Vyžádat bezplatné poradenství

Nedávejte vánoční stromeček do kotle na biomasu

Vyžádejte si bezplatné poradenství

  

Biomasu používají lidé na vytápění už celé věky. V poslední době se stává opět populární, a to díky kotlům na biomasu, jež umožňují spalování biomasy ve formě dřevěných polen, pelet či briket.

Blíží se Vánoce. Čas, kdy nejednu domácnost zdobí vánoční stromeček. Možná si někteří z vás kladou otázku, zda ho po Vánocích nemůžete zužitkovat na  vytápění v kotli na biomasu  či jej spálit v krbu. Máme jednoduchou odpověď:  NE! Proč?

  

  Pro se nesmí vánoční stromeček pálit v kotli na biomasu?

  Nejznámější druhy stromečků, které se používají jako vánoční, jsou v našich končinách jednoznačně  smrk, jedle nebo borovice. Všechny patří do čeledi borovicovitých a považujeme je za měkké jehličnaté dřeviny. Pro ně platí jako typické, že obsahují  množství pryskyřicových kanálků. Čili hojně produkují pryskyřici. Ta se nachází jak ve dřevě, tak v jehličí. Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč se nedoporučuje pálit vánoční stromek v kotli na biomasu. Při hoření jehličnanů  vznikají kvůli pryskyřici mastné saze, jež zanáší kotel i komín.

  Druhým hlavním důvodem je  nedostatečná suchost dřeva. Spalování či zplynování vlhkého dřeva se považuje nejen za nehospodárné, nýbrž může v důsledku nízké spalovací teploty i produkovat  vysoké množství emisních škodlivin a tvořit dehtové usazeniny v komíně. Čerstvé a nedostatečně vysušené dřevo s vysokou vlhkostí způsobuje kromě dehtování i pokles výkonu pro svou nízkou výhřevnost. Dřevo dosahuje své  nejvyšší výhřevnosti nejdříve po třech letech sušení na chráněném místě.

  Je třeba být opatrní i v případě, pokud používáte  otevřený krb. Kromě již zmíněných důvodů, proč byste neměli vánoční stromeček používat v kotlech na biomasu či krbech, platí, že z jehličnatých stromků obvykle během procesu hoření odlétají žíravé kousky, čímž se  zvyšuje riziko požáru.

  Zužitkujte stromeček rozumně. Věnujte jej!

    Každoročně na smetištích končí celé tuny vánočních stromků. Ale dnes už umíme tuto zelenou ozdobu dobře využít. Obce tradičně sbírají vyhozené stromky a odváží je na další zpracování. Jednotlivá  města přitom zužitkovávají stromečky jiným způsobem. Mohou je  kompostovat, naporcovat pro budoucí vytápění  bytů či zpracovávají  dřevěné části při opravách  dřevěných laviček atd. Vánoční stromky tak dobře poslouží nejen během svátků, nýbrž i dlouho po nich.

  Užitečné odkazy