Vyžádat bezplatné poradenství

Vytápění elektřinou: Možnosti a tipy

Vyžádejte si odbornou konzultaci

Vytápění elektřinou nabízí všestranná řešení a nabývá na významu. Představuje užitečnou a slibnou alternativu ke známým systémům vytápění, zejména pokud elektřina pochází z obnovitelných zdrojů. Stejně jako u všech řešení vytápění je však klíčem k hospodárnému provozu elektrického vytápění dobré plánování. V následujícím textu vám představíme různé varianty a poskytneme několik tipů, jak vytápění elektřinou maximálně využít.

Vytápění elektřinou – jak to funguje?

Na rozdíl od běžného vytápění, kdy se teplo z místnosti do místnosti přenáší cirkulací topné vody, je vytápění elektřinou mnohem jednodušší. Často stačí pouze přípojka elektrické energie a v závislosti na typu vytápění běžná zásuvka. Klíčovou roli v tom, jak elektrické vytápění funguje, hraje topný odpor. V každém typu elektrického topení je elektrický vodič, který je napájen připojením ke zdroji energie. Vytvoří se odpor a topný vodič se zahřívá.

Důležité: pro každý topný systém je zapotřebí elektrická energie. Je to proto, že čerpadla a řídicí jednotky musí být také napájeny elektřinou, aby topný systém fungoval.


Dva způsoby vyzařování tepla

Různé verze a modely elektrických topidel se liší způsobem vyzařování tepla do místnosti. Teplo je vyzařováno formou sálání nebo konvekce. Systémy plošného vytápění, jako jsou nástěnné nebo podlahové systémy Viessmann, obvykle pracují na principu sálání. Vydávají teplo stejným způsobem jako slunce. To znamená, že tepelná energie se pohybuje místností bez použití přenosového média a převážně ohřívá všechny předměty v této místnosti. Tímto způsobem se zahřívá i lidská kůže. Pro většinu lidí je sálavé teplo obzvláště příjemné a příjemné. Naproti tomu konvekce, stejně jako u rychloohřevu, vyžaduje přenosové médium – vzduch. K rychlé distribuci ohřátého vzduchu po místnosti jsou zapotřebí integrované ventilátory.

Jaké jsou různé typy elektrických ohřívačů a který je pro vás ten pravý?

U vytápění místností elektřinou je možné rozlišovat mezi přímým a časově zpožděným vytápěním. Příkladem přímých elektrických topidel jsou rychloohřívače Viessmann, infračervená topidla, sálavá topidla a nástěnné konvektory. Tyto ohřívače se zapínají a vytvářejí teplo okamžitě. Přímé ohřívače mohou pracovat konvekcí nebo sáláním. Systémy plošného vytápění Viessmann, jako jsou elektrické podlahové vytápění a tenkovrstvé vytápění, sálají teplo přímo do místnosti.

Elektrická akumulační topidla naproti tomu vytápějí místnost s časovým zpožděním, i když již nejsou připojena ke zdroji energie. Jsou vybavena akumulačním médiem, například přírodním kamenem. Obvykle mají také ventilátor pro vytápění konvekcí. Nejznámější verzí je pravděpodobně noční akumulační vytápění.

Vytápění elektřinou – speciální modely a možnosti

Do kategorie elektrických topných těles patří také  elektrické koupelnové radiátory. Ty jsou užitečné zejména v případě, že je ústřední topení v létě vypnuté, ale v koupelně je potřeba zvýšit teplotu. To může nastat zejména ráno nebo v chladnějších letních dnech. Klasické koupelnové radiátory Viessmann mohou být navíc vybaveny přídavnou topnou patronou. Pro topnou sezónu se připojují k systému ústředního vytápění. Topné patrony nebo topné tyče mohou také zajišťovat zálohu v tepelných zásobnících, čímž se předejde nutnosti přenastavovat celý systém. Používají se například v zásobnících topné vody.

