Elektrické vytápění Vitoplanar

Sotva existuje topný systém, který by byl stejně vhodný pro decentralizované vytápění obytných prostor jako elektrický ohřev. Ať už jako přímý ohřev, jako je rychlé podlahové vytápění nebo jako je infračervený panel: elektrické infračervené topné panely lze instalovat téměř kdekoli jako doplněk ke stávajícímu topnému systému. Mohou být také uvedeny do provozu velmi rychle, snadno se montují a nevyžadují časově náročné a nákladné plánování.

Jak funguje vytápění elektřinou

Teplo se generuje z elektřiny, pokud necháte elektrický proud protékat odporovým vodičem (součást odporového ohřevu se také nazývá topný vodič nebo topný odpor), tak se vodič zahřívá. Termín „odporové topení“ označuje elektrické topení. Další zdroje energie nejsou nutné. V kombinaci s fotovoltaickým systémem je takové vytápění šetrné k životnímu prostředí. Elektrické vytápění lze použít jako centralizované nebo decentralizované řešení.

Přímé vytápění předává teplo přímo do místnosti

Elektrická topná zařízení, jako jsou topná tělesa, radiátory, nástěnné konvektory a infrazářiče, patří do kategorie přímého vytápění. Jak název napovídá, tato zařízení emitují generovanou tepelnou energii přímo do místnosti. Ale je tu také rozdíl: například ohřívač ve  ventilátoru funguje jako vysoušeč vlasů a používá vzduch jako médium pro přenos tepla.

Přenos tepla s infračerveným ohřevem vypadá úplně jinak. Především neohřívá vzduch, ale spíše sebe a okolní objekty. Ten pak předává tepelnou energii do místnosti ve formě záření. Mnoho lidí vnímá sálavé teplo jako příjemné, protože je velmi podobné slunečnímu záření.

Na obrázku je jedna moderní místnost se nástěnným infrapanelem jako elektrickým vytápěním.

Infapanely – účinné a bezpečné

Infrapanely Vitoplanar jsou účinnéa bezpečné. Jejich důležitými vlastnostmijsou konstantně vysoký účinekzáření, dva omezovače teploty provysokou bezpečnost, izolované zadnístrany pro maximální sálání do místnosti,bezúdržbová technika a technika bezmagnetického pole a v neposlední řaděmožnosti flexibilní montáže.

Elektrické topné rohože

Elektrické topení nemusí být nutně namontováno na zeď. Decentralizované a centralizované vytápění místností lze realizovat také zdola – dokonce i neviditelně. Umožňují to elektrické topné rohože, které jsou vhodné např. pro dřevo, laminát, PVC, koberec, dlažbu i přírodní kámen. Topné rohože Viessmann se vyznačují konstrukční výškou pouhých 2,7 mm a lze je snadno instalovat pod podlahovou krytinu. 

Moderní kuchyň s laminátovou podlahou může být také vybavena elektrickými topnými rohožemi.

Flexibilní možnosti aplikace

V nově postaveném pasivním domě je energetická potřeba na vytápění extrémně nízká. Existují však také obytné prostory, kde se doporučuje instalace povrchového vytápění Vitoplanar. Například pro rychlé vytápění dlažby v koupelně a kuchyni.

V průběhu modernizace nabízejí produkty Vitoplanar flexibilní možnosti použití. Kromě elektrických podlahových rohoží pro pokládku na potěr a pod laminátové, parketové a dlážděné podlahy zahrnuje kompletní řada Viessmann také infračervená topení.

Různé povrchy

Různé povrchy vyžadují příslušné použití. Sálavá plocha je bíle lakována v barvě RAL 9016 nebo je dodávána s čelní zrcadlovou stranou. Infračervené povrchové topné systémy se zrcadlovým povrchem jsou také ideální v koupelně nebo na chodbě. Všechna zařízení lze samozřejmě provozovat způsobem šetrným k životnímu prostředí s udržitelně vyráběnou elektřinou, která je již nyní k dispozici.