduše. V poslední době jsou velmi  oblíbené solární nabíječky. Ty jsou používány k nabití mobilních telefonů, tabletů nebo elektronických čteček knih. Dokonce existují i solární baterky – jednoduše ji položíte na sluneční světlo a v noci můžete svítit. Kromě těchto využití můžete solární energií napájet i další zařízení, jako jsou například reproduktory, termostaty, sušiče či minichladničky.

  Osvětlení poháněné solární energií

  Takové typy osvětlení můžeme najít již v několika zemích světa, také Česko už není výjimkou. Je to ideální příklad úžasně efektivního využití sluneční energie. Lampy veřejného osvětlení jsou totiž vystaveny slunci celý den a není tedy důvod nevyužít slunce na jejich pohon.

  Takové lampy si však bez problémů můžete pořídit i domů. Většinou jde o různá zahradní svítidla, která jsou také vystavena slunci na denní bázi. Tímto způsobem si dovedete měsíčně a ročně ušetřit množství financí. Solární svítidla mají přitom často moderní exkluzivní design, což vaší zahradě dodá eleganci.

  Slunce v zahradě i na svahu

  Dnešní technologie umožňují využít slunce opravdu na maximum. Z inovativních způsobů vzpomeňme např. speciální  sluneční strom. Ten je schopen přijímat energii ze slunce (a dokonce i z větru), přeměňovat ji na elektřinu a nabíjet tak například automobil nebo jiné zařízení.

  Nezapomeňme na  exkluzivní oblečení, které obsahuje  solární panely. Energii ze slunce můžete aktivně využívat během běhu nebo cyklistiky a nabít si jí můžete například telefon. A co byste řekli na lyžařský vlek poháněný sluncem? I taková vychytávka je již realitou a díky tomu můžeme být „bio“ a „eco“ friendly už i na svazích. Tomu se říká spojení příjemného s užitečným!

  Sluneční energie: vynikající způsob, jak ušetřit

  Slunce v sobě ukrývá obrovské zásoby energie. Jeho využití patří k moderním způsobům,
  jak zajistit potřebnou energii pro různé účely. Důležité přitom je, že využíváním sluneční energie šetříme životní prostředí, což je fakt, který stojí za vynálezem mnoha solárních zařízení. Potřeba ekologičtějšího chování je natolik aktuální společenskou otázkou, že  státní dotace  na  nákup solárních kolektorů  či  fotovoltaických panelů  do domácností nejsou nic  překvapujícího.

  Obrovským benefitem sluneční energie je i ta skutečnost, že nám dokáže ušetřit nemalé finanční prostředky. Díky solárním zařízením můžeme pohánět totiž množství součástí domácnosti. Od ranního holení, přes vytápění domu, ohřev vody, osvětlení až po vyhřívání bazénu v zahradě. Možností, jak využít potenciál slunce, máme dnes již opravdu mnoho. Pokud patříte k těm, kteří mají zájem šetřit přírodu i peníze, solární zařízení jsou určitě tou správnou cestou.

  Užitečné odkazy