Tepelná čerpadla Viessmann

Investice do tepelného čerpadla

Návratnost investice do tepelného čerpadla se vrací během prvních pěti až deseti let. Životnost tepelných čerpadel je však minimálně 15 let. Životnost se prodlužuje kvalitním servisem, správným zapojením a hlavně vhodným výběrem samotného tepelného čerpadla.

S otázkou jak nastavit tepelné čerpadlo, s jeho výběrem a vhodným umístěním vám rádi poradí odborníci společnosti Viessmann, kteří se tepelným čerpadlům věnují již od roku 1976. Také můžete nezávazně vyzkoušet na našem partnerském webu aplikaci, která Vám pomůže vybrat to správné tepelné čerpadlo.

 

Ilustrační obrázek - tepelné čerpadlo

Jak fungují tepelná čerpadla?

Princip fungování tepelného čerpadla je detailně popsán v tomto článku. Zjednodušeně lze celý proces popsat takto:

Teplonosné médium v kapalném stavu proudí ke zdroji tepla, kde na sebe teplo naváže. Kapalina se i s teplem dostává do pohybu a v prostoru výměníku, ve kterém se sníží tlak, se tato kapalina stane plynem. V plynném stavu je médium vedeno k akumulačnímu zásobníku, ve kterém se náhle zvýší tlak a tím začne pára kondenzovat a zahřeje vodu, která je zde uložena. A zahřátá voda tak může proudit do topení i vodovodních kohoutků po celém domě. Celý cyklus se neustále opakuje. Kapacita teplonosného média je nevyčerpatelná.

Tepelná čerpadla země/voda 

Pro tato čerpadla je nutné mít zahradu, na kterou lze umístit kolektory. Kolektory jsou zapuštěné v zemi nebo rozprostřené pod prostorem zahrady. Tato čerpadla mají stabilnější výkon, protože teplota země má i během dlouhé zimy teplotu alespoň 4 °C. Další výhodou je naprosto tichý chod. Nevýhodou může být nutnost zahrady a pozemních prací, kterým se při instalaci tepelného čerpadla typu země/voda nevyhnete.

Tepelná čerpadla vzduch/voda

Klimatické podmínky v České republice jsou ideální pro instalaci právě těchto tepelných čerpadel. V nížinách jsou i v zimním období průměrné teploty kolem 4 °C. Nehrozí tedy nežádoucí zamrzání čerpadla. Strach z hlučného provozu není opodstatněný. Hodnota akustického tlaku nejmodernějších tepelných čerpadel typu vzduch/voda je pod 40 dB(A), což se rovná tikotu budíků, který slyšíte z dálky 3 metrů.

 

Ilustrační obrázek 2 - tepelné čerpadlo
Ilustrační obrázek 3 - tepelné čerpadlo

Splitová tepelná čerpadla vzduch/voda

Tichou vnitřní jednotkou tepelného čerpadla omezíte nákladné průrazy stěnami a pokládání vzduchových kanálů, takže jsou tato tepelná čerpadla velice oblíbená při modernizaci starších domů. Splitová tepelná čerpadla zvládají s vysokou efektivností vytápět a ohřívat vodu, ale i ochlazovat a využívat v prostoru princip rekuperace.

Tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody

Proč nevyužívat teplého vzduchu, který již proudí v místnosti? Tento vzduch lze využít k ohřevu teplé vody a zužitkovat již jednou vydanou energii. Tepelná čerpadla se nepoužívají pouze pro obytné prostory, díky možnosti vysokých kapacit je možné jimi vytápět i prostorné objekty bez vysokých účtů za energie. Takovým čerpadlům se říká tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody.

Výhody tepelných čerpadel:

  •         šetření cenných přírodních zdrojů,
  •         možnost fungování jako klimatizace,
  •         investice se vrátí do 10 let,
  •         dlouhá životnost,
  •         vhodné do nových i starších domů,
  •         možnost připojit k fotovoltaice,
  •         možnost využít státních dotací Nová Zelená Úsporám.

Jak vysoká může být úspora?

Hodnota úspory se může vyšplhat až na 55 % oproti roku, kdy se vytápělo nehospodárným elektrickým kotlem. V některých domácnostech tato úspora dosahuje 35 tisíc ročně.

Před investováním do tepelného čerpadla doporučujeme poradit se s odborníky, kteří posoudí váš konkrétní případ nejen na základě geologické polohy domu, ale i individuální potřeby domu. Posoudí výchozí stav a na základě toho vám představí očekávané úspory i nutnost stavebních úprav. Pokud se rozhodnete pro odborníky společnosti Viessmann, můžete se spolehnout i na odbornou instalaci a pravidelný špičkový servis.


Tepelná čerpadla Vytápění tepelnými čerpadly

Tepelná čerpadla Viessmann jsou první volbou, pokud jde o to, spojit spolu úsporu nákladů na vytápění a ekologickou výrobu tepla. Neboť energie, kterou tepelné čerpadlo využívá, je v okolním prostředí neomezeně a zdarma vždy k dispozici. Pro zužitkování této energie vyžaduje plnohodnotný topný systém pouze malou část elektrické energie na pohon a čerpadlo. Viessmann tepelná čerpadla jsou nezávislá na fosilních palivech a aktivně přispívají k redukci tvorby CO2 a ochraně klimatu.

> Měli byste vědět