Vyžádat bezplatné poradenství

Vše o hlučnosti tepelných čerpadel

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Oblíbenost tepelných čerpadel vzduch/voda roste raketovým tempem. Především díky tomu, že se pomocí nejnovějších technologií omezuje jejich hlučnost. Nízké náklady na vytápění a jejich ekologická stránka z nich dělá favority pro novostavby i rekonstrukce.

Při výběru nového tepelného čerpadla  by měla hlučnost patřit mezi první parametry, které porovnáváte. Nekvalitní a levná zařízení mohou vydávat opravdu otravné zvuky. Ty budou, kromě vás samotných, obtěžovat také sousedy.

      Jak porozumět značkám hlučnosti?

      U každého tepelného čerpadla můžete najít několik  údajů o jeho hlučnosti. Hladina akustického tlaku  (Lp) udává zvuk zařízení v ideálním prostředí. Tento údaj díky různým proměnným není vždy vypovídající, a doporučujeme se spíše soustředit na hodnotu  hladiny akustického výkonu  (Lw).  Ta se měří v předem definovaných podmínkách, které jsou pro všechny výrobce stejné. Hladina akustického výkonu má vždy dvě hodnoty. Hluk při minimálním a maximálním chodu čerpadla.

      Odkud se bere hluk?

      Hlučnost tepelného čerpadla  souvisí  s kvalitou použitých materiálů, jeho umístění v prostoru a samozřejmě s jeho technologickým zpracováním.  Ta nejmodernější zařízení vzduch/voda dokáží snížit hlučnost až na 35 dB (A), což představuje  tikot budíku, který slyšíte ze vzdálenosti 3 metrů. O tom, jak celý systém funguje, si můžete  přečíst zde.

      Proč jsou tepelná čerpadla slyšet? Ventilátor nasává do přístroje  obrovské množství vzduchu.  Ven se nesou  zvuky točící se vrtule a vibrací z kompresoru, které mohou být nedostatečně odhlučněny. Velký podíl na hlučnosti má právě vrtule ventilátoru. Ideálním je zvukově optimalizovaný ventilátor s možností inteligentního řízení otáček, který zabraňuje nepříjemným hlubokým tónům a stává se tak téměř neslyšitelné.

      Kam umístit tepelné čerpadlo?

      Hlučnost lze, kromě kvalitního navržení a zpracování, ovlivnit i  správným umístěním  tepelného čerpadla vzduch/voda. Venkovní jednotku s ventilátorem je nutné umístit v blízkosti domu, kvůli délce potrubí, zároveň však nikdy ne přímo pod okna obytných místností nebo ložnice.

      Také není vhodné ji stavět do rohu. V tom případě se hlučnost vždy zvýší a současně se zhorší průtok vzduchu, címž se zhoršuje účinnost. V rámci dobrých sousedských vztahů také venkovní jednotky nedoporučujeme usadit přímo před okna ostatních domů.

      Z důvodu snížení vibrací se mezi tepelná čerpadla a kovové nebo betonové konstrukce dávají gumové silentbloky, které  absorbují vibrace. Díky nim lze venkovní jednotku umístit i na rovnou střechu. V tomto případě je však nutné dbát na připevnění mimo hlavní konstrukci, aby se vibrace nešířily přímo do domu.

      Čtěte také:  Jak na odhlučnění tepelného čerpadla?

      I hlučnost staršího tepelného čerpadla lze snížit

      Pokud vás nebo sousedy obtěžuje zvuk staršího tepelného čerpadla, které ještě není nutné vyřadit z provozu, můžete jeho hlučnost  výrazně snížit akustickým krytem.  Nová tepelná čerpadla od kvalitních výrobců jsou již v tomto obale dodávána. Protihlukové kryty mohou  snížit hlasitost o 8 až 12 dB.

      Tyto kryty nijak nezasahují do venkovní jednotky, ale kromě tlumící funkce také snižují kmitání, které také působí další hluk. Nicméně je potřeba také říci, že jsou velmi robustní a mohou zvyšovat odpor vzduchu. Toto opatření bude vždy dražší a komplikovanější než optimalizované tepelné čerpadlo.

      Jak odhlučnit tepelné čerpadlo?

      • umístěte traviny a křoviny v okolí venkovní jednotky,
      • umístěte  stavební překážky (zídky, palisády),
      • umístěte plechové kryty, které směřují proud vzduchu do země,
      • umístěte venkovní část na plochou střechu,
      • umístěte venkovní část horizontálně, aby proud vzduchu směřoval do nebe.

      Může vás zajímat:  Měření hluku tepelných čerpadel – Záznam z přednášky.

      Hluková studie

      Před uvedením do provozu je nutné tepelné  čerpadlo ohlásit a doložit jeho hlučnost krajské hygienické stanici.  Ta na základě dodaných podkladů posuzuje, zda hluk nebude omezovat sousedy.  Pro hygienu si připravte mimo jiné:

      • původní technickou zprávu,
      • uzemní plán s vyznačením místa stavby,
      • způsob vytápění,
      • informace o zařízení – akustické parametry, typ, název, výrobce a označení venkovní jednotky.

      Podmínky se mohou mírně měnit u jednotlivých hygienických stanic, proto doporučujeme si dopředu zjistit, jaké podklady budou ke schválení potřeba.

      Tepelná čerpadla jsou vhodná i do řadové zástavby a nebudou nijak obtěžovat sousedy. Například  Vitocal 222-A  je jedním z nejtišších čerpadel na trhu. Při nočním režimu je jeho  hlučnost sotva 35 dB ve vzdálenosti 3 metrů.

      Tepelné čerpadlo vs. ostatní hluky

      Práh slyšitelnosti0 dB
      Tikot hodin35 dB
      Viessmann Vitocal 222-A  40 dB
      Zábava skupiny lidí
      60 dB
      Silný provoz80 dB
      Hlasitý výkřik96 dB
      Práh nepříjemnosti102 dB
      Výbuch dělostřeleckého granátu132 db

      Zajímá vás, jak si poradit s  tepelným čerpadlem a sousedem?  V našem článku:  "Soused a tepelné čerpadlo. Vyhněte se problémům" naleznete tipy a rady našich expertů.

      Více videí naleznete na našem  Facebooku

      Užitečné odkazy