Čím se centrální větrání obytných prostor vyznačuje?

Moderní stavební projekty jsou již často vybaveny systémy domácí vzduchotechniky. Za prvé je pro co nejefektivnější a nejbezpečnější regulaci vzdušné vlhkosti v místnostech nutná vysoká energetická izolace. Za druhé je znakem komfortu hodnotného vybavení bytu resp. nemovitosti.

Zařízení centrálního větrání značky Viessmann pracují s maximální úsporou energie: Výkonný tepelný výměník odebírá až 98 procent tepla obsaženého v odpadním vzduchu a využívá ho k ohřívání čerstvého vzduchu proudícího dovnitř. To je citelná úleva pro domácí rozpočet díky výrazně nižší potřebě energie. Kromě toho se snižují emise CO₂, čímž použití centrálního větrání obytných prostor kromě toho snižuje zátěž pro životní prostředí. Čím se ještě vyznačuje centrální vzduchotechnika, je vysvětleno v sekci Výhody centrálního větrání obytných prostor.


Centrální větrání obytných prostor se často objevuje v novostavbách

Centrální větrání se často používá v novostavbách. Instalace se přitom provádí už ve fázi hrubé stavby. Systém rozvodů vzduchu se instaluje v konstrukci podlahy do izolační vrstvy. Další možností je uložení v betonu. K tomu se větrací potrubí zalévá přímo do betonového stropu. Po dokončení stavby z nich již není nic vidět. Centrální větrací zařízení by se proto mělo v novostavbě plánovat vždy předem společně se stavbou. Ve stávajících stavbách je použití centrálního větracího zařízení také možné, instalace je ale o něco složitější. Je přece jen nutný zásah do stavební substance. Kromě toho je nutné rozvody vzduchu obložit.

Bez ohledu na oblast použití by majitelé domů měli projektování a provedení systému větrání obytných prostor vždy nechat na odborné firmě. Protože ta může přesně odhadnout, v jaké velikosti je třeba větrací zařízení dimenzovat, aby pracovalo co nejefektivněji. Na co by majitelé domů a ti, kteří provádějí rekonstrukci, měli při volbě vhodného větracího systému ještě dbát, je uvedeno v sekci koupit centrální větrání obytných prostor.

Centrální systémy domácí vzduchotechniky

Centrální větrání obytných prostor v budově se skládá z větracího přístroje a ze systému rozvodů vzduchu. Systém rozvodů vzduchu je skrytý v podlaze nebo integrovaný ve stěně. Viditelné jsou pouze vzduchové výpusti. Výměnu vzduchu samostatně reguluje centrální větrací přístroj. Jako to vypadá v detailu, je uvedeno v sekci Funkce centrálního větrání obytných prostor.

Na výběr jsou různé systémy větrání

V závislosti na stavebních podmínkách a osobních požadavcích přicházejí v úvahu různé systémy centrálního větrání. Stropní přístroje jako Vitovent 200-C a Vitovent 300-C jsou koncipovány tak, že mají velmi malou stavební výšku a lze je integrovat do sníženého zavěšeného stropu. Nástěnný přístroj jako Vitovent 300-W je naproti tomu o něco větší a může čerpat objemový proud vzduchu 300 m³/h až 400 m³/h.

Centrální větrací přístroje lze přes regulaci propojit také s tepelným generátorem a technicky a opticky tak tvoří centrální jednotku domovní techniky. Příkladem pro to je stacionární větrací přístroj Vitovent 300-F s tepelným čerpadlem.

Všechny systémy centrálního větrání značky Viessmann jsou vybaveny rekuperací tepla. Tím odebírají teplo z odpadního vzduchu a následně ho předávají přiváděnému vzduchu. To zvyšuje efektivitu a šetří náklady na topení.

zentrale-Wohnungslueftung-1-2.jpg

Centrální větrání v novostavbě

Moderní stavební projekty jsou již často vybaveny větracími systémy pro obytné prostory. Za prvé je pro co nejefektivnější a nejbezpečnější regulaci vzdušné vlhkosti v místnostech nutná vysoká energetická izolace. Za druhé je znakem komfortu hodnotného vybavení bytu resp. nemovitosti.