Vyžádat bezplatné poradenství

Vše o hlučnosti tepelných čerpadel

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Oblíbenost tepelných čerpadel vzduch/voda roste raketovým tempem. Především díky tomu, že se pomocí nejnovějších technologií omezuje jejich hlučnost. Nízké náklady na vytápění a jejich ekologická stránka z nich dělá favority pro novostavby i rekonstrukce.

Při výběru nového tepelného čerpadla by měla hlučnost patřit mezi první parametry, které porovnáváte. Nekvalitní a levná zařízení mohou vydávat opravdu otravné zvuky. Ty budou, kromě vás samotných, obtěžovat také sousedy.

Jak porozumět značkám hlučnosti?

U každého tepelného čerpadla můžete najít několik údajů o jeho hlučnosti. Hladina akustického tlaku (Lp) udává zvuk zařízení v ideálním prostředí. Tento údaj díky různým proměnným není vždy vypovídající, a doporučujeme se spíše soustředit na hodnotu hladiny akustického výkonu (Lw). Ta se měří v předem definovaných podmínkách, které jsou pro všechny výrobce stejné. Hladina akustického výkonu má vždy dvě hodnoty. Hluk při minimálním a maximálním chodu čerpadla.

Odkud se bere hluk?

Hlučnost tepelného čerpadla souvisí s kvalitou použitých materiálů, jeho umístění v prostoru a samozřejmě s jeho technologickým zpracováním. Ta nejmodernější zařízení vzduch/voda dokáží snížit hlučnost až na 35 dB (A), což představuje tikot budíku, který slyšíte ze vzdálenosti 3 metrů. O tom, jak celý systém funguje, si můžete přečíst zde.

Proč jsou tepelná čerpadla slyšet? Ventilátor nasává do přístroje obrovské množství vzduchu. Ven se nesou zvuky točící se vrtule a vibrací z kompresoru, které mohou být nedostatečně odhlučněny. Velký podíl na hlučnosti má právě vrtule ventilátoru. Ideálním je zvukově optimalizovaný ventilátor s možností inteligentního řízení otáček, který zabraňuje nepříjemným hlubokým tónům a stává se tak téměř neslyšitelné.

Kam umístit tepelné čerpadlo?

Hlučnost lze, kromě kvalitního navržení a zpracování, ovlivnit i správným umístěním tepelného čerpadla vzduch/voda. Venkovní jednotku s ventilátorem je nutné umístit v blízkosti domu, kvůli délce potrubí, zároveň však nikdy ne přímo pod okna obytných místností nebo ložnice.

Také není vhodné ji stavět do rohu. V tom případě se hlučnost vždy zvýší a současně se zhorší průtok vzduchu, címž se zhoršuje účinnost. V rámci dobrých sousedských vztahů také venkovní jednotky nedoporučujeme usadit přímo před okna ostatních domů.

Z důvodu snížení vibrací se mezi tepelná čerpadla a kovové nebo betonové konstrukce dávají gumové silentbloky, které absorbují vibrace. Díky nim lze venkovní jednotku umístit i na rovnou střechu. V tomto případě je však nutné dbát na připevnění mimo hlavní konstrukci, aby se vibrace nešířily přímo do domu.

Čtěte také: Jak na odhlučnění tepelného čerpadla?

I hlučnost staršího tepelného čerpadla lze snížit

Pokud vás nebo sousedy obtěžuje zvuk staršího tepelného čerpadla, které ještě není nutné vyřadit z provozu, můžete jeho hlučnost výrazně snížit akustickým krytem. Nová tepelná čerpadla od kvalitních výrobců jsou již v tomto obale dodávána. Protihlukové kryty mohou snížit hlasitost o 8 až 12 dB.

Tyto kryty nijak nezasahují do venkovní jednotky, ale kromě tlumící funkce také snižují kmitání, které také působí další hluk. Nicméně je potřeba také říci, že jsou velmi robustní a mohou zvyšovat odpor vzduchu. Toto opatření bude vždy dražší a komplikovanější než optimalizované tepelné čerpadlo.

Jak odhlučnit tepelné čerpadlo?

  • umístěte traviny a křoviny v okolí venkovní jednotky,
  • umístěte stavební překážky (zídky, palisády),
  • umístěte plechové kryty, které směřují proud vzduchu do země,
  • umístěte venkovní část na plochou střechu,
  • umístěte venkovní část horizontálně, aby proud vzduchu směřoval do nebe.

Může vás zajímat: Měření hluku tepelných čerpadel – Záznam z přednášky.

Hluková studie

Před uvedením do provozu je nutné tepelné čerpadlo ohlásit a doložit jeho hlučnost krajské hygienické stanici. Ta na základě dodaných podkladů posuzuje, zda hluk nebude omezovat sousedy. Pro hygienu si připravte mimo jiné:

• původní technickou zprávu,
• uzemní plán s vyznačením místa stavby,
• způsob vytápění,
• informace o zařízení – akustické parametry, typ, název, výrobce a označení venkovní jednotky.

Podmínky se mohou mírně měnit u jednotlivých hygienických stanic, proto doporučujeme si dopředu zjistit, jaké podklady budou ke schválení potřeba.

Tepelná čerpadla jsou vhodná i do řadové zástavby a nebudou nijak obtěžovat sousedy. Například Vitocal 222-A je jedním z nejtišších čerpadel na trhu. Při nočním režimu je jeho hlučnost sotva 35 dB ve vzdálenosti 3 metrů.

Tepelné čerpadlo vs. ostatní hluky

Práh slyšitelnosti 0 dB
Tikot hodin 35 dB
Viessmann Vitocal 222-A  40 dB
Zábava skupiny lidí
60 dB
Silný provoz 80 dB
Hlasitý výkřik 96 dB
Práh nepříjemnosti 102 dB
Výbuch dělostřeleckého granátu 132 db

Zajímá vás, jak si poradit s tepelným čerpadlem a sousedem? V našem článku: "Soused a tepelné čerpadlo. Vyhněte se problémům" naleznete tipy a rady našich expertů.

Více videí naleznete na našem Facebooku

Užitečné odkazy