Vyžádat bezplatné poradenství

Výhody a nevýhody mini průtokového ohřívače

Vyžádejte si bezplatné poradenství

  

Nízká spotřeba, kompaktní rozměry s možností flexibilní integrace do vlastního domu. Malý nebo mini průtokový ohřívač je malým protějškem modelu v klasické velikosti. Jeho funkce však zůstává zachována nezávisle na velikosti: ohřívá vodu podle potřeby. Proto není divu, že se kompaktní průtokový ohřívač často využívá v koupelnách nebo v kuchyni.

Aby mohl kompaktní model vykonávat svou práci, potřebuje  externí přívod energie. Zde stačí elektřina, kterou tradičně získáváte  z elektrické sítě prostřednictvím zásuvky, která se nachází v blízkosti. Výhodou takového provozu je, že zařízení lze instalovat svépomocí a bez odborníka. Pokud se na požadovaném místě použití nenachází zásuvka, musí ji dodatečně instalovat odborník. Výkon takového mini průtokového ohřívače se pohybuje od 3 do 6 kW. To postačuje  k ohřevu malého množství užitkové a teplé vody.

  

  Není možnost přesného nastavení teploty vody

  Kompaktní průtokový ohřívač pracuje vždy na principu spotřeby. Pokud je například integrován do koupelny, automaticky se zapne při použití vodovodního kohoutku, kdy je vyžadována teplá voda. Zabudované topné tyče ohřívají protékající studenou vodu. Tímto způsobem  dosahuje voda požadované teploty. Nesmíte ale zapomínat na to, že pro jeho malý rozměr přece jen dochází k určitým omezením. Kompaktní verze neumí ohřát vodu tak silně jako velký model. Proto sice „mini“ ekvivalent dodává teplou vodu, avšak  bez přesně nastavitelné teploty.

  Požadovaná teplota se nedá úplně přesně nastavit, ale správným nastavením průtoku (omezovací clonkou) je dosažena vhodná teplota.

  Místo použití, výhody a nevýhody mini průtokového ohřívače

  Díky svým kompaktním rozměrům je zařízení vhodné zejména pro použití v těch koupelnách, kde není dostatek místa na velký průtokový ohřívač. Zde ho zpravidla beztak nepotřebujete. Malý model se používá také ve vlastních koupelnách nebo v kuchyních, vždy v blízkosti umyvadel nebo dřezů. Teplou (nikoliv horkou) vodou si tak můžete umýt ruce nebo ji použít k vaření a na úklid. Mini průtokový ohřívač se běžně montuje vedle umyvadel na stěnu nebo pod dřezem.

  Nízké náklady a jednoduchý provoz

  Malá potřeba místa, nízké pořizovací náklady a jednoduchý provoz prostřednictvím zásuvky jsou jednoznačnými výhodami tohoto mini průtokového ohřívače.

  Nevýhody vyplývají z velikosti, která představuje vlastně jeho výhodu. Zařízení se na základě toho hodí pouze pro použití u umyvadla. Maximální teploty jsou omezeny na 35 až 50 °C a kromě toho nejdou nastavit individuálně. Teplá voda se proto dodává vždy s neměnnou teplotou bez přímého vlivu spotřebitele.

  Pořizovací a spotřební náklady

  Vzhledem k provozu prostřednictvím elektrické energie je rozhodujícím nákladovým faktorem místní cena elektřiny. Cena elektřiny se může měnit, za poslední roky má však stoupající tendenci. Pořizovací náklady se odvíjejí od funkce a výkonu. Čím větší je výkon, tím vyšší je zpravidla i cena, ale jen nepatrně.

  Na co myslet při nákupu?

  Mini průtokový ohřívač se vyznačuje velmi kompaktní konstrukcí, proto je vhodný i do malých koupelen a kuchyní. Jeho rozměry jsou zároveň i jeho slabou stránkou. Požadovanou teplou vodu umí ohřát jen na určitou úroveň teploty a dle zvoleného průtoku.

  Užitečné odkazy