Vyžádat bezplatné poradenství

Decentralizovaný větrací systém – vlastnosti, funkce a financování

Požádejte o odbornou konzultaci
Foto: © jovana veljkovic / Shutterstock.com

Modernizace energetických systémů ve stávajících budovách je neustále podněcována rostoucími náklady na energie v oblasti bydlení. Starý bytový fond je komplexně modernizován a nyní nabízí svým obyvatelům komfort, jako jsou energeticky účinná okna a dveře, zateplení stěn nebo nový systém vytápění s pohodlným zásobováním teplou vodou.

Modernizace má také za následek, že starší byty jsou natolik vzduchotěsné, že nemůže docházet k dostatečné výměně čerstvého vzduchu. Důsledkem je vysoká vlhkost v interiéru, která může vést ke vzniku plísní, zejména v budovách s izolovanými vnějšími stěnami. Zvláště ohrožené jsou rohy místností u vnějších stěn, kde dochází ke kondenzaci vlhkosti. Decentralizovaný větrací systém s rekuperací tepla je v tomto případě nejvhodnějším řešením.

Čím se vyznačuje decentralizovaná mechanická ventilace?

Decentralizované větrání s rekuperací tepla zajišťuje nejen potřebnou minimální výměnu vzduchu. Díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a jeho předávání chladnému přiváděnému venkovnímu vzduchu je zapotřebí méně energie na vytápění. Dosahuje se až 90procentní úrovně zpětného získávání tepla. Tím se snižují náklady na vytápění a chrání životní prostředí. Energie je využívána velmi efektivním způsobem.

Jednou ze zvláštností této technologie je poměrně jednoduchá instalace. Decentralizované větrací systémy lze speciálně instalovat do jednotlivých místností. Není třeba instalovat systém rozvodu vzduchu. Pro jednoduchou instalaci je zapotřebí pouze nástěnný difuzor nebo otvor vyvrtaný ve vnější stěně příslušné místnosti a elektrická přípojka. Bytové jednotky mohou být vybaveny několika jednotkami, které pracují nezávisle na sobě. Možná je také kombinace centrálního a decentralizovaného větracího systému. V části věnované větracím systémům je uvedeno, který systém je pro tu kterou nemovitost nejvhodnější.

Jak funguje decentralizované větrání

Abychom vysvětlili, jak decentralizované mechanické větrání funguje, je třeba nejprve rozlišovat. Decentralizované větrací systémy se zpětným získáváním tepla se totiž v zásadě dělí na dvě skupiny: Na jedné straně jsou jednotky s nepřetržitým provozem a na druhé straně jednotky s reverzním provozem. Oba typy mohou být řízeny manuálně nebo podle potřeby prostřednictvím čidel CO₂ nebo vlhkosti. Instalují se do vnější stěny.

Decentralizované větrací systémy s nepřetržitým provozem se také nazývají permanentní ventilátory. Jedná se o kompletní větrací jednotku s vestavěným křížovým protiproudým výměníkem tepla. Jednotky mají dva ventilátory, které dopravují vzduch současně. Výsledkem jsou dva proudy vzduchu. Venkovní a přívodní proud vzduchu přivádí do místnosti čerstvý vzduch, zatímco odtahový a výfukový proud vzduchu odvádí z místnosti ven znehodnocený vzduch. Křížový protiproudý výměník tepla je umístěn mezi oběma proudy vzduchu. V něm se teplo získává zpět z vnitřního vzduchu a předává se přiváděnému vzduchu. To znamená, že velká část tepla zůstává v místnosti i přes nepřetržité větrání.

Díky integrovaným filtrům a odpovídající konstrukci jednotky nemohou do místností pronikat částice nečistot ani hluk zvenčí. Permanentní ventilátory mohou přivádět a odvádět vzduch do jednotlivých místností a lze je instalovat do vnější stěny jak v oblastech přívodu vzduchu (obývací pokoj, ložnice nebo dětský pokoj), tak v oblastech odvodu vzduchu (kuchyně, koupelna nebo WC). Jedním ze zařízení, které využívá tento provozní režim, je decentralizovaný větrací systém Vitovent 200-D.

