Tepelná čerpadla země/voda

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo funguje na stejném principu jako běžná chladnička. Využívá vlastností speciální látky (chladivo), která se stlačením zahřívá, expanzí ochlazuje a mění v plyn. Zatímco chladnička odebírá teplo potravinám, tepelné čerpadlo získává teplo z venkovního prostředí. Ochlazené chladivo může předehřívat vzduch, voda nebo země.


Tepelná čerpadla země/voda a voda/voda mají nejvyšší účinnost. Oproti tepelnému čerpadlu vzduch/voda jsou vhodná i pro oblasti s častými mrazy. Zemní kolektory a vrty jsou totiž umístěné pod zemí, kde je celoročně stabilní teplota.
 

Tepelné čerapdlo země/voda princip

Princip tepelného čerpadla země/voda

Okruh tepelného čerpadla země/voda se skládá z vnitřní jednotky a zemních kolektorů nebo vrtů (primární okruh). Vnější okruh si můžeme představit jako potrubí, které je naplněno nejčastěji nemrznoucí glykolovou směsí. To je položeno rozvinuté pod plochou zahrady nebo spuštěno do vertikálního vrtu.

Délka potrubí je obvykle několik desítek až stovek metrů. Plošný kolektor proto vyžaduje větší nezastavěnou část pozemku. V případě vrtů se jedná o relativně úzkou sondu, jejíž hloubka je závislá i na složení půdy a hornin pod povrchem. Potřebná plocha pro kolektory a hloubka vrtů je individuální u každého projektu, na 1 kW počítejte zhruba od 30 m2 zahrady nebo 12 m vrtu.

Zemní teplo ohřeje nemrznoucí kapalinu v potrubí a ta proudí do výměníku tepelného čerpadla. V něm předá teplo chladivu vnitřního okruhu, které stlačí kompresor, a znásobí tím jeho teplotu. Chladivo předá energii do topné vody a cyklus se opakuje.

Teplo z půdy – vrty

[1] Tepelné čerpadlo Vitocal

[2] Zásobník pro ohřev vody

[3] Akumulační zásobník topné vody
 

Tepelné čerapdlo země/voda princip
Tepelné čerapdlo země/voda princip

Teplo z půdy – zemní kolektory

[1] Tepelné čerpadlo Vitocal země/voda

[2] Zásobník pro ohřev vody

[3] Akumulační zásobník topné vody
 

Vlastnosti tepelného čerpadla země/voda

+ Vysoká účinnost třídy A++, až o 30 % nižší spotřeba oproti TČ vzduch/voda

+ Nízké provozní náklady, nejefektivnější typ tepelného čerpadla

+ Bezúdržbové, záruka 5 let pro čerpadla do 35 kW

+ Vhodné pro novostavby i větší objekty

+ V létě umí chladit (i bez práce kompresoru)

+ Velmi tichý chod

- V místě, kde jsou podzemní kolektory, nelze umístit bazén nebo stavět

- Vrty mohou být finančně nákladné

Tepelné čerapdlo země/voda vlastnosti
Tepelné čerapdlo země/voda vlastnosti

Kolik to bude stát a jaká je návratnost?

Pořizovací cena tepelného čerpadla země/voda je zhruba o polovinu vyšší než investice do plynového kotle. Tepelné čerpadlo se zaplatí už během prvních 10 let provozu, protože náklady na spotřebu jsou zhruba poloviční. Odpadají u něj i starosti s pravidelnými revizemi, zřizováním plynové přípojky nebo vložkováním komína. Získáte také levný tarif elektřiny i pro celou domácnost. Navíc, na pořízení tepelného čerpadla vám pomůžeme získat státní dotace!

Technologie tepelných čerpadel Viessmann

Uvnitř tepelných čerpadel Viessmann je spirálový kompresor, vyznačující se skvělými parametry komprese chladiva. Díky absenci vibrací je kompresor velmi tichý, bezúdržbový a má dlouhou životnost. Společnost Viessmann poskytuje 5letou záruku na tepelná čerpadla Vitocal do 35 kW.

Tepelné čerapdlo země/voda technologie