Tepelná čerpadla pro průmysl

Tepelná čerpadla Viessmann pro průmyslové použití využívají regenerativní energii ze země, slunce, spodní vody nebo vzduchu. Jsou jasnou volbou, pokud jde o to, sladit úsporu nákladů na vytápění a ekologickou výrobu tepla. To, co vyznačuje tento topný systém především pro své průmyslové využití a jak získává tepelné čerpadlo energii z okolního prostředí.

Průmyslová tepelná čerpadla – základní princip a funkce

Na rozdíl od olejového, plynového kotle nebo kotle na dřevo se v případě tepelného čerpadla nic nespaluje. Naopak je dodavatelem energie okolní prostředí samotné. Tak se získává energie k vytápění ze vzduchu, spodní vody nebo ze země. Pouze malá část elektřiny je nutná, aby se dosáhlo úrovně potřeby vytápění pomocí energie z okolního prostředí. Zvláštní na použití tepelných čerpadel v průmyslu je, že pro přípravu tepla na vytápění a teplé vody využívají i odpadní teplo. Při tom je energie z okolního prostředí a odpadní teplo zadarmo. Proto je tepelné čerpadlo především v provozu velmi levné.

Použití tepelného čerpadla i ke chlazení

Speciální vlastností tepelného čerpadla Viessmann v oblasti vysokých výkonů je jeho funkce chlazení. Při chlazení je třeba „pouze otočit“ provozní režim. Tepelné čerpadlo se tímto způsobem stane chladicím zařízením. Především s ohledem na srovnatelně nižší provozní náklady pracuje tepelné čerpadlo i hospodárněji než běžné chladicí zařízení v průmyslu.

Průmyslová tepelná čerpadla v bivalentním systému

Na rozdíl od všeobecného názoru se tepelná čerpadla v průmyslu nepoužívají pouze u novostaveb. Majitelé o nich mohou uvažovat i v případě sanace. Protože tepelné čerpadlo Viessmann se dá výborně kombinovat i se stávajícími topnými zařízeními. O tepelné čerpadlo se dají doplnit i klasická olejová nebo plynová topení. Ty přebírají například základní zatížení teplem na vytápění a teplou vodou. V případě špičkového zatížení se potom připojí buď plynový nebo olejový kotel, aby pokryl potřebu. Tato forma topného systému v průmyslu nezmenšuje efektivně pouze náklady na vytápění, ale současně snižuje množství vyloučeného CO₂ a proto je absolutní výhodou pro ochranu klimatu.

Protože mnoho výrobních procesů potřebuje výhřevnou a chladicí energii, poskytují tepelná čerpadla úsporné investiční a nákladové řešení pro tyto úkoly. K tomu mohou tepelná čerpadla připravit i teploty do 90 °C.

Využití výhod tepelného čerpadla v průmyslu

V případě tepelného čerpadla pro průmysl není výhodný pouze provoz, ale často se snižují také investiční náklady ve srovnámi s běžnými řešeními plynových a olejových kotlů s chladicími stroji. Kromě nízkých nákladů na vytápění boduje velké tepelné čerpadlo navíc se sníženými emisemi CO₂.

Viessmann navíc poskytuje přesná řešení na míru pro průmyslová použití. Přitom je Viessmann jediným výrobcem, které sám přebírá kompletní výrobu. Proto jsou všechny komponenty a moduly optimálně vzájemně sladěny. Viessmann se také jako výrobce tepelných čerpadel spoléhá na dlouholeté zkušenosti.