Vyžádat bezplatné poradenství

Třída energetické účinnosti

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Se štítky energetické náročnosti se setkáváte již nějakou dobu. Jste si ale jisti, že v nich čtete správně? Zjistěte, co všechno vám můžou prozradit.

Od roku 2001 je označování spotřební elektroniky povinné a díky tomu na první pohled vidíte, s  jakou spotřebou nebo i hlukem můžete do budoucna s  výrobkem počítat. Štítky energetické náročnosti jsou na vysavači i bojleru.

Změna pravidel

Když v  roce 2001 vyšel zákon o označování produktů, nikdo nepočítal s  tak  velkým pokrokem  v  oblasti snižování spotřeby. Proto během let nebyla stupnice A – G dostatečná a výrobky, které byly úspornější, se označovaly A+, A++ až A+++. Takové označení však bylo matoucí. Produkt A v  konečném důsledku vůbec nebyl tak výhodný, ačkoliv spadal do první kategorie a navíc byl v  zeleném poli.

Proto během září 2019 vyšlo v  platnost  nové pravidlo, které snížilo stupnici od A – D, případně A – G. Tentokrát se však s  nárůstem kvality počítá dopředu, proto v  současnosti na označení A, tj. nejvyšší energetická účinnost, velká část produktů nedostane. Naopak energetický štítek G nesou ty nejméně ekologické produkty.

Obsah energetických štítků

Vizuální  podoba štítků  se však nemění. Stejně tak  obsah. Informace vždy obsahují výrobce a přesný název produktu. Piktogramem je znázorněna funkce a hned pod ním je velká barevná stupnice energetické třídy. Ve spodní části je výkon výrobku a doplňující informace přímo k  typu výrobku. Například hlukové emise nebo objem lednice.

U zařízení Viessmann se o energetické třídě vždy dozvíte v  sekci  Informace o produktu. Tam si můžete prostudovat náročnost, výkon i stáhnout prospekt s  dalšími podrobnostmi. V  případě dotazů se neváhejte obrátit  přímo na společnost Viessmann  nebo na  proškolené prodejce v okolí.

  

  Konkrétně u tepelných čerpadel energetický štítek obsahuje tyto informace:

  • Výrobce a typ čerpadla,
  • stupnici energetických tříd,
  • třídu energetické účinnosti  pro středněteplotní a nízkoteplotní provoz,
  • návrhové výkony (tučným písmem nad piktogramem Evropy, pozn.: nejedná se o maximální výkon),
  • hodnoty akustického výkonu pro vnitřní a venkovní jednotku tepelného čerpadla (při daném výkonu),
  • teplotní tepelný výkon za průměrných, chladnějších a teplejších klimatických podmínek pro středněteplotní a nízkoteplotní aplikaci,
  • teplotní mapu Evropy znázorňující tři orientační teplotní oblasti.

  Energetický štítek budovy (PENB)

  Dnes energetický štítek najdete také u budov, respektive oficiálně jde o  průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Jde o ukazatel roční měrné spotřeby energie na metr čtvereční (kWh/m² za 1 rok), do něhož jsou zahrnuty náklady na vytápění, na ohřev teplé vody, na osvětlení, na chlazení, ale také na větrání. Naopak ve výpočtu není zahrnuta spotřeba jednotlivých spotřebičů uvnitř domu.

  I v tomto případě existuje 7 tříd energetické náročnosti, od A do G.  Štítek A  mají mimořádně úsporné budovy (s roční měrnou spotřebou energie na metr čtvereční ≤ 50 [43] kWh/m²).   Naopak štítek G jsou  mimořádně nehospodárné budovy (> 286 [245] kWh/m²).

  Od roku 2022 lze přitom stavět pouze  rodinné domy, které  musí splňovat minimálně kategorii B – tj. velmi úsporná budova.

  Pro získání energetického štítku budovy je nutné oslovit odbornou firmu, která provede měření a vypracuje PENB. Cena za zpracování energetického štítku budovy se může lišit v závislosti na velikosti a složitosti budovy, ale také na regionu, kde se budova nachází. V České republice jsou oprávněni zpracovávat energetické štítky budov pouze energetičtí specialisté, kteří mají potřebné oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu.

  Energetický štítek budovy dnes budete potřebovat při výstavbě každé novostavby. Povinný je také u větších rekonstrukcí, v případě změny alespoň 25 % celkové plochy domu. Nutný je také při prodeji nemovistosti nebo jejím pronájmu. Dnes už by měly i samotné inzeráty obsahovat informace o energetické náročnosti budovy.  

  Naopak v některých případech budovy povinnost mít energetický průkaz nemají. Jde o rekreační objekty s nízkou spotřebou energie, malé budovy, nerekonstruované budovy postavené před rokem 1947 nebo kulturní památky, budovy v  památkové rezervaci či velké budovy určené pro náboženské účely, jako jsou kostely.

  Užitečné odkazy