Kromě uvedených elektrických ohřívačů existuje ještě jeden způsob vytápění elektřinou –  tepelné čerpadlo. Přestože většina tepla získaného tímto řešením vytápění pochází z okolního prostředí, k vytápění domu na požadovanou teplotu je třeba spotřebovat až čtvrtinu elektrické energie.

Kromě vytápění prostor lze elektřinu využít také k ohřevu vody. Elektrické ohřívače vody jsou k dispozici pro různé aplikace. Mimo jiné je lze použít pro decentralizované zásobování teplou vodou, tj. pro jednotlivá odběrná místa nebo pro jednotlivé místnosti, jako je koupelna nebo kuchyně.

Rozhodování o vhodném elektrickém topném systému pro vás

Najít elektrický topný systém, který vám bude nejlépe vyhovovat, není snadný úkol. Například rychloohřev nemusí být vždy tím nejlepším elektrickým topením, pokud se používá v místnosti, kde je potřeba teplo po delší dobu. Zde může být lepší volbou infrazářič. Je tomu tak proto, že zahřívá především okolní předměty a stěny, které pak následně po delší dobu vyzařují teplo. Při hledání rychlého a levného řešení pro zřídka používanou toaletu pro hosty však vstupují do hry jiné požadavky. Zde je jednoznačně lepší volbou rychloohřev.

Stejně jako u běžného topného systému je před pořízením elektrického topného systému nutné dobré plánování. Důvodem je skutečnost, že pro maximální využití systému je třeba vzít v úvahu řadu faktorů, mezi které patří např:

  • Velikost místnosti
  • způsob využití prostoru
  • způsoby vytápění a individuální vnímání tepla
  • Doba vytápění
  • Počet osob v místnosti

Tento seznam není v žádném případě vyčerpávající. Proto před nákupem elektrického topného systému Viessmann vyhledejte rozsáhlé poradenství. Může se také vyplatit kombinace různých elektrických topných systémů nebo doplnění o fotovoltaický systém Viessmann, který vám potřebnou elektřinu vyrobí sám.

Úsporné vytápění elektřinou

Je možné vytápět dům úsporně elektřinou? Na tuto otázku neexistuje obecná odpověď. Protože v konečném důsledku velmi záleží na tom, jak a kde se elektrické vytápění používá. Pokud se například používá jako přechodné vytápění ve zřídka využívané místnosti, je rozhodně levnější než vytápění téže místnosti stávajícím topným systémem. Úsporně jej lze využít i ve velmi dobře izolovaném domě s nízkou potřebou tepla. Přesto vyvstává otázka, zda vytápění elektřinou není příliš nákladné. Zde je třeba vzít v úvahu jak provozní, tak pořizovací náklady. Ty jsou obvykle nízké. Investiční práh je nízký, zejména u malých elektrických ohřívačů. Rozhodujícím faktorem v otázce nákladů je provoz a s ním spojená spotřeba energie. Náklady na elektrickou energii jsou totiž mnohem vyšší než náklady, které vznikají při použití tradičnějšího zdroje energie. Důležité: pokud si elektřinu vyrábíte sami prostřednictvím fotovoltaického systému nebo systému pro výrobu elektrické energie pro vytápění, vaše náklady se výrazně sníží.

Úsporné vytápění elektřinou. Je to možné?

Všechna elektrická topidla Viessmann přeměňují téměř 100 % elektrické energie na energii tepelnou. Vysoká účinnost sice zajišťuje nízké náklady na vytápění, ale o skutečných úsporách rozhoduje způsob používání jednotlivých spotřebičů. Elektrickým vytápěním je možné vytápět úsporně, zejména pokud:

  • použijete správný spotřebič pro každý jednotlivý případ použití
  • použijete inteligentní regulační techniku pro elektrické vytápění
  • Přizpůsobit vlastní způsoby vytápění a topit jen tehdy, když je to nezbytné.
  • si sami vyrábíte elektřinu, například pomocí fotovoltaického systému.
Užitečné odkazy