Vyžádat bezplatné poradenství

Soused a tepelné čerpadlo: Jak řešit sousedský hluk?

Více informací zde

Tepelná čerpadla vzduch/voda v minulosti rozvrátila pár dobrých sousedských vztahů. Důvodem byl hluk, který staré a nekvalitní ventilátory vytvářely. Historky se bohužel stále nesou společností, ačkoliv moderní čerpadla jsou tichá jako hodinky. Navíc musí splňovat hlukové normy.

Před uvedením tepelného čerpadla vzduch/voda do provozu

Ještě než si do kalendáře zapíšete datum instalace nového tepelného čerpadla, zajděte si pro zjištění veškerých informací na svůj stavební úřad. Ve většině případů bude stavební úřad požadovat akustickou studii, která zkoumá hlučnost tepelného čerpadla a jeho vliv na okolí. Ta stojí od 7 do 10 tisíc Kč, ale velice vám pomůže v případě sousedských stížností. O akustickou neboli hlukovou studii pro tepelné čerpadlo můžete požádat krajskou hygienickou stanici nebo odborníka v oblasti akustiky.

Stavební úřad neschválil čerpadlo z důvodu hlučnosti. Co teď?

V takovém případě se obraťte na vašeho prodejce. U renomované firmy vám poradí další kroky přímo k vaší konkrétní situaci na základě vyjádření stavebního úřadu nebo hygienické stanice. Stavební úřad však vše schvaluje ve fázi projektu, takže pokud by nepomohla protihluková opatření nebo výběr tiššího tepelného čerpadla, rozhodně nepřijdete o celou částku plánované investice.

Avšak je nutné dodat, že naši odborníci se s takovou situací při své práci nesetkávají. Což nám potvdil i pan Pelc, jeden z odborníků Viessmann.

Zákony jsou na straně tichých tepelných čerpadel

Právě kvůli soudním sporům z minulosti se i dnes sousedi bojí, pokud plánujete tepelné čerpadlo vzduch/voda. I v případě, že máte za plotem skvělé vztahy, proto nenechejte nic náhodě a hned na začátku si zjistěte všechna nutná povolení. K vašemu stavebnímu povolení se mohou vyjadřovat ve formě námitek i sousedé. A to do vypršení 10denní lhůty nebo nejpozději při ústním projednávání.

Hluk, který by mohl sousedům vadit, však způsobují jen nekvalitní a levná tepelná čerpadla. Proto si investicí do dražšího a tiššího zařízení ušetříte spoustu starostí.

Tepelné čerpadlo vs. ostatní hluky

Práh slyšitelnosti 0 dB
Tikot hodin 35 dB
Viessmann Vitocal 222-A 40 dB
Zábava skupiny lidí 60 dB
Silný provoz 80 dB
Hlasitý výkřik 96 dB
Práh nepříjemnosti 102 dB
Výbuch dělostřeleckého granátu 132 dB

Soused si stále stěžuje na hluk z tepelného čerpadla. Jak se bránit?

Udělali jste vše podle předpisů, koupili jste tiché zařízení, ale soused si přesto stěžuje? Začít můžete pozváním na vaši zahradu. Nechte ho poslechnout si zvuk ventilátoru přímo u vás. Jsou totiž i případy, kdy soused považuje jiný hluk za ten z vašeho čerpadla. Samozřejmé je v takovém případě i doložení stavebního povolení, hlukové studie i vyjádření dalších sousedů. Naši odborníci jsou však přesvědčeni, že s tepelnými čerpadly Viessmann se vám takové potíže vyhnou obloukem.

Obáváte se hlučnosti tepelného čerpadla a řešíte, jak snížit jeho hluk? Sepsali jsme pro vás článek: "Vše o hlučnosti tepelných čerpadel".

Co naopak dělat, pokud vás ruší čerpadlo od souseda?

Možností je i fakt, že vás bude rušit tepelné čerpadlo od souseda. V takovém případě se můžete na hygienickou stanici obrátit vy a zkontrolovat, zda sousedské čerpadlo splňuje hlukové normy. Pokud je vše v pořádku a hluk vás stále ruší, můžete aplikovat protihluková opatření vy, postavit zídku místo plotu na okraji pozemku nebo do tohoto prostoru vysadit křoviny či vysoké traviny.

Užitečné odkazy