Vyžádat bezplatné poradenství

Vytápění peletami: Jak funguje?

Vyžádat bezplatné poradenství
Foto: © tchara / Shutterstock.com

Způsob fungování topného systému na pelety se výrazně liší od topného systému na polena. Liší se podávání paliva i proces spalování.

Zásobovací systém automaticky dodává palivo do kotle na pelety

Před spálením se palivo musí dostat do spalovací komory. Poloautomatická topidla na pelety mají zásobník na pelety, který uživatel plní ručně. Plně automatická topidla na pelety jsou připojena ke skladovacímu prostoru prostřednictvím zásobovacího systému.

Dopravní zařízení může být buď mechanické, nebo pneumatické, případně jejich kombinace. V systémech ohřevu pelet mají mechanické zásobovací systémy často podobu šnekového dopravníku. Rotující šnek plynule dopravuje pelety ze skladovacího prostoru na místo, kde jsou potřeba. Další možností je vakuový podávací systém. Zde sací turbína vytváří podtlak, který pomocí hadic nasává pelety ze skladu směrem ke kotli.

Ideální dopravní zařízení závisí především na charakteru a množství dostupného prostoru. Vakuové přívodní systémy mohou překonávat vzdálenosti až 25 metrů. Šnekové dopravníky jsou vhodnější pro systémy vytápění peletami umístěné v blízkosti skladovací místnosti. Důležitým bodem, který je třeba mít na paměti, je, že vzdálenost mezi skladovací místností a silnicí nesmí překročit 30 metrů. V opačném případě nemohou zásobovací vozidla tuto vzdálenost překonat. Další informace a tipy naleznete v části věnované vytápění peletami.

Ochrana proti zpětnému prohoření zabraňuje přímému kontaktu ohně s palivovou zásobou

Automatické zapalování a ochranné zařízení jsou nedílnou součástí systému vytápění peletami. K zapálení dochází, když se pelety ze skladu dostanou do spalovací komory. Vestavěné lambda sondy a snímače teploty spalin nepřetržitě monitorují proces spalování. Teplo ze spalovací komory ohřívá výměník tepla, kolem kterého proudí voda. Tato voda pak předává teplo do topného okruhu. Pokud teplota klesne pod požadovanou úroveň, kotel se automaticky znovu zapálí. V ideálním případě je systém vytápění dřevem spojen s akumulačním zásobníkem. Ten uchovává teplou vodu a dává ji k dispozici v případě potřeby.

Důležitým prvkem systému vytápění dřevem je zařízení na ochranu proti zpětnému vyhoření. Během procesu hoření oheň obvykle kontrolovaně hoří. Ve vzácných případech však může plamen vystřelit opačným směrem a poškodit vypouštěcí systém. V nejhorším případě se dostane do kontaktu s palivem, které je stále mimo spalovací komoru. Aby se tomu zabránilo, jsou namontována ochranná zařízení proti zpětnému hoření. Mezi nejznámější techniky patří padací žlaby a otočné uzavírací ventily.

Foto: © Mr_Mrs_Marcha/ Shutterstock.com

Ventilátory, řídicí jednotky a senzory zajišťují efektivní provoz

Pro spalování pelet je nezbytný přívod vzduchu. Všechna topná zařízení Viessmann na pelety jsou vybavena regulací primárního a sekundárního vzduchu s lambda sondami, které umožňují postupné spalování. Tím je zajištěn efektivní provoz s nízkými emisemi. Pelety jsou téměř úplně spáleny, což se odráží ve vysoké účinnosti přes 90 %. Čištění výměníku tepla je automatické, což zabraňuje ztrátě schopnosti přenosu tepla.

Žebrovaný rošt se navíc čistí sám otáčením o 360 stupňů, což dále přispívá ke spolehlivosti systému. Popel padá do níže umístěného šnekového dopravníku na odstraňování popela, který jej přivádí do boxu na popel. Protože pelety téměř úplně shoří, vzniká jen velmi málo popela. Box je třeba ručně vyprazdňovat pouze jednou až dvakrát ročně. Všechny kotle jsou také tepelně izolované a opláštěné. Systém je řízen pomocí řídicí jednotky Ecotronic.

Užitečné odkazy