Vyžádat bezplatné poradenství

Proč musím topný systém doplňovat vodou?

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Obrázek: © Zvone / Shutterstock.com

Aby se teplo dostalo z kotelny nebo technické místnosti do všech místností, potřebuje topný systém určitý systémový tlak (lidově nazývaný také topný tlak). Pokud je tento tlak příliš nízký, může to mít negativní vliv na topný výkon. Mezi možné důsledky patří studené topné plochy a nepříjemné zvuky z topného systému. A konečně, pokud je tlak v systému příliš nízký, zdroj tepla již nebude pracovat optimálně, což povede ke zbytečným nákladům na vytápění. Z tohoto důvodu je důležité topný systém doplnit vodou, když tlak v systému klesne příliš nízko.

  

Jakou roli hraje tlak vody ve vytápění?

Zdroj tepla je potřebný k tomu, aby bylo možné vytápět místnosti na příjemné teploty i v hluboké zimě. Ten ohřívá topnou vodu na potřebnou průtokovou teplotu před tím, než je dopravena do místností. Za dopravu vody ze zdroje tepla (obvykle ve spodním patře) do radiátorů (obvykle ve vyšších patrech) je zodpovědné čerpadlo topení. Musí vytvořit určitý tlak, aby topná voda mohla překonat tento výškový rozdíl. Jednotka, která se pro tento účel používá, se nazývá bar. Jeden bar se přibližně rovná tlaku vzduchu na zemském povrchu. Kromě výškového rozdílu dochází k tlakovým ztrátám v potrubí, armaturách a samotných otopných plochách, které je rovněž třeba kompenzovat.

  

Proč vůbec dochází ke ztrátám tlaku v topném systému?

Topný okruh je teoreticky uzavřený systém. V praxi se však do topných trubek různými cestami dostává vzduch a vznikají bubliny. Vzduchové bubliny snižují topný výkon a také způsobují nepříjemné zvuky. K jejich odstranění je třeba čas od času odvzdušnit radiátory. Při tom však vždy uniká určité množství topné vody. To znamená, že při každém odvzdušnění soustava ztrácí vodu, což způsobuje pokles tlaku v soustavě. Proto je třeba topný systém čas od času doplnit vodou. Mezi další možné příčiny ztráty tlaku v topných systémech patří poddimenzovaný pojistný ventil (spíše výjimečně), nesprávná nebo vadná membránová expanzní nádoba (DEV) a další netěsnosti.

Zkušenosti ukazují, že nejčastější příčinou kromě netěsnosti je to, že přednaplňovací tlak expanzní nádoby již není správný (to se kontroluje a opravuje při údržbě) nebo že membrána je vadná a DEV je plná vody.

Ve videu: odvzdušnění topného systému

Kliknutím na tlačítko přehrávání spustíte. Vezměte prosím na vědomí, že při sledování videa budou na YouTube přenesena data. Podrobnosti o tom najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.
Obrázek: © Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com

Jak vypočítám optimální tlak v systému?

Jak vysoký musí být tlak v systému nebo na kolik barů musí být topný systém naplněn, je v každém jednotlivém případě jiné. Vzorec, který je k tomu zapotřebí, je však poměrně jednoduchý: pro určení optimálního tlaku v systému je třeba vynásobit výškový rozdíl mezi zdrojem tepla a nejvyšším radiátorem koeficientem 0,1. K výsledku přičtěte 0,5 baru, abyste kompenzovali případné tlakové ztráty.

Vzorec

Systémový tlak = výškový rozdíl (metry) x 0,1 (bez jednotky) + 0,5 (bar)

Zde je příklad

Výškový rozdíl mezi zdrojem tepla a nejvyšším radiátorem je 10 metrů. Na základě toho by tedy minimální systémový tlak měl být 1,0 bar (10 x 0,1). Po přičtení tolerance 0,5 baru je výsledkem systémový tlak 1,5 baru.

Doplnění topné vody v 5 krocích

Pokud chcete doplnit topnou vodu a zvýšit tak tlak v systému, je nejlepší zavolat dodavatele. Pokud by totiž nebyl proveden správně, mohlo by dojít k poškození topného systému kontaminovanou vodou. Obchodní partner Viessmann naopak přesně ví, na co si dát při doplňování topné vody pozor. Je nezbytné dodržovat následující body:

  • Voda musí být čistá a bez usazenin a musí splňovat požaované specifikace.
  • Musí být rovněž splněny požadavky vyhlášky o pitné vodě.
  • V žádném případě se nesmí topná voda dostat do okruhu TV během plnění
    .

Následující pokyny pro doplňování topné vody jsou určeny majitelům systémů, kteří tuto činnost již několikrát prováděli.

  1. Vypněte oběhové čerpadlo a zcela otevřete všechny termostatické ventily. Nyní můžete odvzdušnit všechna otopná tělesa. U nemovitostí rozložených do několika pater je nejlepší začít odspodu.
  2. Zkontrolujte tlak vody – buď na uživatelském rozhraní   zdroje tepla, nebo na manometru. Ten je obvykle opatřen značkami, které barevně zvýrazňují ideální tlak v systému.
  3. Naplňte příslušnou vodní hadici vodou, dokud nepřetéká. Nyní připojte topný systém k vodovodní přípojce. Použijte k tomu speciální plnicí ventily Viessmann, aby se do okruhu TV nedostala topná voda.
  4. Nyní otevřete oba ventily a doplňujte topnou vodu, dokud nebude dosaženo ideálního tlaku v systému. Pro výpočet tlaku v systému použijte výše uvedený vzorec.
  5. Jakmile uživatelské rozhraní nebo tlakoměr ukáže požadovanou hodnotu, můžete ventily uzavřít a zavřít kohoutek. Abyste se ujistili, že se do systému nedostal žádný vzduch, můžete radiátory znovu odvzdušnit.

Důležité: tlak v systému by měl po naplnění zůstat konstantní a nesmí být nižší než 1,3 baru. Pokud tomu tak je, byla práce úspěšná. Pokud tlak stále klesá, může se jednat o technickou závadu. V takovém případě se obraťte na dodavatele topení.

Jak často mám doplňovat topnou vodu?

O tom, jak často je třeba doplňovat vodu do topného systému, je třeba rozhodnout pro každý systém zvlášť. Kromě stavu samotného topného systému hrají roli i další faktory, jako je časté odvzdušňování nebo technické komponenty, například expanzní nádoba. Během topné sezóny je vhodné pravidelně kontrolovat tlak v topném systému.

Uzavřete smlouvu o údržbě a mějte klid na duši

Ať už se jedná o doplňování topné vody nebo kontrolu bezpečnostních zařízení – v mnoha případech se vyplatí uzavřít smlouvu o údržbě  s místním servisním technikem. Specialista na vytápění se pak bude v pravidelných intervalech zastavovat, aby zajistil, že váš systém bude i nadále správně fungovat. V případě potřeby technik upraví tlak v systému na ideální hodnotu.

Užitečné odkazy