Vyžádat bezplatné poradenství

Přehled systémů pro skladování a zásobování peletami

Vyžádat bezplatné poradenství

Dřevěné pelety se vyrábějí lisováním dřeva – především pilin a zbytků z dřevozpracujícího průmyslu – do formy pelet. Mají stabilní, stejnoměrný tvar, a proto jsou vhodné pro automatické manipulační systémy. Zatímco systémy skladování pelet zajišťují, že je vždy k dispozici dostatek paliva, systémy zásobování peletami dodávají pelety do kotle podle potřeby.

Skladování pelet v nádržích, skladovacích prostorách a textilních kontejnerech

Majitelé domů si dnes mohou vybírat ze široké nabídky systémů skladování paliva pro kotle na pelety. Alternativou k využití místnosti v domě pro skladování pelet jsou pevné a flexibilní nádrže na pelety, sila na pelety a podzemní skladovací nádrže.

Sklad pelet v domě

Sklad pelet je suchá místnost přiléhající k vnější stěně budovy. Obvykle je vybavena šikmou dřevěnou podlahou, která způsobuje, že pelety automaticky sklouzávají směrem do středu. Tím je zajištěn spolehlivý přísun pelet.

Aby se zabránilo kontaminaci paliva, musí být omítka na stěnách stabilní a nesmí se odlupovat. Nejlepší je speciální nátěr nebo obklad stěn. Aby se při vhánění pelet nepoškodil ani prostor pro skladování pelet, ani pelety samotné, je v místnosti namontována deflektorická rohož.

Nádrže a vaková sila pro skladování pelet

Pokud v domě nejsou k dispozici vhodné prostory pro skladování pelet, lze místo nich použít sila nebo nádrže na pelety. Ty jsou vyrobeny z ocelového nebo plastového plechu a jsou k dispozici v různých velikostech.

Pro flexibilní a rychlou instalaci v budově nabízejí vaková sila často nejlepší řešení. Pevné a flexibilní zásobníky na pelety lze zřídit v interiéru nebo exteriéru. V případě venkovní instalace chrání kontejner před větrem a povětrnostními vlivy krytá střecha.

Nádrže pro podzemní skladování pelet

Pokud je prostor pro skladování paliva omezený, mohou majitelé domů skladovat pelety také v podzemních nádržích. Potřebné nádrže jsou vyrobeny z betonu nebo plastu a jsou k dispozici v různých velikostech. Vzhledem k nutným zemním pracím a zvýšeným požadavkům na těsnost jsou náklady na podzemní nádrž obvykle vyšší než u jiných systémů skladování pelet.

Vlhkost, požární bezpečnost a přístupnost

Aby skladování pelet fungovalo bez problémů, je třeba zvážit několik bodů. Důležitá je například odpovídající ochrana proti vlhkosti. Voda totiž snižuje výhřevnost pelet a zvyšuje náklady na vytápění. Způsobuje také slepování pelet. To zhoršuje jak zásobování, tak automatický provoz topného systému.

Vyhláška o spalovacích zařízeních [nebo její místní ekvivalent] upravuje obecné požadavky na požární bezpečnost. Například speciální skladovací prostor je vyžadován pouze v případě, že plánovaný objem skladu pelet přesahuje 10 000 litrů. Protože se požární předpisy liší v závislosti na lokalitě, mohou se lišit i požadavky na požární ochranu.

Dřevěné pelety se obvykle dodávají cisternovými vozy. Ten pelety vhání do skladovacího systému hadicí o maximální délce 30 metrů. Aby se vyloučily problémy s dodávkou, měla by být proto nádrž umístěna ve vzdálenosti do 30 metrů od nejbližšího přístupového místa pro nákladní automobil.

Zásobování peletami pomocí šnekových dopravníků a vakuových systémů

Aby plně automatický systém vytápění peletami fungoval správně, musí být pelety dodávány ze skladu pelet do kotle podle potřeby. K tomu slouží systémy zásobování peletami, které jsou k dispozici v různých provedeních. Možnými variantami jsou šnekové dopravníky nebo vakuové sací systémy.

Šnekové dopravníky pracují s rotujícím šnekem. Ten obvykle leží na podlaze a otáčením přivádí pelety ze skladovacího prostoru do kotle. Ačkoli je tento způsob zásobování peletami spolehlivý, není nejpružnější. Skladovací prostor a kotel na pelety musí být co nejblíže u sebe a správně seřízeny.

Šnekové dopravníky pelet se obvykle používají se skladovacími prostory nebo zásobníky pelet. Lze je také kombinovat s vakuovými systémy. Šnekový dopravník dopravuje pelety ze skladu, zatímco vakuový systém je dodává do kotle.

Pro majitele domů, kteří hledají flexibilní řešení zásobování peletami, jsou zajímavou alternativou vakuové systémy. Ty vysávají pelety ze skladu podtlakem a dopravují je na vzdálenost až 20 metrů. Přívodní hadice lze jednoduše položit pod strop a téměř neovlivňují prostor v domě.

Ve vakuovém systému jsou pelety ze skladu vypouštěny šnekovým dopravníkem, sondou nebo krtkem. Zatímco sonda nasává pelety do přívodní hadice zespodu, krtek je vybaven motorem pro přívod pelet. Ten spočívá na horní části pelet a otáčením je přivádí do vakuového systému.

Užitečné odkazy