Ploché solární kolektory na střechu obytných budov

Kolektory jsou nejviditelnější součástí solárních termických systémů. Vedle vakuových trubicových kolektorů nabízí společnost Viessmann ploché kolektory. Principiálně mají oba typy společné to, že využívají sluneční energii, která je zdarma a téměř všude dostupná, pro podporu topení nebo pro ohřev pitné vody. Jsou vyrobeny z materiálů odolných proti korozi a UV záření. Konstrukce a princip fungování solárních kolektorů se přitom liší.


Solární termické systémy s plochými kolektory

Ploché kolektory Vitosol: Konstrukce a fungování

Výkonné ploché kolektory jsou ideálním doplněním pro každý topný systém. Principiálně se skládají z absorbéru a skříně s příslušnou krycí deskou. Jejich mimořádnost zde spočívá v detailu. Kolektorová skříň plochého kolektoru Viessmann je tvořena průběžně ohýbaným hliníkovým rámem, který lze u modelu Vitosol 200-FM individuálně barevně upravit – v barevném odstínu RAL. Standardně je lakovaný v tmavě modré barvě. Kromě toho má rám bezešvé lemování desky. To zajišťuje trvalou těsnost a vysokou stabilitu kolektoru.

Speciální krycí sklo je vysoce transparentní, a tím propouští velké množství sluneční energie. Kromě toho jsou ploché kolektory Vitosol mimořádné zadní stěnou odolnou proti proražení a korozi a rovněž vysoce účinnou tepelnou izolací. Jádrem kolektorů je absorbér – meandrovité potrubí, kterým protéká solární kapalina (solární médium). Nad ním je umístěn absorpční plech s povrchovou vrstvou ThermProtect.


Fungování plochých kolektorů – Jak se ze slunečního světla stane teplo?

Když sluneční světlo dopadá na povrch plochých kolektorů, ohřívá se tím solární médium cirkulující v trubicích. To přenáší získané teplo do zásobníku teplé vody nebo akumulačního zásobníku topné vody. Koloběh uvnitř kolektoru může začít opět od začátku.

ThermProtect brání přehřívání plochých kolektorů Viessmann

ThermProtect zabraňuje přehřátí plochých kolektorů Viessmann

Ve velmi slunečných dnech mohou ploché kolektory přijmout velké množství energie a akumulovat ji v zásobníku. Pokud se tato energie dlouhou dobu neodebírá, například během dovolené, může dojít k přehřátí kolektorů, pokud již zásobník nemůže přijmout žádnou energii. Přesně před tím chrání kolektory inteligentní vrstva absorbéru.

Patentovaná technologie ThermProtect firmy Viessmann při dosažení určité teploty, tedy když je solární zásobník plně zahřátý, vypne další přijímání energie. Nad teplotou spínání se změní krystalická struktura absorpční vrstvy, sálání tepla se mnohonásobně zvýší a sníží se výkon kolektoru. Tím je stagnační teplota podstatně nižší a zabrání se vzniku páry. Pokud teplota kolektoru znovu poklesne, vrátí se krystalická struktura do původního stavu. Opět je možné přijímat sluneční energii jako předtím. Přitom je změna struktury krystalického povrchu neomezeně obnovitelná, tedy vratná. ThermProtect kromě toho umožňuje velkorysejší dimenzování celkové plochy oproti běžným plochým kolektorům.

Výhody plochých kolektorů Vitosol

V souhrnu se výkonné ploché kolektory Viessmann Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM vyznačují následujícími body:

● ThermProtect chrání před přehřátím při vysokých venkovních teplotách a malém odběru tepla
● vysoká míra solárního pokrytí
● vhodné na podporu topení a ohřev pitné vody
● vysoká těsnost díky průběžně ohýbanému rámu se zasklívací lištou
● rychlá a jednoduchá montáž umožněná díky konektorům v nerezové vlnité trubce
● hodí se pro různé varianty montáže: na střechu, na plochou střechu, do střechy a na fasádu
● vhodné pro vodorovnou a svislou instalaci
● atraktivní design s možností individualizace lakováním odstíny RAL v případě kolektoru Vitosol 200-FM
● Materiály všech součástek odolné proti UV záření a korozi

sonnenkollektoren.jpg
Ploché a trubicové kolektory

Vitosol

Solar-1-2.jpg

Solární systémy pro ohřev pitné vody a podporu vytápění

S instalací slunečních kolektorů dáváte najevo vaše zodpovědné jednání vůči životnímu prostředí tím, že trvale snižujete produkci CO2. Solární kolektory Viessmann jsou jistotou pro budoucnost a optimální souhru všech součástí zařízení.

K aktivování videí klikněte prosím na tlačítko Play. Vemte na vědomí, že vyvoláním videí jste odeslali údaje YouTube. Podrobnosti vyčtěte v Prohlášení o ochraně osobních údajů.

solar_video.jpg
Vysoce výkonné ploché solární kolektory Vitosol 100-FM a 200-FM s novou proměnlivou vrstvou ThermProtect chránící kolektory před přehřátím.

Ploché kolektory Viessmann

Tyto vysoce výkonné ploché sluneční kolektory šetří v ročním průměru až 60 % energie potřebné pro ohřev pitné vody. A díky sluneční energii lze v kombinaci s kondenzačním kotlem ušetřit více než třetinu celkových ročních nákladů na energii. Solární kolektor je ekologicky šetrnou volbou, protože emise CO2 snižujete trvale udržitelným způsobem.