Vyžádat bezplatné poradenství

Vytápění dřevem – ekologické a úsporné vytápění

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Foto: © Krasula / Shutterstock.com

Dřevo má ze všech paliv zdaleka nejdelší historii. Kvůli klimatickým změnám a s nimi souvisejícím změnám v energetice, jakož i rostoucím cenám surovin pro zemní plyn a topný olej, se lidé stále častěji rozhodují pro vytápění dřevem. V neposlední řadě díky moderním technologiím nabízejí systémy vytápění dřevem, známé také jako kotle na tuhá paliva, oproti jiným systémům vytápění řadu výhod. Dřevo je jako palivo obzvláště trvale udržitelné. Je to obnovitelný zdroj a má velmi dobré hodnocení životního cyklu. Při spalování uvolňuje pouze tolik CO₂, kolik absorbovalo během svého růstu. Stejné množství CO₂ by se uvolnilo, kdyby se nechalo přirozeně rozložit. Vytápění dřevem je relativně levné. Je to proto, že palivo obvykle pochází přímo z místních lesů, čímž se eliminují emise CO₂ vznikající při dlouhých dopravních cestách.

Typy systémů vytápění dřevem

Systémy vytápění dřevem prošly v posledních desetiletích několika proměnami. Dnes si spotřebitelé mohou vybírat ze široké škály vysoce účinných technologií vytápění, které vyhoví všem potřebám. Jakmile se rozhodnete pro systém vytápění dřevem, je další otázkou, který typ je pro vás a vaši nemovitost nejvhodnější. Systémy vytápění dřevem, označované také jako systémy vytápění biomasou, existují v několika typech:

  • Kotle na dřevo
  • Kotle na pelety
  • Kotle na dřevní štěpku
  • Kombinované kotle (které mohou spalovat polena, pelety a/nebo štěpku).

Kotle na polena představují nejběžnější způsob vytápění – spalování naštípaných kusů tvrdého nebo měkkého dřeva. Mohou být provozovány také na brikety. Jedná se o zbytky dřeva, které jsou slisovány do kusů jednotného tvaru. Ty mají vyšší energetický obsah než polena. Kotle na polena se obvykle přikládají ručně a vysoké účinnosti dosahují díky technologii zplyňování dřeva. Zplyňovací kotle na dřevo nevyžadují žádné speciální skladovací prostory ani dopravní zařízení, a proto jsou ve srovnání s jinými systémy vytápění levné. Samotná technologie je již mnoho let ověřená, čímž je prokázána její spolehlivost. Systémy vytápění na biomasu pro spalování polen jsou k dispozici v mnoha výkonových řadách a jsou vhodné jak pro novostavby, tak pro stávající objekty.

Tip na skladování paliva: Polena se snadno skladují. Aby však bylo zajištěno účinné spalování, musí být jejich vlhkost nižší než 20 %. Proto se doporučuje skladovat je po dobu několika let.

 

Kotle na pelety jsou k dispozici v různých výkonových třídách a lze je instalovat do nových i stávajících budov. Jsou provozovány na malé pelety vyrobené z dřevních zbytků z lesnictví nebo průmyslu a patří mezi nejekologičtější suroviny. Mají také mimořádně vysoký energetický obsah a díky svému rovnoměrnému tvaru mohou být do tepelných generátorů přiváděny automaticky, takže není nutné tyto ohřívače na biomasu doplňovat ručně. Systémy vytápění peletami jsou vzhledem k nutnému skladování paliva a dopravnímu systému dražší na pořízení a instalaci než jiné formy vytápění. Ty jsou nezbytné k zajištění efektivního spalování pelet a uvolnění co největšího množství energie. Pro skladování a dodávku pelet existuje pět způsobů:

  • Skladovací prostor a zásobování kotle na pelety pomocí vakuového systému.
  • Silo na pelety s přívodem do kotle na pelety prostřednictvím vakuového systému.
  • Skladovací prostor s přívodem do kotle na pelety pomocí pružného šnekového dopravníku.
  • Silo na pelety s přívodem do kotle na pelety pomocí pružného šnekového dopravníku.
  • Peletový box – flexibilní a kompaktní sklad pelet
  • Podrobné informace o tom najdete v části Skladování a zásobování peletami.

