Kontext použití

Pokud nemůžete nebo nechcete vytápět kotlem na zemní plyn nebo olej nebo tepelným čerpadlem, můžete využít elektrické vytápění. Týká se to například bytů postavených v 80. letech a starších obydlí, která ještě nemají ústřední topení, vedlejších budov, stávajícího obydlí s elektrickým vytápěním, které je třeba vyměnit... U novostaveb je to méně jednoznačná volba. Tam lze elektrické vytápění použít jako doplňkové vytápění v místnostech, kde nejsou topné rozvody.

 

Výhody elektrického vytápění

  • Elektrické ohřívače jsou relativně levné.
  • Není nutné instalovat kotel ani potrubí ústředního topení: Radiátory nebo zařízení se jednoduše připojí k elektrické síti. Tím se ušetří náklady na instalaci a práce při bourání.
  • Neomezuje vás potrubí ve stávajícím obydlí: Topení umístíte tam, kde si ho přejete mít.
  • Elektrické vytápění poskytuje teplo rychle.
  • Některá elektrická topidla lze ovládat centrálně pomocí termostatu. Získáte tak stejné výhody jako u klasického ústředního vytápění.
  • Nevyužíváte fosilní paliva (alespoň ne lokálně), a volíte tedy možnost šetrnou ke klimatu.

 

Nevýhody elektrického vytápění

  • Většina elektrických ohřívačů spotřebuje více energie, než se spotřebuje při topení plynem nebo tepelným čerpadlem. Vaše účty za elektřinu tak budou vyšší. Spotřebu navíc mohou kompenzovat solární panely. Náklady na energii mohou snížit také akumulační kamna, která se nabíjejí podle nočního tarifu.
  • Většina elektrických ohřívačů sice místnost rychle vyhřeje, ale teplo dobře neudrží. Po vypnutí se místnost rychle ochladí. Výjimku tvoří spotřebiče s dostatečnou tepelnou hmotností, jako jsou akumulační kamna a olejové radiátory, které vydávají sálavé teplo.

 

Typy elektrického vytápění

Akumulační kamna

Akumulační kamna obsahují žáruvzdorné cihly, které se zahřejí elektrickým odporem a teplo poté pomalu vydávají. Nabíjení probíhá obvykle v noci za výhodnou noční sazbu. Vzhledem k tomu, že ohřev trvá dlouho a je obtížné zařízení přesně regulovat, je akumulační topení zajímavé zejména v místnostech, kde musí zůstávat konstantní teplota. Akumulační kamna jsou obvykle dražší než jiné elektrické topné spotřebiče, ale jsou vhodné pro používání jako hlavní topení.

 

Elektrické konvektory

Tato zařízení nasávají studený vzduch a elektricky jej ohřívají. Elektrické konvektory se dodávají v různých tvarech a s různým výkonem, jsou relativně levné a snadno se instalují. Rychle vyhřejí místnost, ale teplo udrží jen v omezené míře a mají vysokou spotřebu. Díky tomu jsou tato zařízení obzvláště vhodná pro použití jako pomocné vytápění.

 

Elektrické radiátory

Elektrické radiátory obsahují kapalinu, která se ohřívá pomocí elektřiny. Kapalina pak vyzařuje teplo ve formě sálavého tepla. Elektrické radiátory lze použít (v kombinaci s termostatem) jako hlavní nebo doplňkové vytápění. Radiátory se rychle zahřívají a udržují teplo lépe než konvektory.

 

Infračervené vytápění

Tento typ elektrického vytápění využívá infračerveného záření k rychlému a rovnoměrnému vytápění místnosti. Záření přitom neohřívá vzduch, ale pevně umístěné a pohybující se předměty v okolí. Tyto předměty pak opět vydávají teplo ve formě sálavého tepla. Systém je energeticky úspornější než jiné elektrické ohřívače. Infračervené vytápění je k dispozici ve formě panelu nebo zářiče. Panely jsou tenčí a kompaktnější než radiátory a jsou k dispozici v široké škále povrchových úprav. Infračervené panely se často používají jako doplňkové vytápění, například v koupelně. Infrazářiče lze použít i ve venkovním prostředí, například k vytápění terasy.

 

Elektrické podlahové topení

Elektrické podlahové vytápění je levnou a relativně snadno instalovatelnou alternativou běžného podlahového vytápění. Vzhledem k vysoké spotřebě elektrické energie je systém vhodný zejména pro místnosti, které není třeba vytápět trvale, jako je například koupelna. Elektrické podlahové vytápění zde rychle zajistí příjemný pocit tepla.

Na společnost Viessmann se můžete spolehnout i v případě elektrického vytápění. Objevte širokou nabídku produktů.