Vyžádat bezplatné poradenství

Životnost tepelného čerpadla

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Při výběru tepelného čerpadla bývá většinou rozhodující pořizovací cena celého systému, výkon, návratnost a typ zařízení. Spolehlivost a životnost čerpadla patří k dalším kritériím, které ovlivňují to, pro jaký stroj se zákazník nakonec rozhodne. Jak dlouho tepelné čerpadlo vydrží?

  Nepodceňujte výběr tepelného čerpadla

  Nejdůležitější je vybrat to  správné tepelné čerpadlo pro vaši nemovitost. Na trhu je několik typů tepelných čerpadel (země-voda,  vzduch-voda, vzduch-vzduch) a každý z nich má jiné parametry. Neváhejte se proto při výběru  obrátit na odborníky, kteří vám s výběrem rádi poradí.

  Proklepněte si výrobce

  Životnost tepelných čerpadel se může u jednotlivých výrobců velmi lišit. Spolehlivé tepelné čerpadlo se skládá pouze z kvalitních komponentů a materiálů. Peníze investované do kvalitnějších zařízení od renomovaných výrobců se vám mohou až několikanásobně vrátit.

  Nejdůležitější součástkou tepelného čerpadla je kompresor, od kterého se odvíjí životnost celého zařízení. Ta závisí na počtu jeho startů. Další podmínkou je také optimální dimenzování tepelného čerpadla, kvalitní regulace a pravidelná údržba doporučená výrobcem.

  Kompresor by měl vydržet až 20 let

  U tepelného čerpadla země-voda je životnost kompresoru více než 20 let. Poté je třeba provést generální opravu zařízení a vyměnit některé součástky.  V případě kvalitního servisu vám pak může zařízení bez problémů fungovat ještě i několik dalších let. Zemní kolektory (vrty) mají totiž prakticky neomezenou životnost.

  U tepelných čerpadel vzduch-voda je životnost o zhruba 20–30 % kratší  než u zemních zařízení. To je způsobeno často vyšším výkonem kompresoru a jeho častějším spínáním.

  Životnost tepelného čerpadla vzduch-voda je také významně ovlivněna tím, v jakých podmínkách pracuje, jaká je venkovní instalace a provoz s velkým rozsahem venkovních teplot (zima, léto), což životnosti součástek nijak neprospívá.

  Nepodceňujte pečlivou údržbu a pravidelný servis

  Životnost tepelného čerpadla můžete prodloužit i  pravidelnou údržbou od autorizovaného servisu. Zařízení obsahuje chladivo, jehož únik může prověřit pouze servisní technik speciálním detekčním zařízením. Mimoto také zkontroluje, zda je stroj správně zapojen, vyčistí výparník a ventilátor od nečistot a také prověří odvod kondenzátu.

  Životnost čerpadla se dá prodloužit

  Kromě pravidelného servisu je  vhodné snížit počet startů kompresoru. Ten zajišťuje stlačení plynného chladiva, čímž zvyšuje jeho teplotu až na 80 °C. Snížení počtu startů kompresoru zajistíte tak, že pořídíte typ s invertorem, zvětšíte objem vody (např. akumulační nádobou), kam je možné teplo akumulovat a budete efektivně řídit celý topný systém.

  Užitečné odkazy