Existují i další označení pro decentralizované větrací systémy v reverzním provozu. Nazývají se push-pull jednotky nebo kyvadlové ventilátory. Na rozdíl od svých protějšků s nepřetržitým provozem mají kyvadlové ventilátory pouze jeden ventilátor. O požadovanou výměnu vzduchu se starají dvě neustále komunikující jednotky. Zatímco jedna zajišťuje odvod vydýchaného vzduchu, druhá zajišťuje přívod čerstvého vzduchu. Pro rekuperaci tepla se používá tepelný zásobník, který dočasně ukládá teplo z odváděného vzduchu a předává ho přiváděnému vzduchu.

Další aspekty principu fungování decentralizovaného větrání s reverzním provozem: obě jednotky jsou vzájemně propojeny prostřednictvím řídicí jednotky. Tím je zajištěno, že se směr otáčení ventilátorů přibližně po 70 sekundách obrátí a proud vzduchu je tak dopravován v opačném směru. Tyto jednotky jsou rovněž vybaveny filtry proti nečistotám zvenčí a chrání před hlukem ze silnice. Pomocí dvojice kyvadlových ventilátorů lze přivádět a odvádět vzduch současně do dvou přiváděných prostor, pokud je mezi nimi vzduchové propojení. Tyto jednotky se zpravidla neinstalují do prostor s odsávaným vzduchem. Větrací jednotka Vitovent 100-D je kyvadlový ventilátor.

Tipy pro nákup decentralizovaných větracích systémů

Při modernizaci starších budov je koncepce větrání nezbytná. Po modernizaci totiž často dosahují podobných energetických hodnot jako nové budovy. Decentralizované větrací systémy se v praxi osvědčily jako nejvhodnější řešení pro stávající budovy. Při nákupu byste měli věnovat pozornost následujícím bodům.

Při hledání vhodného větracího systému je důležitým faktorem rozsah modernizace. Vždyť základní modernizace dosahuje zcela jiných výsledků než částečná modernizace. V závislosti na vlastnostech budovy lze při modernizaci jádra uvažovat také o centrálním větracím systému. V novostavbě je také možné použít decentralizovaný větrací systém. Který větrací systém se nakonec hodí pro tu kterou budovu, závisí na mnoha faktorech. Mimo jiné je třeba vzít v úvahu charakteristiku obytného prostoru budovy, způsob užívání a počet obyvatel.

Jak již bylo uvedeno, decentralizované mechanické větrání se vyznačuje především využitím v místnostech. Každá jednotlivá větrací jednotka vyžaduje vlastní elektrické připojení. V závislosti na větrací jednotce se může jednat o přípojku 230 V, jako je tomu u jednotky Vitovent 200-D, nebo o datový kabel, jako je tomu u jednotky Vitovent 100-D. Vzhledem k tomu, že se jednotky instalují do vnější stěny, musí majitelé domů při nákupu decentralizované mechanické větrací jednotky zohlednit také typ budovy. Konečně pro použití v novostavbě existují speciální stěnové bloky, do kterých lze větrací jednotky vložit. Naproti tomu dodatečná montáž jednotek se provádí pomocí vyvrtaného otvoru.

Protože se vydýchaný vzduch hromadí v horní části místnosti, měly by být větrací jednotky umístěny pokud možno tam. Přestože jsou jednotky tiché, velmi citlivé osoby se mohou cítit rušeny hlukem proudícího vzduchu, zejména v místech, kde se spí. Aby se tomu předešlo, je třeba umístění a konstrukci větracích jednotek předem dobře naplánovat.

V porovnání s centrálním mechanickým větráním jsou nároky na plánování decentralizovaného větracího systému nižší. Pro efektivní a tichý provoz jsou však nezbytné odborné znalosti dodavatele. Zkušený instalatér rychle určí, jak dimenzovat větrací systém a kde je optimální umístění vzduchových difuzorů. Pomůže také s výběrem vhodného typu jednotky. V závislosti na dostupném prostoru je třeba zvážit buď větrací jednotku s vestavěným křížovým protiproudým výměníkem tepla, nebo jednotku s jedním ventilátorem a keramickým tepelným zásobníkem.

Náklady a dotace na decentralizované větrání

Decentralizovaný systém větrání přispívá k lepší kvalitě vzduchu a lepší ochraně budov. Náklady na něj se pohybují v rozumných mezích. Ve většině případů je pořízení decentralizovaných větracích jednotek levnější než pořízení centrálního větracího systému. Přesné náklady však lze stanovit pouze pro každou budovu zvlášť.

Užitečné odkazy