Vyžádat bezplatné poradenství

Jak funguje ostrovní systém (solární panely s akumulačním úložištěm)

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Ostrovní systém je solární zařízení, které vyrábí elektřinu, ale není připojené k elektrické distribuční sítí. Jak vlastně funguje a kde se využívá?

  Ideální řešení na chatu

  Ostrovní fotovoltaické elektrárny (označované též jako off-grid) je možné  umístit všude tam, kde není k dispozici elektrická přípojka. Zpravidla obsahují baterii nebo sestavu baterií, popřípadě akumulátory.

  Tento systém tedy můžete využít například:

  • na chatě nebo chalupě,
  • na lodích,
  • v karavanech nebo v odlehlých usedlostech.

  Solární ostrovní systém vám tak  umožní vyrábět elektřinu v místech, která jsou daleko od civilizace  nebo tam, kde by bylo zřízení přípojky k distribuční síti příliš drahé. Ideálním řešením je také pro všechny ekologické nadšence, kteří nechtějí být závislí na dodavatelích energií.

  S malými ostrovními systémy se dnes můžete setkat například i na solárních lampách a sprchách, které najdete v městských parcích nebo na dopravních značkách či směrových sloupcích.

  Ostrovní systém funguje na principu propojení panelu a baterie

  Solární panel  je zapojený do  regulátoru dobíjení, který je připojen na  solární baterii  nebo akumulátor (nebo jejich sestavu). Ten  je centrem celého ostrovního systému, do kterého jsou napojeny všechny ostatní komponenty a zároveň řídí přísun a výdej energie.

  Regulátor upravuje dobíjecí napětí a proud z fotovoltaického panelu tak, aby odpovídal doporučeným hodnotám nabíjení baterie od výrobce.  Jsou na něj připojeny všechny spotřebiče,  které fungují na stejnosměrný proud na napěťové hladině 12V nebo 24V. Hlídá také, aby nedošlo k přebíjení baterie. V případě rizika, že k takové situaci dojde se od něj solární panel odpojí. A naopak, pokud hrozí vybití baterie, odpojí veškeré spotřebiče a zátěž.

  Co je systémové napětí ostrovního systému?

  Systémové napětí je dáno výrobcem baterií nebo sestavy baterií a dosáhneme ho tak, že do systému zapojíme odpovídající počet bateriových článků.  Standardní systémová napětí jsou 12V, 24V a 48V.  Podle systémového napětí volíme vhodný regulátor a spotřebiče, které jsou na něj připojeny. Pokud si s výběrem nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky.

  Střídač volte podle příkonu spotřebičů

  Chcete si na chatě v klidu nabít telefon nebo počítač? Možná si budete muset pořídit střídač, jelikož stejnosměrný proud na napětí 12V nebo 24V na to nebude stačit.  Střídač  je nadstavbou ostrovních systémů a  umožní vám využívat klasické spotřebiče, které pracují se střídavým proudem o napětí 230V.

  Při výběru střídače je vhodné zohlednit to, že  musí umět pracovat na napětí 12V, 24V nebo případně 48V.  Střídače se rozdělují podle maximálního celkového příkonu spotřebičů, které je na něj možné připojit. Je tedy nutné vědět, kolik spotřebičů musí najednou utáhnout a jaký je jejich celkový příkon.

  Jaké baterie pro ostrovní systém vybrat?

  Pro solární ostrovní systém na chatu se nejčastěji volí  olověné akumulátory. Nejedná se však o klasické autobaterie. Speciální akumulátory pro ostrovní systém se nazývají  trakční baterie  a jsou určené na dlouhé nabíjení/vybíjení a nižší proud.

  Další možností jsou baterie na bázi lithia neboli  lithiové baterie. Ty jsou sice o něco dražší, ale snesou vyšší nabíjecí/vybíjecí proudy, nemají tzv. paměťové efekty, netrpí na kolísání teplot a mají delší životnost.

    

  O dotaci můžete žádat výhradně online

  Na fotovoltaickou elektrárnu lze získat za určitých podmínek dotaci.  Příjem žádostí probíhá  výhradně online přes systém Agendový informační systém SFŽP ČR  pomocí tlačítka  Podat žádost. K tomu však budete potřebovat elektronickou identitu. Počítejte také s tím, že budete dokládat i mnoho dokumentů.

  Užitečné odkazy