Tip pro nákup paliva: Ujistěte se, že použité pelety odpovídají standardní značkové kvalitě, například kvalitě ENplus-A1 nebo EN ISO 17225-2 A1. Při výrobě dřevěných pelet podle norem ENplus a ENISO 17225-2 se používají pouze stoprocentně neošetřené zbytky dřeva.

Kromě dopravního zařízení fungují kotle na dřevní štěpku podobně jako kotle na pelety. Nejdůležitější rozdíl: Nejsou provozovány na pelety, ale na dřevní štěpku. Ty se skládají z vysušených a nasekaných zbytků z lesnictví a průmyslu a z naplaveného dřeva. Protože je jejich výroba jednodušší, jsou přírodní štěpky levnější než pelety. Nemají pevný tvar a mají poněkud nižší a méně stálý energetický obsah. Jejich skladování také vyžaduje více prostoru než ostatní paliva z biomasy. Kotle na štěpku lze použít v nových i starších budovách a jsou vhodné zejména v oblastech, kde lze palivo levně vyrábět z lesních dřevních zbytků.

Kombinovaný kotel na dřevo je univerzálním řešením mezi systémy vytápění biomasou. Je vhodný jak pro ruční přikládání polen nebo dřevěných briket, tak pro automatický provoz s dřevěnými peletami nebo štěpkou. Univerzální topidla na dřevo jsou k dispozici v různých výkonových řadách a jsou vhodná pro vytápění nových i stávajících budov. Ve srovnání s tepelnými zdroji, které pracují pouze s jedním druhem dřeva, jsou pořizovací náklady kombinovaných kotlů na polena/dřevní štěpku vyšší.

Přehled výhod vytápění dřevem

Kotel na dřevěné pelety umožňuje plně automatizovaný provoz, kotel na polena poskytuje příjemné teplo i teplou vodu při nízkých investičních nákladech a kombinovaný kotel spojuje přednosti všech systémů vytápění dřevem. Výhody vytápění dřevem jsou rozmanité. Vytápění dřevem je cenným příspěvkem k ochraně našeho klimatu a přináší i další výhody. Důležité jsou také ekonomické aspekty. Ty do značné míry závisí na scénáři instalace systému a dalších faktorech. Při profesionálním plánování a realizaci majitelé systémů obvykle využívají následujících výhod vytápění dřevem.

Vytápění dřevem je považováno za nejstarší formu výroby tepla spalováním biomasy. Dřevo poskytuje lidem teplo již po mnoho staletí. Tato technologie byla v průběhu času znovu a znovu optimalizována, a proto je považována za velmi vyspělou. Také systémy vytápění dřevem jsou velmi robustně konstruovány. Některé kotle na polena si například díky masivnímu litinovému roštu poradí i se šrouby nebo hřebíky zapuštěnými do palivového dřeva, aniž by se poškodily. Jsou konstruovány pro dlouhou životnost. Moderní systémy na biomasu jsou navíc plně automatické a vybavené řídicími a bezpečnostními zařízeními pro spolehlivý, efektivní a bezpečný provoz.

Kotle na dřevo Viessmann lze efektivně provozovat v mono i duálním režimu. Kromě ohřevu teplé vody mohou tyto kotle poskytovat příjemné teplo i v zimních měsících. Správně dimenzovaný kotel pracuje podle potřeby v každé oblasti použití a zabraňuje tak nežádoucím tepelným ztrátám. Vestavěný regulátor spalování navíc zajišťuje úspornou spotřebu energie a zároveň snižuje emise.

V době rostoucích cen fosilních paliv a zvyšujícího se povědomí o životním prostředí nabývá výroba čisté energie na významu. Například německá vláda si stanovila cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie do roku 2050 na 60 %. Jednou z výhod vytápění dřevem je, že jej lze kombinovat s dalšími systémy, jako je například solární. Využití obou těchto technologií pomáhá uživatelům systémů nejen chránit životní prostředí, ale také výrazně zvýšit míru jejich energetické soběstačnosti.

