Vyžádat bezplatné poradenství

Časy, kdy léta v mírném podnebném pásu byla ještě opravdu mírná, jsou dávno pryč. Příjemná tepla vystřídala místy nesnesitelná vedra a pozornost lidí se začala soustředit na způsoby zpříjemnění vnitřního mikroklimatu jejich domovů. Jednu z nejúčinnějších metod obrany před horkem představuje montáž klimatizace.

  Jak funguje klimatizační jednotka

  Z pohledu funkce pracuje klimatizace na stejném principu jako lednička nebo tepelné čerpadlo. Řízeným odpařováním a kondenzací chladiva dokáže odvádět teplo z prostoru, čímž jej ochlazuje. Z technického hlediska jsou klimatizační jednotky nejčastěji v tzv.  splitovém (děleném) provedení. Vnitřní (interiérová) část odebírá teplo z chlazeného prostoru a odvádí ho do vnější (exteriérové) části, která teplo vypouští do okolí.

  Prostorová specifika

  I když samotná klimatizace na první pohled nevypadá moc složitě, s jejím výběrem a instalací  bychom se měli vždy obrátit na odborníky. V první řadě je třeba zvolit vhodný model klimatizace.  Nejdůležitější parametr představuje instalovaný výkon. Ten se odvíjí hlavně od velikosti prostoru, ale odborník musí do návrhu zapojeni klimatizace dále zahrnout i  vliv orientace budovy, okolních překážek způsobujících stínění, velikosti prosklených ploch a podobně.  Neméně důležitým parametrem je design samotné klimatizace. Moderní klimatizace už není jen obyčejný spotřebič, představuje také doplněk interiéru, do kterého by měla esteticky zapadnout.

  Nejen chlazení v době veder

  Při volbě je také důležité myslet na různé funkce klimatizace, která už zdaleka neslouží jen chlazení během veder. Sofistikovanější modely dokážou automaticky zajišťovat  kompletní regulaci vnitřního mikroklimatu  vašeho obydlí. Během zimy je možné klimatizací prostor dokonce vytápět. Dále je možné  řídit vlhkost vzduchu a zajišťovat jeho čištění  a filtraci  od prachu a různých jiných alergenů. Suchost a čistota jednotky je zajišťována tak, že po vypnutí jednotky fouká příčně orientovaný ventilátor vzduch dovnitř jednotky. V zájmu čistoty je také vhodné, když má klimatizační jednotka snímatelný filtr a omyvatelný kryt a povrch.

  Moderní klimatizační jednotky bývají vybaveny speciálním senzorem, který udržuje požadovanou teplotu v interiéru a zajišťuje příjemné klima v místnosti i  během vaší nepřítomnosti v domě. Díky funkci  nočního režimu  si můžete zajistit pohodlný a zdravý spánek jak v režimu chlazení, tak vytápění. Užitečnou funkcí bývá i možnost rychlejšího dosažení nastavené teploty a o komfortní ovládání klimatizace se může postarat dálkový ovladač.

  Umístění vnitřní a vnější jednotky

  Při montáži vám odborník navrhne vhodné umístění vnější a vnitřní jednotky tak, aby byl zajištěn optimální a komfortní chod klimatizace. Jelikož vnější jednotka obsahuje kompresor, je třeba brát do úvahy i její hlučnost. Dále je nutné zajistit  odvod vznikajícího kondenzátu.  Instalovat se může na balkón, vnější stěnu domu i střechu. Vnitřní jednotka by měla být umístěna tak, aby vzduch nefoukal přímo na osoby uvnitř domu. Směr proudění je možno regulovat pomocí směrových klapek tak, aby  studený vzduch proudil směrem ke stropu a nepadal okamžitě k podlaze.  Tím se dosáhne efektivnějšího chlazení prostoru.

  Důležité pro efektivní chlazení prostoru je také to, do jakých směrů proudí vzduch. Jako optimální se jeví, když klimatizace umožňuje automatickou oscilaci vzduchu  v osách dolů – nahoru, vpravo – vlevo, přičemž se rovnoměrné cirkulace dosahuje  velkým úhlem lamel.

  Pravidelný servis

  Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu. Minimální frekvence kontroly filtrů, potrubí, stavu chladiva a celkové údržby by měla být alespoň  jednou za rok. Pokud se klimatizace využívá i na vytápění během zimní sezony, doporučuje se kontrola dvakrát do roka, jedna před létem a druhá před začátkem zimy. Kontrola a servis musí být vykonány  certifikovaným odborníkem. V případě výkonnějších jednotek s větším množstvím chladiva je pravidelný servis vyžadován platnou legislativou.  

  Klimatizace se postupem času stávají spíše nevyhnutelností než komfortním doplňkem. Jejich masové používání zajistil pokles cen na poměrně lidové hodnoty.  Běžná cena splitové klimatizační jednotky  nezruinuje rodinný rozpočet. Obraťte se na profesionální prodejce, kteří vám rádi pomohou s výběrem, instalací, provozem i servisem klimatizací a pomohou vám vytvořit příjemnou oázu oddychu uprostřed rozhicované betonové džungle. Pokud přemýšlíte o novém topném systému, za zvážení stojí i tepelné čerpadlo, které se se svou chladící funkcí active cooling může rovněž postarat o příjemné temperování místnosti během letních měsíců.
    

  Čtěte také:

  Užitečné odkazy