Využitím energie ze slunce se můžete radovat ze snížených účtů za energii

Využitím energie ze slunce můžete profitovat z nízké spotřeby tepla a kromě toho se každý měsíc může radovat ze snížených účtů za energii. Kdo dnes investuje do nového topného zařízení, měl by si jeho doplnění solárním systémem naplánovat ihned. 

Instalace solárních kolektorů znamená ekologicky šetrnou volbu, protože emise CO2 snižujete trvale udržitelným způsobem. K tomu poskytuje firma Viessmann optimální souhru všech komponentů a perspektivní techniku.

To byste měli vědět

Jen v Německu jsou v provozu asi dva miliony topných zařízení, která jsou starší než 25 let. V ČR je situace obdobná. Jejich provozovatelé si často vůbec neuvědomují, kolik energie, která se jako nevyužité teplo ztrácí komínem, vyplýtvají. Kromě toho zatěžují tato zařízení ovzduší zbytečným množstvím vyloučeného CO2 a přispívají ke globálnímu oteplování.

Úspora energie

Včasnou výměnou těchto zařízení za vysoce účinné kondenzační kotle, peletové kotle nebo tepelná čerpadla v kombinaci se solární technikou by mohli koncoví uživatelé ušetřit až 25 % energie. Matematicky by to bylo 10 % celkové spotřeby energie v Německu při současném snížení emisí CO2 o 54 milionů tun ročně.

Ochrana zdrojů

Asi třetina z celkové spotřeby energie ve střední Evropě se spotřebuje na vytápění budov. Energeticky úsporná provedení a úsporné topné systémy jako například kondenzační technika mohou tuto spotřebu výrazně snížit, a přispět tím k ochraně zdrojů a zemské atmosféry.

Příspěvky od státu

Na pořízení solárních zařízení lze čerpat veřejné dotace. Investiční náklady se vrátí již po několika letech na základě úspory energie. Aktuální přehledy najdete na internetu.

Ve sluneční energii leží značný potenciál úspor

Energie ze slunce představuje výrazný potenciál úspor energie

Výrazný potenciál úspory poskytuje ohřev pitné vody. Tak představují sluneční kolektory ve spojení se zásobníkem teplé vody v našich zeměpisných šířkách hlavně v letních měsících zajímavou alternativu k provozu kotle.

V přechodném období může v případě solární podpory vytápění zůstat kotel dokonce často vypnutý.

V případě rodinného domu spotřebujete ročně až o 60 % méně energie na každodenní přípravu teplé vody.


Solární zařízení na ohřev pitné vody a podporu vytápění

Solární zařízení jsou ideální pro ohřev pitné vody a podporu vytápění. Díky bezplatné sluneční energii se tato investice cestou vysokých úspor za fosilní energii vrátí již v průběhu několika let.

V zásadě máte možnost využívat sluneční energii pro ohřev pitné vody a podporu vytápění. Úspora zemního plynu je značná: ročně spotřebujete na každodenní přípravu topné vody přibližně o 60 % méně energie. Jestliže budete kombinovat ohřev pitné a topné vody, tak dosáhnete roční úspory celkově potřebné energie ve výši až 35 %.

Solární zařízení s bivalentním zásobníkem na teplou vodu

Solární zařízení s bivalentním zásobníkem na teplou vodu

Srdcem tohoto řešení je bivalentní zásobník na teplou vodu. Při dostatečně intenzivním slunečním záření solární kapalina, která se nachází v solárním zařízení, ohřívá vodu v zásobníku prostřednictvím spodního výměníku tepla.

Když teplota v důsledku odběru vody poklesne, např. při koupání nebo sprchování, je možné v případě potřeby zapnout topný kotel na dodatečný ohřev vody prostřednictvím horního výměníku


Ohřev pitné vody a podpora vytápění pomocí sluneční energie

Solární kapalinu ohřívanou v solárních kolektorech je možné kromě ohřevu pitné vody využít i k podpoře vytápění. Na to využívá topný okruh vodu v solárním zásobníku průběžně ohřívanou solárními kolektory. Regulace kontroluje, zda je možné dosáhnout požadované pokojové teploty. Pokud je tato teplota nižší než požadovaná hodnota, topný okruh se dodatečně zapojí.

Solární zařízení na ohřev pitné vody a podporu vytápění
Fotovoltaické systémy Viessmann - v každém ohledu vhodné pro budoucnost

Solární kolektory Viessmann – v každém ohledu vhodné pro budoucnost

Vysoká provozní bezpečnost a dlouhá životnost jsou typické pro všechny ploché a trubicové kolektory firmy Viessmann. Není se čemu divit: solární kolektory Vitosol jsou vyrobeny z nerezavějících materiálů odolných vůči UV záření, což jasně dokazuje i test kvality podle zkušební normy ČSN EN 12975. Tento test kromě toho prokázal i trvale vysoký tepelný výkon.

Firma Viessmann má více než třicetileté zkušenosti s vývojem a výrobou solárních kolektorů.