Jak již bylo zmíněno, kromě ekonomických aspektů mají majitelé domů, kteří se rozhodnou pro vytápění dřevem, také mnoho ekologických výhod. Dvěma význačnými výhodami jsou na jedné straně nezávislost na fosilních druzích paliv a na druhé straně trvale udržitelný zdroj.

Ceny ropy a zemního plynu jsou výrazně ovlivňovány ekonomickými a politickými výkyvy a lze je jen těžko předvídat. Obecný trend je však rostoucí, a to i proto, že ropa a plyn jsou omezené zdroje. Dřevo je naproti tomu nákladově velmi efektivní a jako domácí palivo nepodléhá extrémním cenovým výkyvům.

Je pravda, že topný plyn lze vyrábět i z obnovitelných zdrojů energie. Tento vývoj však postupuje jen pomalu. Nezávislost na kolísajících cenách fosilních paliv je tedy jednou z mnoha výhod vytápění dřevem.

Při spalování dřeva se uvolní pouze tolik CO₂, kolik stromy během svého života absorbovaly. Proto je topení dřevem CO₂ neutrální. Palivo navíc obvykle pochází z regionálního lesního hospodářství a nemusí se přepravovat na velké vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že vytápění dřevem je v posledních letech stále oblíbenější, začaly některé společnosti dovážet dřevěné palivo ze zahraničí. Toto levné dřevo je někdy nekvalitní a špatně hoří. Ne vždy je také možné určit, zda dřevěné palivo pochází z nelegální těžby nebo z lesů obhospodařovaných udržitelným způsobem.

Měli byste proto vždy věnovat pozornost jeho původu a pokud je to možné, dávat přednost místním produktům z palivového dřeva. Dobrým vodítkem při výběru dřevěných paliv jsou certifikace, jako je například EN Plus pro pelety. Nákupem u místních prodejců v konečném důsledku ulevíte životnímu prostředí a zároveň podpoříte regionální ekonomiku.

Kromě ekologických a nákladových výhod nabízejí systémy vytápění dřevem vysokou bezpečnost dodávek. Za prvé, vytápění dřevem je jediným obnovitelným zdrojem energie, který je schopen poskytovat teplo od -25 do +20 stupňů Celsia. A to bez ohledu na počasí. Navíc dřevo jako surovina roste lokálně. Díky tomu jsou majitelé systému vytápění dřevem nezávislí na celosvětových krizových situacích.

Koloběh CO2: rozklad dřeva (vlevo), fotosyntéza (uprostřed) a spalování dřeva (vpravo).

Tipy pro nákup: Klíčová fakta

Důležitým bodem, který je třeba při nákupu topného systému na dřevo zvážit, je potřeba tepla. Aby systém fungoval efektivně, musí být správně dimenzován. Příliš velký systém vytápění dřevem bude spotřebovávat zbytečně mnoho energie. Ten, který je příliš malý, nemusí být schopen zajistit požadované množství tepla. To bude mít za následek buď nadměrné náklady na vytápění, nebo ztrátu komfortu. Požadovaný topný výkon lze určit pomocí výpočtu tepelné zátěže. Dodavatel vypočítá potřebnou tepelnou zátěž pro vytápění budovy na stanovený teplotní rozsah. Tento výpočet zohledňuje také ztráty přenosem a větráním, jakož i zvyšování topného výkonu. Další důležité body:

Dostupný prostor: Při nákupu kotle na dřevo by majitelé domů měli věnovat pozornost prostorovým požadavkům. V závislosti na typu vytápění budou některé systémy vyžadovat více prostoru pro zařízení na dodávku paliva a pro jeho skladování.

Pořizovací náklady: Kotel na vytápění je vhodný pro vytápění a ohřev vody: Důležitým faktorem jsou také náklady na nový systém vytápění dřevem. Obecně platí, že systémy vytápění na polena jsou levnější než systémy na pelety a dřevní štěpku. Vyžadují však ruční přikládání dřevního paliva.

