Vyžádat bezplatné poradenství

Solární elektrárna na klíč – úspora a nezávislost teď i s dotací

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Fotovoltaické panely rostou na střechách rodinných domů, ale i jiných budov jako houby po dešti. Důvodem je jejich lepší dostupnost nejen díky klesající ceně, ale i díky dotacím. Nejde však o jednoduché systémy. Jejich nejvyšší spolehlivost, účinnost a tím i nejrychlejší návratnost zajistí dodávka solární elektrárny na klíč. V článku vám takové řešení představíme blíž.

Solár, nebo fotovoltaika?

Mnoho lidí si  zaměňuje pojem  solární kolektor  a  fotovoltaický panel. Když mluvíme o solárních kolektorech, jde o zařízení na zachytávání tepelné energie ze Slunce, která je následně využita k vytápění nebo na přípravu TV.

Fotovoltaické panely  obsahují elektronické součástky, které jsou schopny  ze sluneční energie vyrobit energii elektrickou. To však nevylučuje jejich použití na vytápění.

Přebytečnou elektřinou můžete napájet  elektrický kotel, elektrické  podlahové vytápění  nebo v nejlepším případě  tepelné čerpadlo, které je ze zmíněných topných zdrojů nejúčinnější, a navíc dokáže chladit.

V závislosti na konfiguraci fotovoltaického systému pak lze dosáhnout  úspory na spotřebované elektřině, úplné energetické nezávislosti, nebo za určitých podmínek  vracet část vyrobené elektřiny do rozvodné sítě.

  

    Jeden systém, množství komponent

    Ceny solárních elektráren na klíč v posledních letech výrazně klesly, nic se ale nezměnilo na skutečnosti, že nejde o jednoduché zařízení.

    Jejich nejviditelnější součástí zůstávají  fotovoltaické panely, které se vyrábějí v několika provedeních, přičemž každý z nich je vhodný pro jiné podmínky.

    Panely však nevyrábějí napětí, jaké běžně získáte z rozvodné sítě, ale stejnosměrný proud s poměrně vysokým napětím (po spojení do tzv. stringů), klidně i 800 V a více.

    Proud následně putuje do měniče, který  napětí mění na standardních 230 V, vhodných na napájení zařízení v domácnosti.

    Parametry měniče pak závisí na  potřebném výkonu  (počet osob v domácnosti, použité spotřebiče),  způsobu ukládání energie  a na tom, zda chcete energii např.  ukládat do baterií.

    V každém případě musí měnič zajišťovat synchronizaci napětí se sítí. Kromě toho měniče disponují i  množstvím ochranných obvodů, které zajišťují  ochranu samotných panelů, připojených baterií nebo elektrospotřebičů.  

    Neméně důležitou a poměrně nákladnou položkou jsou v tomto případě  baterie  sloužící k ukládání přebytečné elektřiny v době, kdy ji domácnost nepotřebuje. Intenzita slunečního záření a s ní i výkon dodávaný fotovoltaickými panely se totiž  během dne výrazně mění.

    Solární elektrárna na klíč  nemusí být vybavena bateriemi, pak ale možnost ukládat energii ztrácí, celý systém se stane méně efektivním a návratnost se může prodloužit.

    Další alternativou je  akumulace tepelné energie ve formě topné či teplé vody. Ta musí být uskladněna v akumulačním zásobníku, ohřívaná může být elektrickým kotlem, topným tělesem nebo tepelným čerpadlem.

    Fotovoltaický systém není pro každého

    Fotovoltaický systém není vhodný pro každý rodinný dům nebo jinou budovu. Pro dobrou účinnost a tím i návratnost je důležitých několik faktorů.

    Patří mezi ně např. geografická poloha stavby, počet slunečných dní, plocha střechy, její sklon a orientace, počet osob v domácnosti (případně účel využití budovy) a také parametry použitých komponentů.

    Obr.: Fotovotaický článek Vitovolt 300.Zdroj: Viessmann.cz

    Některé firmy mají pro instalaci solární elektrárny předpřipravené balíky komponent. Ty však mohou pocházet i od různých výrobců.

    V takovém případě je důležité, aby byly komponenty navzájem kompatibilní a jejich spolupráce odzkoušená, aby takříkajíc ladily jako sehraný orchestr.

    Nejlepším řešením je ale solární elektrárna na klíč, kdy firmy poskytují kompletní servis, počínaje kalkulací ceny a návratnosti a vizualizací. Jelikož solární elektrárna je vyhrazené technické zařízení, nezbytností je i projektová dokumentace, odborná montáž a následná revize.

    Některé firmy poskytují i vyřízení potřebných povolení nebo licencí na provoz a u elektráren s výkonem nad 10 kWp také vedení povinné administrativy. Nevýhodou řešení na klíč může být vyšší cena.

    Ušetřete díky dotacím

    Ceny solárních elektráren na klíč pro rodinné domy  začínají někde na 130 000 Kč, v závislosti na parametrech systému.

    Pokud však chcete ušetřit, můžete využít dotace. Dotační program  Nová zelená úsporám  podporuje nejrůznější opatření na snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů.

    Pro  fotovoltaický systém na rodinném domě  můžete získat dotaci  40 000–200 000 Kč  dle výkonu systému, typu měniče nebo využití tepelného čerpadla či  akumulačního systému. U  bytových domů je strop 500 000 Kč.

    Návratnost investice  do solární elektrárny se pohybuje  v řádech let. Kromě již zmíněných parametrů systému a podmínek v místě instalace zde hraje roli i vaše  současná cena za odebranou elektřinu, která se liší podle dodavatele a odběrného tarifu.

    Pro ilustraci – v případě ceny 2 Kč za kWh se vám investice může vrátit za cca 15 let. Při ceně 4,50 Kč je to už jen 7 let.

    Jde o  velmi zjednodušený odhad, na druhé straně  návratnost urychluje i stoupající inflace a postupné zdražování energií, čehož jsme svědky zejména v posledních měsících.

    Užitečné odkazy