Vyžádat bezplatné poradenství

Ploché kolektory: konstrukce, funkce a výhody

Požádejte o bezplatnou konzultaci

Kolektory jsou nejviditelnější součástí solárních tepelných zařízení. Kromě vakuových trubicových kolektorů nabízí Viessmann také ploché kolektory pro obytné a komerční budovy a budovy místních úřadů. Obě verze kolektorů jsou si podobné v tom, že využívají volnou a téměř všeobecně dostupnou sluneční energii pro vytápění a přípravu teplé vody.

Navíc jsou vyrobeny z materiálů odolných proti korozi a UV záření. Konstrukce a funkční princip solárních kolektorů se však liší. Přečtěte si, čím se liší ploché kolektory Viessmann Vitosol.

Ploché kolektory Viessmann

Konstrukce a funkce plochých kolektorů Viessmann

Výkonné ploché kolektory jsou vhodným doplňkem každého topného systému. Tyto kolektory se skládají z absorbéru a pláště s krycím panelem. Rozdíl zde spočívá v detailu: pouzdro kolektoru plochého kolektoru Viessmann tvoří po obvodu zakřivený hliníkový rám. U modelu Vitosol 200-FM jej lze přizpůsobit a natřít barvou RAL. Standardně je rám lakován tmavě modře. Bezešvý skleněný kryt zajišťuje trvale těsné uložení a maximální stabilitu kolektoru.

Kryt vyrobený ze speciálního skla je vysoce průhledný a umožňuje pronikání dostatečného množství sluneční energie. Ploché kolektory Vitosol mají navíc zadní panel odolný proti proražení a korozi a vysoce účinnou tepelnou izolaci. Srdcem kolektorů je absorbér - meandrující trubka, kterou protéká solární kapalina (solární médium). Nad ním je panel absorbéru s povrchovou úpravou ThermProtect.

Jak se sluneční světlo mění v teplo?

Funkce plochých kolektorů je založena na obvodu. Když sluneční světlo dopadá na povrch plochých kolektorů, ohřívá solární médium cirkulující uvnitř trubic. Solární médium pak předává teplo do zásobníku teplé vody nebo do vyrovnávacího zásobníku vytápění. Cyklus pak může začít znovu.

Ve dnech s bohatým slunečním svitem mohou ploché kolektory absorbovat dostatek energie a dočasně ji uložit do zásobníku. Pokud se po určitou dobu žádná z této energie neodebírá, hrozí přehřátí kolektorů. To proto, že akumulační jednotka již nemůže energii absorbovat. Před tímto rizikem chrání ploché kolektory Viessmann inteligentní absorpční vrstva.

Rozdíl mezi standardními a spínacími absorbéry

Patentovaná technologie ThermProtect společnosti Viessmann zabraňuje dalšímu pohlcování energie po dosažení určité teploty, kdy je solární zásobník plně zahřátý. Při překročení spínací teploty se změní krystalická struktura absorpční vrstvy, čímž se mnohonásobně zvýší rychlost vyzařování tepla a sníží se výkon kolektoru. Stagnační teplota tak výrazně klesá, což zabraňuje tvorbě páry. Při opětovném poklesu teploty kolektoru se krystalická struktura vrátí do původního stavu. Sluneční energie pak může být absorbována jako dříve. Změnu struktury krystalického povrchu lze obnovovat donekonečna, tj. je plně vratná. ThermProtect také umožňuje velkorysejší dimenzování celého povrchu ve srovnání s běžnými plochými kolektory.

Výhody

Vysoce výkonné ploché kolektory Viessmann Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM se vyznačují následujícími vlastnostmi:

ThermProtect chrání před přehřátím při vysokých venkovních teplotách a nízkém odvodu tepla.
Vysoké solární pokrytí
Vhodné pro záložní ústřední vytápění a ohřev teplé vody.
Vysoká těsnost díky obvodovému zakřivenému rámu s přídržnou lištou na sklo.
Rychlá a snadná montáž díky násuvným konektorům z nerezové vlnité trubky.
Materiály odolné proti UV záření a korozi pro všechny součásti
Vhodné pro různé varianty instalace: na střechu, na plochou střechu, do střechy a na fasádu.
Vhodné pro horizontální i vertikální instalaci

Sortiment plochých kolektorů

Ploché kolektory Viessmann umožňují různé možnosti instalace. Lze je instalovat jak horizontálně, tak vertikálně. Možná je také instalace na šikmých střechách. Při výměně kotle v obytném domě je často ideálním řešením kombinovaný balíček dvou plochých kolektorů a solárního zásobníku.

Užitečné odkazy