Vyžádat bezplatné poradenství

Náklady na provoz tepelného čerpadla

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Tepelná čerpadla jsou v poslední době velmi oblíbeným řešením pro vytápění a ohřev vody v domácnosti. Na pořízení tepelného čerpadla lze čerpat dotace, jsou bezobslužná a dají se ovládat na dálku. Náklady na provoz tepelného čerpadla se ale liší podle typu a výkonu tepelného čerpadla, druhu topného systému a okolních podmínkách, ve kterých tepelné čerpadlo pracuje.

Cena tepelného čerpadla

Ceny energií od loňského roku neustále rostou. Většina domácnosti proto hledá cesty, jak za energie ušetřit. Tepelná čerpadla mají za úkol snížit energetickou náročnost domu. I proto se momentálně těší takové oblibě. Náklady na provoz jsou u tepelných čerpadel totiž velmi nízké.

Základem je vybrat zařízení s vysokou energetickou účinností. Pořizovací cena tepelného čerpadla závisí především na tom, kdo tepelné čerpadlo vyrábí, jak výkonné zařízení je a jaký typ tepelného čerpadla zvolíte.

V našich podmínkách se nejčastěji instalují tepelná čerpadla vzduch‑voda, které vás může vyjít zhruba na 270 000 Kč (včetně instalace a příslušenství). Nedoporučuje se však jako primární zdroj energie. S nižšími venkovními teplotami se totiž snižuje jeho účinnost. Návratnost investice do takového zařízení je pak v závislosti na původním druhu tepelného zdroje zhruba 6 až 8 let.

Výpočet spotřeby tepelného čerpadla (při plném výkonu)

  • Spotřeba tepelného čerpadla –⁠ 1 kWh.
  • Průměrná cena elektřiny –⁠ 7 Kč za kWh.
  • Tepelné čerpadlo protopí maximálně 168 Kč/den.

Můžete ušetřit až 70 % energie

Investice do tepelného čerpadla se může zdát zpočátku poněkud vysoká. Nicméně, pokud zvolíte kvalitní čerpadlo a máte dobře zateplený dům, vaše peníze se vám mnohonásobně vrátí. V následující tabulce si porovnáme roční náklady na vytápění tepelným čerpadlem a vytápění elektrokotlem v rodinném domě s obytnou plochou 150–⁠200 m2.

Položka Elektrokotel Tepelné čerpadlo
Spotřeba elektrické energie za rok 20 000 kWh 8 250 kWh
Průměrná cena elektrické energie 7 Kč/kWh 7 Kč/kWh
Náklady na elektrickou energii za rok 140 000 Kč 57 750 Kč
Celková úspora   82 250 Kč

Tepelné čerpadlo tedy ročně ušetří více než polovinu nákladů na vytápění.

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla se hodí pro vytápění a ohřev vody do novostaveb i starších rodinných domů. Ty je ale dobré před samotným výběrem a instalací nejdříve zateplit a snížit tak tepelné ztráty na minimum případně upravit otopnou soustavu a například zvětšit některá otopná tělesa. Posoudit výchozí stav by proto měli raději odborníci, kteří vám rádi pomohou.

Správný výběr tepelného čerpadla je základem pro to, abyste mohli využívat jeho plný potenciál při co nejpříznivějších provozních nákladech. Na pořízení tepelného čerpadla také neváhejte využít státní dotace. V tomto případě je ale nutné vybrat takový typ tepelného čerpadla, na který se dotace vztahuje.

Dále můžete získat dotaci 5 000 Kč na projektovou dokumentaci a podporovaná jsou i opatření, která byla realizována a uhrazena po 1. 1. 2021.

O dotaci můžete žádat výhradně online

Příjem žádostí probíhá výhradně online přes systém Agendový informační systém SFŽP ČR pomocí tlačítka Podat žádost. K tomu však budete potřebovat elektronickou identitu. Počítejte také s tím, že budete dokládat i mnoho dokumentů.

Užitečné odkazy