Vyžádat bezplatné poradenství

Jak budou vypadat Vánoce v roce 2050?

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Díky neustálému vývoji technologií se konstantně proměňují různé aspekty našeho života. Zamysleli jsme se nad tím, jak tyto technologické pokroky mohou změnit něco tak tradičního, jako jsou Vánoce.

Spolu s doktorem Ianem Pearsonem jsme vytvořili představu toho, jak by mohly vypadat Vánoce v roce 2050. Zaměřili jsme se na to, zda by naše vánoční jídla, oslavy, dekorace a další mohly být za 30 let podobné těm dnešním.

  Štědrovečerní večeře budoucnosti

  Samotná rodinná hostina je jednou z nejočekávanějších vánočních událostí a je tradicí, která existuje již od 16. století. Tato radostná slavnost je příležitostí pro setkání se s blízkými a pro oslavu, což je pro nás dostačující důvod k tomu, abychom věřili, že v roce 2050 budeme mít i nadále štědrovečerní hostinu. Naše diskuse s Dr. Pearsonem však naznačuje, že jídlo jako takové se pravděpodobně změní.

  Lidé mají stále více na mysli negativní vliv konzumace masa na životní prostředí, budou tedy nacházet nové alternativy pro tradiční masové pokrmy. Například krůtí pečeně nemusí být v roce 2050 oblíbená. Místo ní budeme mít například laboratorně pěstované maso, které se vytváří uměle ze zvířecích buněk. Díky tomu zanikne potřeba chovu a porážky zvířat.

  Změna se nebude týkat pouze jídla – i nápoje projdou svým vlastním vývojem, budou interaktivnější a zábavnější. Budeme mít brýle (nebo kontaktní čočky) augmentované (rozšířené) reality (AR), které nám umožní vychutnat si vizuální a zvukové efekty koktejlů a nápojů obecně. Neexistují hranice toho, co se dá díky efektům AR vytvořit – od ohňostrojů po vizualizaci naší oblíbené televizní postavy plavoucí v našem nápoji.  

  Příprava večeře budoucnosti

  Změny se určitě nebudou týkat jen vánočních pokrmů; změní se i příprava těchto tradičních jídel. Mnoho lidí si myslí, že vánoční vaření je velmi stresující, protože můžeme strávit den (nebo i více) vytvářením toho perfektního jídla pro celou rodinu. Naštěstí si díky moderním technologiím budeme moci užít celý proces vaření vánoční večeře mnohem více. 

  V příštích 30 letech se výrazně promění nejen naše kuchyně, ale i způsob, jak se v ní chováme. Recepty už si nebudeme číst z kuchařek, raději použijeme brýle pro rozšířenou realitu a v reálném čase necháme virtuálního šéfkuchaře, aby nám ukázal, jak pokrm správně připravit. V roce 2050 můžeme s největší pravděpodobností očekávat spíše inteligentní, než konvenční kuchyni. 

  To znamená vaření pomocí šikovné robotiky a inteligentních spotřebičů, což nejen automatizuje spoustu časově náročných a nepříjemných úkolů, ale také zvýší přesnost a rychlost. Díky tomu se zkrátí doba vaření na pouhé dvě až tři hodiny. Do roku 2050 bude mít k dispozici také technologii potravinářského 3D tisku, která nám umožní vyrábět a zdobit naše cukroví přesně tak, jak si přejeme.

  Vánoční dárky a dekorace budoucnosti

  Zdobení vánočního stromečku, dekorace našich obydlí, otevírání vánočních dárků – to jsou aktivity, které nás každoročně zahřejí u srdce a díky nimž si vytváříme jedinečné vzpomínky.  

  Živé vánoční stromečky bezpochyby hrají velkou roli při našich vánočních oslavách, bohužel je ale tato tradice zatěžující pro životní prostředí. Podle deníku the Telegraph každý rok vyhodíme na skládku 7 milionů vánočních stromů, které během procesu rozkladu vyprodukují 100 000 tun skleníkových plynů.

  V budoucnu můžeme očekávat vánoční stromky v rozšířené realitě, čímž o trochu snížíme naší uhlíkovou stopu. Přestože existují obavy z nadměrné vánoční výzdoby a dárků, věříme, že i v roce 2050 budete stále moci obdarovat své blízké a ozdobit své domy, vše bude navíc mocně vylepšeno díky moderním technologiím.

  AR bude hrát velkou roli při vytváření okouzlujících vánočních stromků, světel a dalších ozdob. Navíc Dr. Pearson věří, že všechna digitální zařízení budou poháněna obnovitelnou energií získanou z technologií, jakou je například přílivová energie.

  Dokonce i otevírání dárků bude možné vylepšit nejrůznějšími AR efekty, díky kterým si děti i dospělí odnesou jedinečné vánoční vzpomínky. V roce 2050 můžeme také očekávat, že dárky budou doručovány drony, což zlepší efektivitu a pohodlí vánočních nákupů.

  Z těchto předpovědí vidíme, že základní prvky vánočních tradic budou i v budoucnu zachovány. S jistotou ale můžeme očekávat, že v roce 2050 budou technologie hrát v tomto slavnostním období ještě větší roli než dnes.  

  Užitečné odkazy