Dodavatelé: Stejně jako u mnoha jiných výrobků můžete kotle na dřevo zakoupit online. Odborníci to však nedoporučují. Smysluplné je nechat si na místo přijet dodavatele topenářských prací. Ten vám bude schopen podrobně poradit a rychle určit velikost a typ topení, které potřebujete. Dodavatel vám také poradí a rychle zareaguje v případě jakýchkoli problémů po instalaci systému.

Viessmann Vitocal 200-A

Často kladené otázky o vytápění dřevem

Lze topit dřevem všude? Co je lepší: polena nebo pelety? Kde mohu koupit palivo na bázi dřeva? V této části jsme shromáždili nejčastější otázky a odpovědi týkající se systémů vytápění dřevem.

Kotle na dřevo Viessmann jsou natolik pohodlné, že mohou zásobovat teplem prakticky každý rodinný nebo bytový dům. Důležitým požadavkem je suchý sklad, protože zbytková vlhkost dřeva je jedním z rozhodujících faktorů ovlivňujících kvalitu spalování. Přestavby, například komínového tělesa, nejsou zpravidla nutné.

Systémy vytápění dřevem od společnosti Viessmann jsou také ideálním doplňkem pro olejové a plynové topné systémy.

(foto: © gualtiero boffi / Shutterstock.com)

Polena jsou ideální volbou pro ty, kteří si mohou palivo obstarat sami, například z místních lesů. Dřevo musí být správně vyzrálé, tj. skladované tak dlouho, dokud nemá co nejnižší zbytkovou vlhkost. Pelety se vyrábějí z pilin a vznikají pod tlakem. Díky nízkému obsahu zbytkové vlhkosti mají vysokou výhřevnost. Pelety se snadněji dodávají a skladují. Jejich dodávání a dávkování do systému vytápění dřevem je automatické a pohodlné.

Protože obě tato dřevní paliva mají své silné a slabé stránky, nelze na tuto otázku odpovědět obecně. Důležité je, aby byl kotel vhodný pro danou budovu a co nejblíže splňoval požadavky na vytápění všech obyvatel. Podrobné a osobní poradenství vám obvykle poskytne dodavatel vytápění.

Akumulační zásobník odebírá teplo vyrobené kotlem a ukládá ho. To má dvě výhody: Zajišťuje nepřetržitou dodávku tepla a zabraňuje tomu, aby kotel musel v častých intervalech znovu spouštět spalovací proces. To zvyšuje životnost kotle a umožňuje vysoce účinné spalování. Použití vyrovnávacího zásobníku může být podmínkou pro získání státních dotací.

Vyrovnávací láhev sice zabírá určitý prostor, ale ve většině případů zajišťuje úsporný provoz topného systému.

Dřevěná paliva, zejména dřevěné pelety, jsou dnes standardním palivem pro většinu obchodníků s palivy. Podobně jako topný olej se "čerpají" do skladu. To se provádí rychle a jednoduše. Pelety nabízí také mnoho pil a dřevozpracujících podniků. Kulatinu můžete získat za výhodné ceny od provozovatelů lesů nebo zemědělských podniků s připojenými lesními podniky.

Při nákupu hledejte výrobky vysoké kvality. Ty jsou o něco dražší, ale obvykle mají vyšší energetický obsah a lepší spalovací vlastnosti. To se vyplatí nejpozději při spalování. 

 

Mnoho starších budov již kotelnu má. Tu lze využít i pro skladování dřevěného paliva. Proto je vytápění dřevem ideální volbou pro starší budovy. Dřevem však můžete samozřejmě vytápět i novostavby. Zde je důležitá volba systému, aby byla zajištěna jeho účinnost. Stačí kliknout na tlačítko Požádat o odbornou konzultaci a získáte bezplatné a nezávazné odborné poradenství ohledně systémů vytápění dřevem Viessmann.

 

Neexistuje jediný nejvhodnější okamžik pro koupi topného systému na dřevo. V praxi většina majitelů domů využívá k instalaci nového topného systému teplé letní měsíce. Důvody jsou zřejmé: v létě není potřeba prakticky žádné ústřední topení a méně teplé vody. Dobrý časový odstup do další topné sezóny umožňuje přesné plánování.

Užitečné odkazy