Fotovoltaické panely

Výroba vlastní elektřiny s fotovoltaickými moduly Viessmann

Jádrem fotovoltaického nebo zkráceně FV zařízení jsou fotovoltaické moduly. Skládají se z velkého počtu solárních buněk. V každé jednotlivé buňce dochází k takzvanému fotoelektrickému jevu, kterým se sluneční světlo mění v elektrickou energii. Přitom lze rozlišovat různé druhy modulů: takzvané monokrystalické a polykrystalické modely. V čem se ale liší a pro koho se hodí jaké moduly?


Druhy, konstrukce a fungování FV modulů

Výroba elektřiny ve fotovoltaickém modulu principiálně funguje přes různě dotované úrovně v solární buňce. To znamená, že atomy křemíku, ať již monokrystalické nebo polykrystalické, jsou ve stabilní krystalické struktuře. Při výrobě solárních buněk se přimíchávají cizí atomy. To vede k tomu, že v horní vrstvě se nacházejí volné elektrony. Odborníci zde hovoří o n-dotované vrstvě. Ve spodní vrstvě buňky je naopak příliš málo elektronů (p-dotovaná vrstva). Zde je možné hovořit také o kladně nabitých dírách.

Mezi nimi je mezní vrstva. Elektrony putují shora dolů na volná místa – p-n přechod. Když nyní na fotovoltaický modul dopadnou sluneční paprsky, pohybují se elektrony zpět k nyní nenasyceným atomům v horní vrstvě n. Na povrchu a na zadní straně modulů se nacházejí kovové kontakty. Přes ně jsou tyto elektrony odváděny a přiváděny do elektrického obvodu.

 

Fotovoltaické zařízení | Křemíková solární buňka


Mono- a polykrystalické moduly

Výroba fotovoltaických modulů se podobá. Původ obou typů je v křemíkové tavenině. V případě monokrystalické varianty se však z tekutého křemíku vytahují jednokrystalové tyče. To vede k obzvláště hladkému povrchu. Pro polykrystalické moduly se naproti tomu odlévají bloky. Při tvrzení zde vznikají spíše nehomogenní krystaly. Ty se následně řežou na plátky.

Ale neliší se pouze ve výrobě. Monokrystalické moduly Vitovolt jsou všechny černé a vykazují výkon až 325 Wp. Polykrystalické modely jsou tmavě modré a dosahují výkonů do 285 Wp. Wp znamená Watt peak a popisuje maximální výkon za testovacích podmínek.

Speciální vlastnosti fotovoltaických modulů Vitovolt od firmy Viessmann

Pokud se rozhodnete pro modely Vitovolt 300 společnosti Viessmann, můžete profitovat z těchto výhod:

● vysoké hodnoty výkonu
● nekompromisní kvalita
● rozsáhlé produktové a výkonové záruky
● plusová výkonová tolerance při expedici až 5 Wp
● pro rodinné a bytové domy, stejně jako pro komerční a průmyslové objekty
● optimální hotspot ochrana
● silné fungování při slabém světle
● fólie s výbornou odolností proti teplu a stárnutí
● celohliníkový rám
● kvalitní těsnící materiály s lepením s dlouhou životností


Einstieg-PV-monokristallin.jpg

Elektřina ze slunce

8,5 m² fotovoltaické plochy postačuje k pokrytí průměrné spotřeby elektřiny občana České republiky. Více o solární energii se můžete dočíst v článku: Co všechno může pohánět solární energie?.

Fotovoltaické panely

S instalací fotovoltaického zařízení od firmy Viessmann se může stát každý výrobcem vlastní elektrické energie. U vlastní spotřeby je finančně zajímavá přeměna bezplatné sluneční energie v elektřinu, ve spojení s akumulátory fotovoltaické systémy přináší rovněž nezávislost na veřejné elektrické síti. Během výroby elektrické energie fotovoltaický solární panel neznečišťuje životní prostředí. Cena vysoce kvalitních fotovoltaických panelů je zároveň velmi atraktivní.