Vyžádat bezplatné poradenství

Sportovní stadiony s využitím solární energie

Vyžádejte si bezplatné poradenství

 

Solární energii v dnešní době využívají mnohé domácnosti a různé provozy po celém světě. V budoucnu lze očekávat ještě výraznější uplatnění solárních zařízení, dokonce i tam, kde byste je v minulosti možná opravdu nečekali. K takovým místům patří i sportovní stadiony, u kterých vysoká spotřeba energií není ničím překvapujícím.

Pro vaši představu, například stadion v londýnském Wembley spotřebuje během jednoho zápasu na provoz světel tolik elektřiny, jako kdybyste se dívali v televizi na 20 000 zápasů. A to jsme tedy jen při světlech... V současné době se však mezi sportovišti najdou už i taková, která splňují nároky moderní doby chovající se ekologičtěji a snaží se odlehčit naší Zemi využitím solárních kolektorů a panelů. Které to například jsou?

 

Rockies mezi prvními

První stadion v Americe, který nainstaloval solární panely, se nachází v Denveru a je sídlem místního profesionálního týmu Colorado Rockies. Stalo se tak v roce 2007, přičemž do provozu bylo uvedených 46 solárních panelů o výkonu 9,98 kW s produkcí 14 000 kW hodin, což je dostatečné množství k pokrytí energetické spotřeby LED tabule na celý rok. 

V zájmu edukace fanoušků o tom, jak lze efektivně využívat sluneční energii, pod LED tabuli umístili i grafický displej, na kterém se zobrazovala spotřeba energie tabule v reálném čase a také energie vyprodukovaná solárními panely ve stejnou dobu. Zároveň provozovali uvnitř arény během celé sezóny displej, který poskytoval naučné informace o solární energii a dávali fanouškům během zápasů tipy na úsporu energie.

To, že solární panely lze využít i jinak než na provoz tabule, se rozhodl využít Fenway Park, který je domovem týmu Boston Red Sox. V roce 2008 nainstaloval panely, které generují dostatek tepla na pokrytí 37 % spotřeby teplé vody.

Od revolučního roku 2007 se počet solárních panelů na stadionech v USA několikanásobně zvýšil. V roce 2015 již bylo na sportovištích nainstalováno zhruba 123 000 kusů panelů, což je vskutku úctyhodné číslo.

Ukázkový stadion najdete také v Houstonu

I stadion týmu Houston Texans vsadil na masivní využití solární energie. Panely a nabíječky pro elektromobily jsou jen dvě z několika „čistých“ řešení problémů s energiemi na stadionu NRG. V celém prostoru bylo nainstalováno 600 solárních panelů, které najdete doslova všude.

Pokrývají parkovací prostranství, místa na koupi vstupenek, ale také chodníky pro chodce. Celkem až 418 m2 prostoru tvoří střecha pokrytá právě solárními panely. Tomu se říká opravdu efektivní využití slunce. 

Super Bowl stadion ukazuje solární řešení

Stadion, který je sponzorován známou značkou oblečení Levi's, se nachází v San Francisku a odehrál se zde i známý pohár Super Bowl 50. Jeho stavitelé využili solární řešení s celkovým výkonem 375 kW. Tento výkon stačí na to, aby dokázal „uživit“ každé utkání, které se zde hraje. Panely na získání elektřiny pokryly například přístřešek nad hlavním vchodem či mosty vedoucí z parkoviště do budovy stadionu.

Zároveň jde o první fotbalový stadion v USA, kterému se podařilo získat zlatou certifikaci LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). LEED je přitom sdružení zelených budov USA. V celém areálu se nachází až 1 150 solárních panelů, které opravdu umně využívají potenciál silného kalifornského slunce. Navíc jsou tu pro fanoušky sportu a zároveň elektromobilů zřízeny dobíjecí stanice, kde si mohou dobíjet baterie svých aut, zatímco sledují zápas.

Asijské sportování se také zazelenalo

Tchaj-wan patří k tahounům asijské ekonomiky. Nachází se zde i jeden z nejmodernějších stadionů na světě, národní stadion Kaohsiung. Jde o impozantní „zelenou“ stavbu, jejíž střecha je kompletně pokryta solárními panely. Využité jsou i v čase, kdy se tu nehraje, protože mohou zásobovat elektřinou až 80 % okolních domácností.

Ekologicky i v Evropě

Přestože zejména v USA je takových stadionů dost, ani v Evropě se nemáme za co stydět. Stadion The Allianz Riviera ve francouzském Nice využívá až 4 000 solárních panelů, které plně zajišťují všechny jeho energetické potřeby. A nezůstává jen u slunce. Celý stadion byl navržen tak, aby využíval v maximální možné míře pouze obnovitelné zdroje energie, jako je dřevo, vítr či geotermální energie.

Ekologických řešení bude přibývat

Příkladem jde i moderní amsterdamský stadion ArenA, který recykluje použité baterie. Ve spolupráci s energetickými společnostmi využívá tento stadion baterie z elektromobilů, aby uskladňoval energii a potom ji mohl využívat během zápasů. Ve snaze redukovat CO2 a být inspirací pro jiné instaloval na střechu solární panely.

Zdá se, že budoucnost je jasná. Stadiony čeká zelená reforma a mnoho z nich sáhne po solárních panelech a dalších ekologických řešeních, aby zredukovaly dopad na přírodu a na své nemalé rozpočty. Zbývá jen doufat, že tento „sluneční“ trend bude využívat stále více a více zařízení a institucí, nejen těch sportovních.

Navštivte naší sekci „Rady a tipy“ a přečtěte si více zajímavostí nejen o solární energii.

Užitečné odkazy