Vyžádat bezplatné poradenství

Radiátory: funkce, regulace a typy

Požádejte o bezplatnou konzultaci

Radiátory jsou ústřední součástí topného systému. Přenášejí vyrobené teplo do obytného prostoru prostřednictvím topného média, kterým je voda. I když je však princip funkce vždy podobný, existuje několik různých typů. To, co odlišuje všechny radiátory Viessmann Vitoset, je jejich vysoká kvalita. Použití prověřených materiálů a vysoká kvalita zpracování zajišťují, že každé řešení může být efektivně a spolehlivě realizováno.

Jak funguje?

Funkce radiátoru se řídí jednoduchým principem: Čerpadlo dopravuje topnou vodu z centrálního generátoru tepla do radiátorů. Tam teplá voda přitéká přes vstupní ventil. Během průtoku se teplo uvolňuje do místnosti prostřednictvím otopných ploch, čímž se voda ochlazuje. Zpětným ventilem vytéká zpět a připojeným generátorem tepla se opět ohřívá. Cyklus začíná znovu.

Kromě radiátorů Vitoset pro ústřední vytápění nabízí Viessmann také elektrická topná tělesa nebo radiátory. Elektrická topná tělesa Vitoplanar jsou vhodná i pro decentralizované vytápění obytných prostor - tj. nezávisle na centrálním generátoru tepla a v jednotlivých místnostech.

Termostat reguluje teplotu

Množství tepla dodávaného do místnosti lze regulovat pomocí termostatických radiátorových ventilů. Ventil instalovaný uvnitř termostatické hlavice reguluje průtok vody v závislosti na teplotě v místnosti. Pokud je tato teplota příliš nízká, termostatický ventil se otevře a voda začne protékat radiátorem. Pro nastavení požadované teploty je k dispozici pět úrovní. Každá z nich představuje určitou teplotu v místnosti. Více informací o funkci, číslech na termostatu a způsobu nastavení najdete v části o správném nastavení termostatu. Termostatické hlavice Viessmann lze použít ve spojení s jakýmkoli radiátorem z naší nabídky.

Termostaty Viessmann pro radiátory

Jednoduché ovládání teploty prostřednictvím aplikace

Aplikace Viessmann ViCare umožňuje pohodlné individuální ovládání místnosti prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu – a to i nezávisle na topném systému. Díky tomu je vhodná i pro obyvatele nájemních bytů.

Jaké jsou typy radiátorů?

Existuje široký výběr moderních teplovodních radiátorů. To je patrné i v sortimentu radiátorů Viessmann. Kromě deskových radiátorů jsou v nabídce také trubkové radiátory.

Široce používaná desková otopná tělesa představují nejnovější vývoj od původních článkových nebo žebrových otopných těles. Na rozdíl od nich se neskládají z jednotlivých článků, ale z jedné nebo více hladkých nebo mírně profilovaných otopných desek, kterými proudí teplá voda. Mezi nimi jsou umístěny konvekční desky, kolem nichž proudí vnitřní vzduch.

Typové označení otopných těles závisí na jejich provedení. Skládá se ze dvou čísel, z nichž první označuje počet otopných desek a druhé počet konvekčních desek. Například model typu 21 se skládá ze dvou otopných desek a jedné konvekční desky. Základní princip zde zní: čím vyšší počet konvekčních desek, tím vyšší podíl konvekčního tepla. Společnost Viessmann nabízí odpovídající otopná tělesa jako univerzální otopná tělesa i desková otopná tělesa. Ty se nejlépe vyznačují hladkým povrchem a opticky štíhlým designem. Otopná tělesa jsou v zásadě k dispozici v různých variantách připojení, například jako otopná tělesa se středovým připojením. To nabízí ještě větší flexibilitu.

Trubková otopná tělesa se skládají z mnoha svisle nebo vodorovně uspořádaných trubek, kterými protéká topná voda. Tyto radiátory jsou oblíbené zejména v koupelnách, kde slouží také jako držáky ručníků a sušáky. Velká část tepla je vyzařována konvekcí. Otopná tělesa Viessmann do koupelny jsou vhodná pro běžné připojení na topení, ale mohou být vybavena i elektrickou topnou patronou. To umožňuje vytápět místnosti nezávisle na centrálním generátoru tepla, zejména v létě.

Užitečné odkazy